Ana Sayfa Kuantum Bilişim Samsung, yeni Galaxy Quantum 2’sinde, Uygulamaları Güvence Altına Almak İçin Kuantum Kriptografisini...

Samsung, yeni Galaxy Quantum 2’sinde, Uygulamaları Güvence Altına Almak İçin Kuantum Kriptografisini Kullanıyor

313
209
Samsung, mobil bankacılık gibi tüketici uygulamalarına yeni bir güvenlik seviyesi sunmayı vaat eden kuantum kriptografi teknolojisi ile donatılmış yeni bir akıllı telefonu piyasaya sürüyor

Güney Koreli telekom devi SK Telecom ile birlikte geliştirilen Galaxy Quantum 2 cihazı (en azından öngörülebilir bir gelecek için) sadece Güney Kore halkı tarafından kullanılabilir olacak ve Samsung tarafından piyasaya sürülen ikinci kuantum donanımlı akıllı telefon.

6.7 inç ekran, 64MP ana kamera ve Qualcomm Snapdragon 855+ yonga seti ile Quantum 2’nin özellik seti, Samsung’un amiral gemisi akıllı telefonlarından bazılarıyla eşleşiyor ve cihazın bazı hizmetleri için kuantum kriptografisinin ek güvenliği.

Quantum 2’nin Galaxy A Quantum olarak adlandırılan önceki versiyonu, entegre kuantum kriptografi teknolojisine sahip dünyanın ilk 5G akıllı telefonu olarak ilk kez geçen yıl Güney Kore’de piyasaya çıktı. Yeni Quantum 2 gibi, Galaxy A da hassas işlemleri en karmaşık saldırılara karşı güvence altına almak için tasarlanmış bir yerleşik quantum random number generator (QRNG)-(kuantum rastgele sayı üreteci) içerir.

ID Quantique tarafından geliştirilen QRNG, kuantum parçacıklarının öngörülemeyen özelliklerinden yararlanarak tamamen rastgele sayılar üreten 2,5 mm’lik bir yonga seti şeklinde gelir. Bu, şifreleme anahtarlarını daha sağlam hale getirmenin anahtarıdır: ne kadar rastgele bir güvenlik anahtarı ise, kodu kırmak için mantıksal matematik kullanmak o kadar zordur.

Çoğu klasik sistem, deterministik olan sayı üreteçlerine dayanır; bu, bir aygıttaki hassas verileri koruyan şifreleme anahtarlarını neyin oluşturduğunu bulmak için yeterli hesaplama gücüyle mümkün olduğu anlamına gelir.

ID Quantique’in sistemi ise fotonları bir CMOS sensörüne ışınlayan bir LED ışık kaynağı kullanıyor. Fizik yasalarına göre, fotonların algılayıcı tarafından yakalanmadan önce davranışları rastgeledir ve bu nedenle tamamen öngörülemeyen bir anahtara çevrilebilir.

Galaxy A Quantum’da, bu rahatsız edilemez anahtarlar, örneğin iki faktörlü kimlik doğrulama sırasında daha güçlü tek seferlik şifreler oluşturarak çeşitli işlemleri korumak için kullanılır. QRNG ayrıca, örneğin SK Telecom’un Pay uygulaması aracılığıyla ödemeleri yetkilendirmek için gereken biyometrik gibi hassas veriler için depolama güvenliğini de artırır.

SK Telecom ayrıca kullanıcıların telefonlarında lisanslar, sigorta talep belgeleri ve hatta mezuniyet sertifikaları gibi yararlı kimlik belgelerinin QRNG ile şifrelenebildiği “kuantum cüzdanları” oluşturmasına izin verir.

Yeni Quantum 2 akıllı telefon, kuantum şifreleme ile güvence altına alınabilecek hizmet sayısını genişletiyor. SK Telecom’un T World, Pass ve T Membership gibi hizmetlerinin yanı sıra Shinhan Bank ve Standard Chartered Bank Korea ile mobil bankacılık hizmetleri QRNG kullanılarak sağlanacaktır.

ID Quantique CEO’su ve kurucu ortağı Grégoire Ribordy, “Galaxy Quantum 2, her zamankinden daha fazla kuantum güvenliğine sahip uygulama içeriyor ve uygulamaları ve hizmetleri cep telefonu endüstrisinde yeni bir güvenlik seviyesine getiriyor.” açıklamasında bulundu.

ID Quantique yongasının yetenekleri, Android Keystore API’lerini kullanan uygulamalarla da otomatik olarak çalışacaktır, bu da geliştiricilerin kuantum kriptografisini destekleyen daha fazla uygulama geliştirmek için teknolojiye erişme fırsatına sahip olacağı anlamına gelir.

Bir akıllı telefondaki kuantum güvenli hizmetler haberinin tüketiciler arasında ne kadar heyecan yaratacağını söylemek zor. Teknoloji, kullanıcı açısından oldukça niş(niche) görünüyor ve Quantum 2’nin önceki versiyonu şimdiye kadar Güney Kore dışında çok az etki yaptı.

Bununla birlikte, SK Telecom’un en son istatistiklerine göre, Galaxy A Quantum piyasaya sürüldükten sonraki ilk altı ayda 300.000’den fazla birim sattı, şirketin o yıl Güney Kore’de piyasaya sürülen Galaxy 5G akıllı telefonlar için en yüksek satış hacimleri arasında tanımladığı sayılar, örneğin S20 ve Note 20 satışlarıyla karşılaştırılabilir derecede.

Galaxy S20 ve Note 20’nin COVID-19 krizinin etkisiyle önceki nesillere göre büyük ölçüde daha düşük satışlar kaydettiğini belirtmekte fayda var.

Sk Telecom yine de, teknolojiyi Samsung Card tarafından sağlanan hizmetler de dahil olmak üzere yeni uygulamalara açma planları ile kuantum donanımlı akıllı telefonların serisini genişletmek için görüşmelerin devam ettiğini doğruladı.

SK Telecom’un başkan yardımcısı ve pazarlama grubu başkanı Han Myung-jin, “Galaxy Quantum 2 ile kuantum güvenlik teknolojilerinin uygulanmasını finansal ve güvenlik hizmetleri de dahil olmak üzere daha geniş bir hizmet çeşitliliğine başarıyla genişlettik”, “Galaxy Quantum 2 aracılığıyla güvenli ve emniyetli bir şekilde sağlanan hizmetleri genişletmeye devam etmek için çabalarımız devam edecek.” açıklamalarında bulundu.

Galaxy Quantum 2 için ön siparişler 13-19 Nisan tarihleri arasında Güney Kore’de açılacak ve cihaz 23 Nisan’da ülkede resmi olarak piyasaya sürülecek.

Kaynaklar:
Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikKuantum Teknolojilerinin Yarışı: Şirketler Bu Alanda Nasıl Liderlik Ediyor?
Sonraki İçerikTürkiye’nin İlk Kuantum Dergisi Quantium Ekim Ayındaki İlk Sayısıyla Artık Aramızda!
Avatar
Platform Şefi, Yazar, Redaktör

Yoruma kapalı.