Ana Sayfa Kuantum Gazetesi IonQ’nun Aria Kuantum Bilgisayarı Microsoft’un Azure Quantum Platformuna Geliyor

IonQ’nun Aria Kuantum Bilgisayarı Microsoft’un Azure Quantum Platformuna Geliyor

640
364

Kuantum hesaplamada önde gelen şirketlerden biri olan IonQ, Kuantum Bilgisayarı Aria’yı Azure Quantum platformuna getirmek için Microsoft ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Ortaklık, şirketin en yeni kuantum sistemi olan IonQ Aria’yı mevcut donanımlar arasında halihazırda IonQ’nun önceki nesil sistemlerini içeren bulut platformuna ekleyecek. 

IonQ Aria, IonQ’nun piyasada bulunan en gelişmiş kuantum bilgisayarıdır. 20 Algoritmik Kübit’e (#AQ) sahip olan IonQ Aria, IonQ’nun iddiasına göre aynı zamanda standart uygulama doğrultusundaki endüstri kıyaslamalarına dayalı olarak endüstrinin en güçlü kuantum bilgisayarıdır. Bu ortaklık sayesinde, internet bağlantısı olan herkes IonQ Aria’nın yeteneklerinden yararlanarak kuantum bilgisayarlarına erişebilmiş olacak.

IonQ Başkanı ve CEO’su Peter Chapman, “Microsoft Azure ve IonQ Aria’nın lider yeteneklerini, genişletilmiş beta programımız aracılığıyla daha fazla müşteriye sunmaktan heyecan duyuyoruz” ve “Kuantum bilişimin geleceğinin, günümüz sistemlerinin gücünü mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmasına dayandığına inanıyoruz ve Microsoft ile mevcut ortaklığımızı geliştirmek bu yolda önemli bir adım.” dedi. 

IonQ Aria’nın minyatürleştirilmiş “kart destesi” adındaki tuzak-vakum odası modeli. Kompakt form faktörü yalnızca sistemin çekirdeğini küçültmekle kalmaz; ayrıca sistemi genel olarak daha kararlı hale getirir.

Bu duyuru aynı zamanda IonQ Aria’nın genişletilmiş bir beta programına girmesine de işaret etmekte. Belirli erken erişim ortakları, finansal modelleme, elektrikli araçların pil kimyası ve daha pek çok konuda sorunları çözmek için bu sistemi zaten kullanıyordu. Artık eklenecek yeni müşteriler, kuantum makine öğreniminden lojistiğe kadar uzanan uygulamaları keşfetmek için önde gelen bu donanımı kullanmaya başlayacak.

Dr. Krysta Svore, Microsoft Quantum Software Başkan Yardımcısı, “Azure Quantum, müşterilerin açık, birleştirilmiş bir bulut ekosistemiyle kuantum’u ve kuantum programlama’yı öğrenmesine, keşfetmesine ve geliştirmesine yardımcı oluyor ve IonQ’nun Aria Kuantum Bilgisayarının eklenmesiyle müşterilere daha da fazla yetenek ve donanım çeşitliliği sunuyor. Platformumuzdaki geliştiriciler, IonQ Aria’nın daha fazla kapı ile kuantum devrelerini yürütme yeteneğini kullanarak daha büyük kuantum programlarının geliştirilmesi ve araştırılmasında yer alacaklar.” dedi.

Yapılan bu duyuru, IonQ’nun önemli bir ticari dönüm noktasına ulaştığını gösteriyor. Bu yılın ilk çeyreğin başlarında IonQ, elektrikli araçlarda pil kimyasını simüle etmek için kuantum algoritmaları tasarlama üzerine Hyundai Motor ile bir ortaklık yaptığını duyurdu. IonQ bundan daha önce risk azaltmayı ele almak amacıyla GE Research ile ve finansal risk azaltma gibi bazı finansal uygulamalar için Monte Carlo simülasyonları konusunda Goldman Sachs ile işbirliği yaptığını duyurmuştu.

IonQ Hakkında

Anonim bir şirket olan IonQ, kanıtlanmış inovasyon ve dağıtım geçmişiyle kuantum hesaplamada lider olan şirketlerden biridir ve IonQ Aria, dünyanın en güçlü kuantum bilgisayarıdır.

IonQ, kuantum sistemlerine Amazon Braket, Microsoft Azure ve Google Cloud’da bulut aracılığıyla ve ayrıca doğrudan API erişimiyle erişilebilen tek şirkettir. IonQ, 25 yıllık öncü araştırmalara dayanarak 2015 yılında Christopher Monroe ve Jungsang Kim tarafından kuruldu. 

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için http://www.ionq.com adresini ziyaret edebilirsiniz!

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikXANADU, NVIDIA ile Kuantum Hesaplama Araştırma ve Geliştirmesini Hızlandırıyor
Sonraki İçerikMakine Öğrenimi ile Evcilleştirilmiş Kuantum Karmaşıklığı
Nağme Oruz
Çevirmen

Yoruma kapalı.