Ana Sayfa Kuantum Bilişim IonQ Cihazlarına Bulut Platformlarından Erişim

IonQ Cihazlarına Bulut Platformlarından Erişim

225
1

Kuantum teknolojilerinin bulut bilişim platformlarına entegrasyonu başta global ölçekte en ön plana çıkan üç bulut platformu (Amazon, Google Cloud ve Azure) ve diğerleri tarafından hızla sürdürülüyor. Kuantum bilgisayar teknolojisinden faydalanmak isteyen herkes tarafından da erişilebilirliği doğal olarak gün geçtikçe artıyor. Bu gibi altyapı entegrasyonları, cihazları, sorunsuz erişim ve düşük maliyetle bağımsız araştırmacılara, kurumlara, laboratuvarlara ve geliştiricilere kazandırıyor.

Bu altyapı dönüşümünde ve entegrasyonunda rol alan bir çok donanım üreticisi (Honeywell, Toshiba, D-Wave Systems, IBM, Google, Quantum Circuits Inc. vb.) bu dönüşümün kilit parçası haline gelmiş durumda. Kimisi cihazlarının dağıtımını kendi gerçekleştiriyor kimisi yukarıda yazdığımız platformlar üzerinden erişilebilirliği sunuyor.

Bu tarz hizmetler sunan donanım üreticilerinden bir tanesi de trapped-ion teknolojisinde lider olan, daha önceden Amazon Braket ve Azure Quantum aracılığıyla erişilebilir cihazlar sunan ve Haziran ayı sonu itibariyle de artık Google Cloud tarafından iterbiyum (Ytterbium) tabanlı gate-based trapped-ion sistemlerine erişilebilir olan IonQ. Bu gelişme ile ilgileniyorsanız buradaki tanıtım röportajına bir göz atmanızı öneririm.

IonQ’nun yüksek kaliteli 11 kübite sahip Cirq destekli sistemine Google Cloud Marketplace erişmek mümkün. Ve entegrasyonun, 2021 yılının sonuna doğru IonQ’nun yeni 32 kübitlik sistemine de kaydırılması bekleniyor.

Aynı Amazon Braket ve Azure Quantum’da olduğu gibi bu sisteme dakikalar içerisinde erişilebilir. Erişim sonrasında Cirq, Qiskit, PennyLane ve tket dahil olmak üzere seçilen bir yazılım geliştirme kiti ile veya IonQ’nun REST mimarisini kullanan API’leri aracılığıyla özel bir entegrasyon sağlanarak IonQ’nun sistemleri programlanabiliyor. Oluşturduğunuz ve API aracılığıyla iletilen devre bir JSON formatına kodlanarak IonQ’nun cihazlarına ulaştırılıyor ve orkestrasyonu sağlanarak, o cihazda yürütülüyor ve size sonuçlarınızı döndürüyor.

Not: QASM/OpenQASM ve Quipper programları gönderme desteğinin şu anda şirket tarafından deneysel olduğu belirtiliyor.

Örnek bir Bell State devresi:

{ "qubits": 2, "circuit": [{ "gate": "h", "target": 0 },
{ "gate": "cnot", "target": 1 }]}

Örnek bir GHZ State:

{ "qubits": 4, "circuit": [{ "gate": "h", "target": 0 },
{ "gate": "cnot", "control": 0, "target": 1 },
{ "gate": "cnot", "control": 0, "target": 2 },
{ "gate": "cnot", "control": 0, "target": 3}]}

Ve diğer desteklenen operasyonların tam listesi:

Kapı Açıklama
x Pauli X gate
y Pauli Y gate
z Pauli Z gate
rx X-axis rotation
ry Y-axis rotation
rz Z-axis rotation
h Hadamard gate
not Convenient alias for Pauli-X gate
cnot Convenient alias for controlled-not gate
s S gate
si Conjugate transpose of S gate
t T gate
ti Conjugate transpose of T gate
v Square root of not gate
vi Conjugate transpose of square-root-of-not gate
xx Ising XX gate: e^(-iθ X⊗X /2)
yy Ising YY gate: e^(-iθ Y⊗Y /2)
zz Ising ZZ gate: e^(-iθ Z⊗Z /2)
swap Swaps two qubits

Buradan IonQ’nun sistemlerine nasıl ulaşacağınıza, teknik özelliklerine ve kullanım örneklerine göz atabilirsiniz.

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikİngiltere/ABD Kuantum Bilgisayar Geliştiricisi, Tüm Temel İşlevlerin Çip Üzerine İşlenmesine Yönelik İlk Entegrasyonunu Sağladı
Sonraki İçerikIBM Araştırmacıları, Kuantum Avantajını Gösteren Yeni Bir Teknik Geliştirdiler

Yoruma kapalı.