Ana Sayfa Kuantum Gazetesi Kuantum Teknolojilerinin Yarışı: Şirketler Bu Alanda Nasıl Liderlik Ediyor?

Kuantum Teknolojilerinin Yarışı: Şirketler Bu Alanda Nasıl Liderlik Ediyor?

132
209

Bilgisayarların sadece dünyayı değiştirmekle kalmayıp aynı zamanda devrim yapacağı teknoloji liderleri için uzun zamandır ortadaydı. Ancak IBM, Microsoft ve Apple gibi şirketler sektörde açık bir lider olarak ortaya çıkmadan önce yıllar geçecekti. Günümüzün bilgi işlem ortamı önceki zamanlara güçlü bir benzerlik taşıyor, ancak klasik bilgisayarlar yerine kuantum teknolojisinin evrimine ve bununla birlikte daha önce imkansız olan sorunları çözebilen bilgisayarların yükselişine tanık oluyoruz.

Çoğunlukla, kuantum hesaplama hala ticarileşmenin ilk günlerindedir, ancak hiçbir şekilde orada “sıkışmış” değiliz. Yaygın benimsemenin ufukta belirdiğine inanıyorum ve kuantum tabanlı teknoloji giderek daha fazla ticarileşmesi, etkisini her yerde ortaya koyabilir. Kimya, sağlık hizmetleri ve finanstan kriptografi, güvenlik ve hemen hemen tüm iş destek işlevlerine kadar kuantum bilişim, dijital teknolojiyle olan ilişkimize yeni bir yol açabilir.

Bütün bunlar, kuantum bilgisayar endüstrisindekilerin zaten öngördüğü şeydir. Bilmediğimiz şey, bizi oraya kimin götüreceği – kuantum paradigmasını IBM ve diğerlerinin klasik hesaplamayı somutlaştırdığı şekilde kim somutlaştıracak. Görev kolay olmaktan uzak. Kuantum alanında liderlik, yalnızca en son teknoloji çevresinde yenilik gerektirmez, aynı zamanda başarılı bir uzun vadeli iş stratejisi gerektirir. Şirketler, hükümetler ve endüstri konsorsiyumları ile ilişkiler geliştirmek ve bunlardan yararlanmak anlamına gelir; kamu ve özel politika tartışmalarına katkıda bulunmak; ve tüm bunlar boyunca marka bilinirliğini ve tutarlılığını sürdürmek. Ortaklıklar için teslim süreleri beş yıl veya daha uzun olabileceği zaman bu daha da zorlayıcıdır.

Başka bir deyişle, kuantum yarışındaki kazananlar, masaya sadece rekabetçi teknolojiden çok daha fazlasını getirmek zorunda kalacak. Ayrıca pazarlama, iletişim ve iş liderliğinde en iyiye ihtiyaçları olacak. Bu zorluğun üstesinden kim gelecek? Bunu söylemek için henüz çok erken, ancak bunun bir kuantum başlangıcı olabileceğine ve Avrupa’da bir yerden gelebileceğine inanılıyor.

Bu son kısım mantıksız ve/veya taraflı görünebilir ama Statista (paywall) tarafından derlenen Tech Nation/Dealroom.co verileri, Çin ve ABD’nin 2014’ten 2019’a kadar derin teknoloji ve yapay zeka için küresel risk sermayesi piyasasının büyük çoğunluğunu güvence altına aldığını gösteriyor (ayrıca aşağıdakileri içeren bir veri kümesinde: Birleşik Krallık, İsrail, Fransa, Almanya ve İsveç). Bununla birlikte, Dealroom.co’nun verilerine göre (2019 State of European Tech Report aracılığıyla), 2019’da Avrupa’da kuantum teknolojisi etrafında dünyanın geri kalanının toplamından daha fazla anlaşma yapıldı. Gerçekten de, bazıları ABD’nin kuantum güvenliği gibi alanlarda ayaklarını sürdüğünü düşünüyor, ancak Çin’den daha fazla özel ve başlangıç kuantum şirketine sahip (Quantum Computing Report‘a göre sekiz şirkete karşı 53 şirket). Bu faktörler, diğerlerinin yanı sıra, Avrupa’ya kuantum bir avantaj sağlayabilir.

En önemlisi, Avrupa aynı zamanda kuantum inovasyonu için işbirlikçi bir yaklaşım benimsiyor. Bu yılın başlarında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa’yı 2030 yılına kadar her biri 100 milyar Euro değerinde 10 teknoloji şirketine ev sahipliği yapmak için iddialı bir plan olan Scale-Up Europe’un lansmanını başlattı.

Kaynaklar:
Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikIBM ve Tokyo Üniversitesi, Japonya’nın En Güçlü Kuantum Bilgisayarını Tanıttı
Sonraki İçerikSamsung, yeni Galaxy Quantum 2’sinde, Uygulamaları Güvence Altına Almak İçin Kuantum Kriptografisini Kullanıyor
Avatar
Platform Şefi, Yazar, Redaktör

Yoruma kapalı.