Ana Sayfa Kuantum Gazetesi XANADU, NVIDIA ile Kuantum Hesaplama Araştırma ve Geliştirmesini Hızlandırıyor

XANADU, NVIDIA ile Kuantum Hesaplama Araştırma ve Geliştirmesini Hızlandırıyor

445
182

Xanadu, kuantum hesaplama araştırmacıları ve kuantum hesaplama için açık kaynaklı yazılım çerçevesi PennyLane ile çalışan geliştiricilere yerel GPU desteği ve yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) yetenekleri sağlamak için NVIDIA ile işbirliği yapıyor.

PennyLane, kuantum hesaplamaya güçlü ve yenilikçi bir türevlenebilir programlama yaklaşımı sunmaktadır. Klasik makine öğrenimi kütüphanelerini kuantum donanımı ve simülatörlerle sorunsuz bir şekilde entegre ederek kullanıcılara kuantum bilgisayarları sinir ağlarıyla aynı şekilde eğitme gücü vermektedir.

NVIDIA cuQuantum, kuantum hesaplamada iş akışlarını hızlandırmak için tasarlanıp optimize edilmiş kütüphaneler ve araçlardan oluşan bir yazılım geliştirme kitidir. NVIDIA GPU cihazları, cuQuantum ile birleştiğinde, kuantum sistemlerini simüle etmek için sınıfının en iyi performansını sunmakla birlikte; kullanıcıların standart kuantum devre simülasyonları hızlandırmak için cuQuantum’u uygulanabilir ve standart yöntemlerle işlenmesi zor olan algoritmalar geliştirilerek, test edebilirler.

Kuantum hesaplama toplulukları PennyLane aracılığıyla cuQuantum’dan yararlanabilmektedir. Bu işbirliği, PennyLane kullanıcılarına bulut platformlarında ve süper bilgisayarlarda çok çeşitli sorun ölçeklerini basit, etkili ve hızlı bir şekilde çözümlemelerini sağlayan HPC; Yüksek Başarımlı Hesaplama düzeyinde performans sağlamaktadır.

Xanadu’da PennyLane’in Performans Lideri Lee O’Riordan; “kullanıcıların PennyLane aracılığıyla cuQuantum ile HPC performansı kazanmalarına izin vermek, araştırma ve geliştirme topluluğumuz için farklı ve elverişli imkanlar sunmaktadır. Kullanıcılar, eklentimizi ve NVIDIA kütüphanelerini kullanarak, yerel bilgisayarlarında hibrit kuantum çalışmalarını test etmekten ve geliştirmekten en hızlı hesaplama platformlarında çalıştırmaya kolayca erişebilmektedir. Bu, kullanıcıların yerel olarak incelemek için çok karmaşık olabilecek araştırma çözümlemelerin keşfi; sorunsuz bir geçişle en iyi çözüme ulaşma süresini elde edilmesini sağlamaktadır” açıklamasında bulundu.

NVIDIA cuQuantum Ürün Müdürü Sam Stanwyck; “cuQuantum ve PennyLane entegrasyonu, kuantum makine öğrenimi ve kuantum kimyası için güçlü bir similasyon yığını oluşturacak, aktif ve büyüyen araştırma topluluğunu kuantum devrelerinin hızlandırılmış GPU simülasyonlarından yararlanacak şekilde donatılacaktır. NVIDIA, Xanadu gibi yenilikçi şirketler ile işbirliği içinde kuantum hesaplama araştırmalarının sınırlarını zorlamak için yüksek performanslı klasik bilgi işlem kaynaklarına ulaşılması hedeflenmektedir” açıklamalarında bulundu.

PennyLane Hakkında

PennyLane, kuantum makine öğrenimi, kuantum kimyası ve kuantum hesaplama için tüm donanımlarla uyumlu olarak çalışabilen açık kaynaklı bir yazılım kütüphanesidir.

Daha fazla bilgi edinmek için PennyLane internet adresini (https://pennylane.ai) ziyaret edebilirsiniz veya PennyLane demolarına göz atabilirsiniz: Uygulamalı kuantum makine öğrenimi içeriğinin galerisi (https://pennylane.ai/qml/demonstrations.html).

Xanadu Hakkında

Xanadu, dünyanın dört bir yanındaki insanlar için yararlı ve erişilebilir kuantum bilgisayarlar oluşturma misyonuna sahip Kanadalı bir kuantum teknoloji şirketidir. 2016 yılında kurulan Xanadu, dünyanın önde gelen kuantum donanım ve yazılım şirketlerinden biri haline gelmiştir. Xanadu ayrıca kuantum hesaplamayı uygulamalı bir şekilde geliştirme için açık kaynaklı bir yazılım kütüphanesi olan PennyLane’nin geliştirilmesine de öncülük ediyor. www.xanadu.ai internet adresini ziyaret edebilir veya Xanadu’yu Twitter @XanaduAI üzerinden takip edebilirsiniz. 

Daha fazla bilgi için: Xanadu, press@xanadu.ai

Editör: Yasir Ölmez
Redaktör: Murat Albayrak

Kaynaklar:

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikÇin’de iki şehir arasında Kuantum Data Hattı kuruldu
Sonraki İçerikIonQ’nun Aria Kuantum Bilgisayarı Microsoft’un Azure Quantum Platformuna Geliyor
Avatar
Platform Şefi, Yazar, Redaktör

Yoruma kapalı.