Ana Sayfa Kuantum Bilişim İngiltere/ABD Kuantum Bilgisayar Geliştiricisi, Tüm Temel İşlevlerin Çip Üzerine İşlenmesine Yönelik İlk...

İngiltere/ABD Kuantum Bilgisayar Geliştiricisi, Tüm Temel İşlevlerin Çip Üzerine İşlenmesine Yönelik İlk Entegrasyonunu Sağladı

489
124

Oda Boyutunda Bilgisayar, Bir Madeni Para Boyutundaki Çip üzerinde Çalışmak üzere Küçültüldü

LONDRA –(15 Haziran 2021)– Benzersiz, çip ölçekli entegre bir kuantum hesaplama mimarisi üzerinde çalışan kuantum işletim sisteminin başarılı bir şekilde kanıtlanması ile, ölçeklenebilir kuantum bilgisayar geliştirmede önemli bir aşamaya ulaşıldı.

Digital Kuantum Hesaplama şirketi Seeqc, bu atılımı İlk evrensel kuantum işletim sistemi Deltaflow.OS’un İngiltere’deki geliştiricisi Riverlane, ile ortaklaşa gerçekleştirdi. Bu başarı, Deltaflow.OS’un taşınabilirliğinin önemli bir göstergesidir.

Londra merkezli baş ürün sorumlusu ve Seeqc’in kurucu ortağı Dr. Matthew Hutchings, “En basit ifadeyle, madeni para büyüklüğündeki bir çipin üzerine bir zamanlar bir odayı dolduran şeyi koyduk ve işe yaradı” dedi.

Deltaflow.OS’nin Seeqc platformuna sıkı entegrasyonu, Seeqc’nin çip ölçeği teknolojisi ile mevcut düşük gecikmeli performansı olabilecek en düşük gecikme düzeyine indirmesini sağlayacaktır. Düşük gecikmeli performans, kuantum algoritmalarını verimli bir şekilde çalıştırmak ve kuantum avantajı elde etmek için önemlidir.

Seeqc ve Riverlane, Birleşik Krallık kuantum teknolojisi sektörünün önemli bir bölümünü oluşturuyor ve de Birleşik Krallık’ta ortak yerleşim, sıkı sistem entegrasyonunu sağlamanın anahtarıdır.

Dr. Hutchings şunları söyledi: “ İlk kez üzerinde bir program çalıştırılabilen ve benzersiz, ölçeklenebilir mimarimize dayanan entegre bir kuantum hesaplama çipi oluşturduk. İstikrarlı ve tam kontrollü bir sistem elde etmenin yanı sıra kuantum hesaplamanın evrimi için de kayda değer bir an elde ettik.

Dr. Hutchings şöyle devam etti “Bu, mikroçip,  geleneksel bilgisayarları ticarileştirmek ve uygun maliyetli ve uygun ölçekte üretilmelerini sağlamak için olduğu kadar kuantum bilgisayarların geleceği için de önemlidir.

Riverlane’in Kurucusu ve CEO’su Dr. Steve Brierley şunları söyledi: “Deltaflow.OS’un Seeqc’in donanımı üzerinde bu başarılı gösterimi son derece cesaret verici. Kuantum donanımı ve yazılım uzmanlığını birleştirerek kuantum hesaplamada önemli bir zorluk olan farklı qubit teknolojileri arasında taşınabilirlik ve yüksek performans sağlamayı başardık .

Bu önemli dönüm noktasına, Seeqc’in tasarım ve sistem entegrasyonuna odaklanan İngiltere ekibi tarafından ulaşıldı. Çalışma, NISQ.OS İnnovate UK hibesi tarafından desteklendi ve University College London tarafından işletilen QUES2T’deki gelişmiş ticari kuantum ölçüm tesisleri kullanılarak gerçekleştirildi. Seeqc, Ekim ayında tamamlanması planlanan ve platform ürün geliştirmeyi desteklemek üzere tasarlanan Londra’nın merkezinde son teknoloji bir laboratuvar tesisi inşa ediyor.

 

Seeqc Hakkında 

Seeqc, küresel işletmeler için ilk tamamen dijital kuantum hesaplama platformunu geliştirdi. Seeqc, kuantum hesaplama sistemlerine özgü verimlilik, kararlılık ve maliyet sorunlarını ele almak için klasik ve kuantum teknolojilerini birleştirmektedir ve şirket, dijital okuma ve kontrol teknolojisi ve benzersiz bir çip ölçeği mimarisi aracılığıyla klasik ve kuantum teknolojisini uygular. Seeqc’nin kuantum sistemi, kuantum hesaplamayı kullanışlı hale getirmek ve ilk ticari olarak ölçeklenebilir, probleme özel kuantum hesaplama uygulamalarını piyasaya sunmak için gereken enerji ve maliyet verimliliği, hız ve dijital kontrolü sağlar.

Şirket, süperiletken çok katmanlı ticari çip dökümhanesi kuran ilk şirketlerden biridir ve bu deneyim sayesinde kuantuma hazır süper iletkenlerin tasarımı, test edilmesi ve üretimi için altyapıya sahiptir. Seeqc, dünyanın önde gelen süper iletken elektroniği geliştiricisi olan HYPRES’in bir uzantısıdır. Seeqc’nin yönetici ve bilim adamlarından oluşan ekibi, ticari süperiletken bilgi işlem çözümleri ve kuantum hesaplama konusunda derin uzmanlığa ve deneyime sahiptir. Seeqc, Londra, Birleşik Krallık ve Napoli, İtalya’da tesisleri bulunan Elmsford, New York merkezlidir.

Kaynak:

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikÇin, Zuchongzhi İşlemcisiyle Kuantum Avantajını Tekrardan Gösterdi
Sonraki İçerikIonQ Cihazlarına Bulut Platformlarından Erişim

Yoruma kapalı.