Ana Sayfa Kuantum Girişimleri IBM Quantum Experience Global Kuantum Mücadelesini Duyurdu

IBM Quantum Experience Global Kuantum Mücadelesini Duyurdu

434
46

IBM Quantum Experience’ın dördüncü yıl dönümünün şerefine, topluluğunu ve geliştiricilerini IBM Global Quantum Challenge‘a katılmaya davet ediyor.

IBM Quantum Challenge, 4 Mayıs sabah 9: 00’da ABD Doğu saatine göre başlayacak ve 8 Mayıs’ta 8:59:59 ABD Doğu saatinde bitecek.

Zaten IBM Q topluluğun bir üyesi olsanız da, bu dört alıştırma kuantum devreleri hakkındaki sizlere yeni bir bakış açısı sunabilir. Umarız becerilerinizi test ederken eğlenirsiniz.

Duyuruya göre, 4 Mayıs 2016’da IBM, IBM Quantum Experience’ı kullanarak bulut üzerinden programlanabilecek ilk kuantum bilgisayarı tanıtılmıştı. Şirketin amacı, akademik araştırma laboratuvarına erişimi olmayan bireylerin bile, kuantum bilgisayarı deneyimlemesine yardımcı olmaktı.

Bugün 100’den fazla IBM Q Network müşteri ortağı da dahil olmak üzere 200.000’den fazla kullanıcı, kuantum bilgi bilimi hakkında temel araştırmalar yürütmek, çeşitli endüstrilerde kuantum bilgi işlem uygulamalarını geliştirmek ve gelecekteki kuantum iş gücünü eğitmek için bu servisten faydalanıyor. Buna ek olarak, donanımıkullanarak 175 milyar kuantum devre şu zamana kadar tamamlandı bile, bu da dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar tarafından 200’den fazla yayın oluşturulmasına katkı sağladı.

Kuantum donanımını geliştirmenin yanı sıra şirket, güçlü açık kaynaklı kuantum yazılımının geliştirilmesini de teşvik ediyor. Öncelikle Python’da yazılmış olan Qiskit, katkı sunan çeşitli yeni özelliklere sahip popüler bir kuantum hesaplama yazılımı geliştirme kiti haline geldi.

Mücadeleye katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.

Şirket, kuantum bilişim ve kuantum devreler hakkında öğrenmeyi desteklemek için aşağıdaki kaynakları sunuyor:

  • Kuantum hesaplama prensiplerini keşfetmek ve kendi başına kuantum algoritmalarını nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için Qiskit rehberi.

Bağlantı: https://qiskit.org/textbook/ch-algorithms/defining-quantum-circuits.html

  • “Devre Oturumları” adı verilen yeni başlatılan canlı dersleri izleyin veya “Qiskit ile Kodlama” yı izleyerek kuantum bilgisayarı programlamaya başlayın. Bu iki diziyi ve daha fazlasını izlemek için Qiskit YouTube kanalına göz atabilirsiniz.

 

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikElmaslar ve Kuantum Devrimi
Sonraki İçerikKuantum Programlama Matematiği
Avatar
QTurkey, Türkiye’deki kuantum teknolojileriyle ilgili faaliyetler için bir iletişim ve işbirliği ağıdır. “Kuantum Programlamaya Giriş” çalıştayları düzenliyor, ilgili konulardaki ilgili öğrenciler için çalışma grupları ve toplantılar organize ediyoruz ve ülke düzeyinde kuantum meraklıları için bir buluşma alanı oluşturabilme amacıyla hareket ediyoruz.

Yoruma kapalı.