Ana Sayfa Editörün Seçtikleri Çin’de iki şehir arasında Kuantum Data Hattı kuruldu

Çin’de iki şehir arasında Kuantum Data Hattı kuruldu

2680
613

Ortada güvenilmesi gerekmeyen bir röle kullanılarak iki Çin şehri arasında 511 kilometrelik bir mesafe boyunca güvenli bir kuantum bağlantısı oluşturuldu. Bu, güvenli kuantum ağlarının genişletilmesine yardımcı olabilir.

Bir çift foton kuantum dolanıklığında olduğunda, aralarındaki mesafe ne olursa olsun, diğerini ölçerek birinin durumunu anında bilebilirsiniz. Kuantum şifrelemenin temeli; güvenli anahtarlar oluşturmak ve mesajların gizli kalmasını sağlamak için dolanık parçacıklar oluşturmaktadır.

Önceki araştırmalar, birbirine dolanmış foton çiftleri ile bir tanesini bir alıcıya ileterek, bir kuantum anahtarı tesis edecek bir bağlantı oluşturmuştu. Ancak, Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Qiang Zhang ve meslektaşları; verileri okumayan, yalnızca veriyle eşleşip eşleşmediğini kontrol eden ara adım kullanarak, fiber-kablo aracılığıyla, bir kuantum anahtar dağıtım bağlantısının maksimum mesafesini genişletmektedir. 

Fiber optik kablonun her iki ucundaki lazerler birbirine fotonlar gönderir. Bu ışık parçacıkları, hareketlerinde tepeler ve dipler şeklinde rastgele evrelerdedir. Fazları eşleşen bir çift foton ortada buluştuğunda, sistem hem göndericiyi hem de alıcıyı geleneksel bir veri bağlantısı aracılığıyla uyarmaktadır.

Her iki uçta ne ilettiğini ve diğerinin fazıyla eşleşip eşleşmediğini bildiğinden, geleneksel ağlar üzerinden gönderilen verileri şifrelemek için kullanılabilecek bir kuantum anahtarını değiş tokuş edebilirler. En önemlisi, merkezin neyin gönderildiğini bilmeden, yalnızca iki sinyalin eşleşip eşleşmediğini bilmesidir.

Toshiba Europe tarafından Cambridge, İngiltere’de yakın zamanda yapılan bir deney, aynı teknolojiyi kullanan 600 kilometrelik bir bağlantıyı gösterdi, ancak aparatın tamamı tek bir laboratuvarda bulunuyordu. Çinli ekip, Jinan ve Qingdao şehirleri arasında, 511 kilometre uzunluğunda fiber optik ile, Mazhan’da bir alıcı tabanlı merkez ile, bağlantı kurdular.

Zhang, “İki laboratuvar arasında birbirlerinin mesafe kayıtlarını genişletmek için sağlıklı bir rekabet olduğunu, Sahada sıcaklık değiştiğinde foton fazının sapmasını klimalı labaratuvarda gözlemleyeceksiniz” ifadesine yer vermektedir. 

İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nden Peter Kruger; “Laboratuvarda çalışan bir şeyi sahada çalışan bir şeye dönüştürmek için iyi bir iş çıkardıklarını düşünüyorum. Laboratuvarda deney şartlarının olumsuz etkilenmemesi için kimsenin konuşulmasına izin verilmiyor. Yüzlerce kilometreyi aşan tek fotonlar oldukça dikkat çekici.”


Editör: Hüseyin Türker
Editör: Murat Albayrak

Kaynak:

Görsel Kaynak:

  • Fibre-optic cable carried quantum encrypted data between two distant cities, KTSDESIGN/Getty Images/Science Photo Library RF
  • https://kuantumturkiye.org/wp-content/uploads/2022/03/image-320×240.png
Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikBilgisayar Bilimcileri; Büyük Olan Sinir Ağlarının Neden Diğerlerinden Daha İyi Olduğunu Kanıtladı
Sonraki İçerikXANADU, NVIDIA ile Kuantum Hesaplama Araştırma ve Geliştirmesini Hızlandırıyor

Yoruma kapalı.