Ana Sayfa Kuantum Bilişim Lise Öğrencileri Kuantum Bilişim Modülü

Lise Öğrencileri Kuantum Bilişim Modülü

408
95

Fermilab düzenli olarak temel bilimler alanında keşifler yapmaktadır ve kuantum fiziğinde açık ara dünya lideridir. 2019 yılında, kuantum hesaplama ve kuantum bilgi biliminin önde gelen dünya standartlarında araştırma yapan ve kuantum bilgisayarlarda yapılacak kritik fizik hesaplamaları için zemin hazırlayan Fermilab Kuantum Enstitüsü (Fermilab Quantum Institute) programını başlattılar.

Çalışmalarına ek olarak Fermilab’dan bilim insanları STEM eğitimini göz önünde bulundurarak, kuantum bilişimin heyecan verici ve şaşırtıcı teknolojisini paylaşmak için ideal bir fırsat olduğunu düşündüler ve bu doğrultuda kuantum bilişim ile ilgili mevcut kaynakları inceledikten sonra, popüler bilim makaleleri ve ileri düzey ders kitaplarının bolca var olmasına rağmen, lise öğrencileri için kaynak eksikliği olduğunu keşfettiler. Ve bu boşluğu doldurmaya karar veren Fermilab Kuantum Enstitüsü’nden bilim insanları: yaz aylarında ve boş vakitlerinde kuantum mekaniğinin temellerini, kuantum hesaplamayı ve bu bilgileri bir lise öğrencisine en iyi nasıl sunacaklarını uzunca bir süre tartıştılar. Bunun sonucunda lise öğrencilerinin kuantum bilişim, süperpozisyon, kübitler, şifreleme, kuantum ölçümü, dolaşıklık, ışınlanma ve gerçek dünya uygulamaları dahil kuantum kavramları hakkında bilgi edinebilmeleri için bir arXiv PDF modülü şeklinde kuantum bilişime başlangıç kursu hazırladılar.

Kuantum hesaplama, bilimin her alanının geleceğini etkileyecektir, bu nedenle kuantumda herkese yer bulunmaktadır. Ve duyulan ihtiyaç büyüktür. Siz de kuantum bilişime, kuantum mekaniğine ve STEM için merak duyuyorsanız Fermilab Quantum Institute tarafından oluşturulan bu kuantum bilişim kursuna buradan erişebilirsiniz. 🙂

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikNörodejeneratif Bozukluk İçin Karbon Kuantum Noktaları
Sonraki İçerikAküstik dalgalarla elektronun spin rezonans kontrolü
Avatar
QTurkey, Türkiye’deki kuantum teknolojileriyle ilgili faaliyetler için bir iletişim ve işbirliği ağıdır. “Kuantum Programlamaya Giriş” çalıştayları düzenliyor, ilgili konulardaki ilgili öğrenciler için çalışma grupları ve toplantılar organize ediyoruz ve ülke düzeyinde kuantum meraklıları için bir buluşma alanı oluşturabilme amacıyla hareket ediyoruz.

Yoruma kapalı.