Ana Sayfa Kuantum Algoritmaları Quantinuum, Kuantum Hesaplamalı Kimya Yazılım Platformu InQuanto’yu Tanıttı

Quantinuum, Kuantum Hesaplamalı Kimya Yazılım Platformu InQuanto’yu Tanıttı

989
419

Kuantum bilgisayarlarında öncü olan Quantinuum, InQuanto’yu piyasaya sürdü ve böylece kuantum algoritmalarla hesaplamalı kimya deneyleri için bağımsız bir platform kuruldu. Bu platform, çeşitli endüstrilerdeki işbirliklerini desteklemek için ticari kuruluşlara açık olarak geliştirilecek. InQuanto, kuantum bilgisayarlarının kullanıldığı son teknoloji bir kuantum hesaplamalı kimya yazılım platformudur. Bu platform birkaç kuantum hesaplama aletinin birleşimidir. Quantinuum, kuantum kimya takımı üyeleri olan BMW, JSR, Nippon Çelik Şirketi ve TotalEnergies de dahil olmak üzere partnerleriyle işbirliğini geliştirmek için InQuanto’yu geliştirdi. InQuanto ile, kuantum hesaplamayla ilgilenenler artık çeşitli kuantum algoritmalarını  ve gelişmiş altyordamlar ve modern kuantum bilgisayarlarda kimyaya özgü gürültü azaltma tekniklerini deneyebilirler.

InQuanto elektronik yapı simülasyonlarında kuantum cihazlarının performansını geliştirmek amacıyla Quantinuum’un açık kaynaklı Python aracı TKET’i kullanıyor. Platform kullanıcıların kuantum bilgisayarlar kullanarak gerçek yaşam problemlerinin prototiplerinin oluşturmasını sağlıyor. Quantinuum’la işbirliği yapan şirketler, karmaşık moleküllerin ve malzeme simülasyonlarının doğruluğunu geliştirmede InQuanto’nun çeşitli alanlardaki etkinliğini test etti. BMW hidrojen yakıt hücrelerindeki elektron reaksiyonlarını simüle etmek için InQuanto platformunu kullandı. Yeni modellemelerinde daha yüksek doğruluk elde etmeyi hedefliyorlar. Bu simülasyonun odak noktası oksijen indirgeme reaksiyonunu modellemekti. Nippon Çelik Şirketi çelik geliştirme için demir kristalleri gibi malzemeleri simüle etmek için InQuanto’yu kullandı. TotalEnergies bunu karbon yakalamada organik metal iskeletlerini modellemek için kullanıyor. Bunların göze aldığımızda  InQuanto ,ortaklarına birçok alanda değer katmıştır.

Küreselaraştırma endüstrisine olan erişimini Japonya ve Pasifik Asya’ya kadar genişletiyor. Onlar kimya, gıda, tekstil, lojistik, finans gibi bir çok alanda Mutsui ve Co şirketleriyle çalışıyorlar. Platform, hesaplamalı kimyagerlerin endüstriyel olarak ilgili sistemleri mevcut kuantum bilgisayarlarda çalışabilecek formlara basitleştirmelerini sağlıyor. Bununla birlikte kullanması kolay ve kuantum bilgisayarlarda derin bir bilgi edinmenize gerek de kalmıyor.

Çeviren: Emre Kollu
Editör: Murat Kurt

Kaynak:

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerik2022 Nobel Fizik Ödülleri
Sonraki İçerikTek fononlu okuma ve hapsolmuş elektron ile temel durum soğutması kuantum hesaplamayı bir adım daha ileri taşıyor
Emre Kollu
Çevirmen

Yoruma kapalı.