Ana Sayfa Kuantum Gazetesi Yapay Kimyager: Otonom Kuantum Nokta Sentezi

Yapay Kimyager: Otonom Kuantum Nokta Sentezi

394
9

North Carolina State Üniversitesi ve Buffalo Üniversitesi’nden araştırmacılar, yapay zeka (artificial intelligence) ile ticari olarak arzu edilen malzemelerin üretimini hızlandırmak için kimyasal reaksiyonlar gerçekleştirmek için otomatik bir sistem içeren “Yapay Kimyager (Artificial Chemist)” adlı bir teknoloji geliştirdiler.

Araştırmacıların oluşturduğu bu sistem, LED ekranlar gibi uygulamalarda kullanılan kolloidal yarı iletken nanokristaller kuantum noktalarını 15 dakika veya daha kısa sürede tanımlayabilmeyi ve üretebilmeyi başardı.

Bununla birlikte, araştırmacılar, Yapay Kimyager’in sadece kuantum noktaları değil, herhangi bir ölçülebilir özellik grubunu karşılamak için en iyi malzemeyi tanımlayabildiğini belirttiler.

Şu anda Yapay Kimyager sistemi, çözelti ile işlenmiş malzemeler için tasarlanmış konumdadır. Yani sıvı kimyasal öncüler kullanılarak yapılabilecek malzemeler için işe yarayabilir. Çözümle işlenen malzemeler, kuantum noktaları, metal/metal oksit nanopartikülleri, metal organik gibi yüksek değerli malzemeleri içerir.

Kendi kendine giden bir arabaya benzeyen bu sistem, bir dizi kimyasal öncülerin ne olacağı ve sentetik yolun ne olacağı gibi soruları belirli kriterler ile işleyerek yanıtlandırmaya çalışıyor. Ve bunu yaparken verimliliği koruyor.

Kuantum noktaların geliştirilmesi ve yapay zekanın kimya sektörü açısından birleşmesi için başarılı bir gelişme.

Sistem ile ilgili aşağıdaki videodan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz:

Kaynakça

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikYarının Ekonomileri İçin Akıllı Sistemler
Sonraki İçerikNörodejeneratif Bozukluk İçin Karbon Kuantum Noktaları
Avatar
QTurkey, Türkiye’deki kuantum teknolojileriyle ilgili faaliyetler için bir iletişim ve işbirliği ağıdır. “Kuantum Programlamaya Giriş” çalıştayları düzenliyor, ilgili konulardaki ilgili öğrenciler için çalışma grupları ve toplantılar organize ediyoruz ve ülke düzeyinde kuantum meraklıları için bir buluşma alanı oluşturabilme amacıyla hareket ediyoruz.

Yoruma kapalı.