Ana Sayfa Kuantum Gazetesi Toshiba’dan Kuantum Anahtar Dağıtım Hamlesi

Toshiba’dan Kuantum Anahtar Dağıtım Hamlesi

575
0

Toshiba Corporation, FY2020’nin dördüncü çeyreğinde kuantum anahtar dağıtımı (Quantum Key Distribution) platformları oluşturma ve bir sistem entegrasyon işinin dağıtımına başlayacağını duyurdu.

Şirket, QKD pazarının 2035 yılında dünya çapında yaklaşık 20 milyar dolara çıkmasını bekliyor. Bu beklentileri değerlendirmek isteyen şirket, pazar lideri QKD hizmetleri sunarak 2030 yılında pazarın yaklaşık %25’ini (yaklaşık 3 milyar dolar) ele geçirmeyi hedefliyor.

Toshiba Digital Solutions Corporation (TDSL), Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü’nden (NICT), ağlarında birden çok konuma kurulacak QKD sistemlerini dağıtma ve yönetme sözleşmesini zaten hali hazırda almış bulunuyor. Toshiba, sistemi FY2020’nin dördüncü çeyreğinde teslim etmeyi planlıyor ve dağıtım Nisan 2021’den itibaren başlayacak.

Toshiba Europe Ltd., BT Group PLC. ile işbirliği içinde, Birleşik Krallık’ın sektör lideri iki kuruluşu arasında kuantum güvenli bir ağın ilk endüstriyel dağıtımını sağladı ve 16 Eylül 2020’den itibaren ortaklıklarını doğrulamaya başladı. FY2021’den itibaren şirket yalnızca Birleşik Krallık ve ABD’de de değil, aynı zamanda Avrupa’daki bölgesel iş ortaklarıyla da işbirliği yapacak ve QKD sistem entegrasyonu işlerini dünya çapında tanıtacak.

Quantum Crypto System prototipi.

Şirket iki tür kuantum anahtar dağıtım platformu sunuyor. İlk tür, verilerin ve kuantum anahtarların aynı fiber üzerinde iletilmesine olanak tanıyan ve anahtar dağıtımı için maliyetli özel altyapı ihtiyacını ortadan kaldıran yenilikçi bir platform, diğeri ise, anahtar tesliminin hızını ve mesafesini en üst düzeye çıkaran uzun mesafeli uygulamalar için bir platform.

Bu teknolojiler 20-23 Ekim tarihlerinde CEATEC 2020 ONLINE’da ve 26-30 Ekim IQT Europe’da sergilenecek.

Toshiba, bu keşfedilmemiş alanın zorluklarının üstesinden gelmek için 20 yıldan fazla zaman harcadı ve pratik kullanıma giden yolda öncülük etti, bu arada sektörün en yüksek anahtar oranları ve en uzun fiber mesafesi de dahil olmak üzere dünyada birçok ilke imza attı.

Toshiba’nın internet sitesinden bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz: https://www.toshiba.co.jp/qkd/en/index.htm

Kaynak

 

  1. Toshiba Launches Systems Aimed at $20 Billion Quantum Key Distribution Market

 

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikKuantum Bilgisayarlar ve Finans
Sonraki İçerikKuantum Teknolojilerinde Kariyer ve Kullanım Örnekleri (Use Cases)
Avatar
QTurkey, Türkiye’deki kuantum teknolojileriyle ilgili faaliyetler için bir iletişim ve işbirliği ağıdır. “Kuantum Programlamaya Giriş” çalıştayları düzenliyor, ilgili konulardaki ilgili öğrenciler için çalışma grupları ve toplantılar organize ediyoruz ve ülke düzeyinde kuantum meraklıları için bir buluşma alanı oluşturabilme amacıyla hareket ediyoruz.