Ana Sayfa Duyurular IBM ve Tokyo Üniversitesi, Japonya’nın En Güçlü Kuantum Bilgisayarını Tanıttı

IBM ve Tokyo Üniversitesi, Japonya’nın En Güçlü Kuantum Bilgisayarını Tanıttı

299
2
IBM’in Quantum System One Ekosisteminde Yeni Durağı Japonya Oldu

IBM ve Tokyo Üniversitesi, Japonya’nın kuantum bilimi, işletme ve eğitim alanındaki keşiflerini ilerletmek için devam eden işbirliklerinin bir parçası olarak bugün Japonya’nın en güçlü kuantum bilgisayarını tanıttı.

IBM Quantum System One, Tokyo Üniversitesi tarafından yönetilen erişim ile Japonya’daki hem bilimsel kurumlarda hem de işletmelerde araştırmacılar için artık çalışır durumda. IBM Quantum System One, kullanıcıların bulutta kuantum devrelerinin tekrarını gerektiren algoritmaları güvenli bir şekilde çalıştırabilmeleri için klasik işleme ile sıkı bir şekilde birleştirilmiş kuantum kaynaklarıyla, kullanıcılara yüksek kaliteli kübitler ve yüksek hassasiyetli kontrol elektroniklerinden tekrarlanabilir ve öngörülebilir performansa erişim sunuyor. IBM’in kuantum hesaplamasındaki en son gelişmeler hakkında daha fazla ayrıntı için bağlantıdaki adresi inceleyebilirsiniz.

2020’de IBM ve Tokyo Üniversitesi, ülkenin üniversitelerinden ve önde gelen araştırma derneklerinden ve büyük ölçekli endüstriden akademik yetenekleri bir araya getirerek Japonya’daki kuantum hesaplama araştırma ve geliştirme faaliyetlerini stratejik olarak hızlandırmak amacıyla Kuantum İnovasyon Girişimi Konsorsiyumu’nu başlattı. IBM ve Tokyo Üniversitesi’nin yanı sıra üyeler arasında DIC, Hitachi, JSR, Keio University, Mitsubishi Chemical, Mizuho, ​​MUFG, Sony, Sumitomo Mitsui Trust Bank, Toshiba, Toyota ve Yokogawa yer alıyor. QIIC, 2019’da IBM ve Tokyo Üniversitesi tarafından Japonya-IBM Kuantum Ortaklığının kurulmasını izledi.

Almanya’nın önde gelen bilimsel araştırma kurumu Fraunhofer Geselleschaft tarafından yönetilen IBM Quantum System One’ın Almanya’da yakın zamanda açıklanmasının ardından ABD dışında inşa edilecek ikinci sistemdir.

IBM Araştırma Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Direktörü Dr. Dario Gil , “IBM, küresel kuantum ekosisteminin büyümesine ve farklı araştırma toplulukları arasındaki işbirliğini teşvik etmeye kendini adamıştır.”, “Bu küresel çabanın bir parçası olarak, Japonya’nın en güçlü kuantum bilgisayarını tanıtmaktan gurur duyuyorum ve Japonya’nın dünya standartlarında akademik, özel sektör ve devlet kurumları tarafından yapılacak araştırmaya katkıları görmekten heyecan duyuyorum. Birlikte, çeşitli alanlarda bilimsel ilerlemeyi hızlandırmak için önemli adımlar atabiliriz.” açıklamalarında bulundu.

Tokyo Üniversitesi Rektörü Teruo Fujii, “Hızla değişen kuantum teknolojisi alanında, yalnızca kuantum teknolojisiyle ilgili unsurları ve sistemleri geliştirmek değil, aynı zamanda küresel ölçekte gelişmiş sosyal uygulamalara ulaşmak için yeni nesil insan kaynaklarını teşvik etmek de son derece önemlidir”,  “Üniversitemiz geniş bir araştırma yetenekleri tabanına sahiptir ve her zaman lisans düzeyinden itibaren üst düzey kuantum eğitimini teşvik etmektedir. Şimdi, IBM Quantum System One’ı kullanarak yeni nesil kuantum yerel beceri setlerinin gelişimini daha da geliştireceğiz.” açıklamalarında bulundu.

IBM, Almanya ve Japonya’da IBM Quantum System One cihazlarının kurulumuna ek olarak, Cleveland Clinic, UK’s Science and Technologies Facilities Council ve University of Illinois Urbana-Champaign ile yakın zamandaki ortaklıklarını açıkladı. Bunların hepsi kuantum bilgi bilimi ve teknolojisine odaklanmayı içeriyor.

IBM, kuantum bilişiminin, araştırma ve geliştirmesinde liderdir. IBM Quantum, bilimsel araştırma, coğrafi genişleme ve akademik, kamu ve özel sektör oyuncularıyla ortaklıklar yoluyla endüstrinin ilerlemesine ve dünya çapında yetenekli bir kuantum işgücünün geliştirilmesine yardımcı oluyor. IBM Quantum hakkında daha fazla bilgi edinmek için bağlantıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz.

Japon kuantum konsorsiyumuna başkanlık eden ve Mizuho Financial Group Başkanı Yasuhiro Sato “Japon ekonomisinin dünyada uygun bir konumu sürdürmesi ve sürdürülebilir büyüme ve gelişmeye ulaşması için teknolojik gelişmede geri kalmamıza izin veremeyiz.” açıklamasını yaptı.

Boston Consulting Group’un tahminlerine göre, kuantum bilişim 2040 yılına kadar yıllık 850 milyar dolara kadar değer üretebilir ve gelecekteki devasa pazardan yararlanma savaşı şimdiden başladı.

Kaynaklar
Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikKuantum Fiziği ve Programlama Üzerine: Qutip ve Julia
Sonraki İçerikKuantum Teknolojilerinin Yarışı: Şirketler Bu Alanda Nasıl Liderlik Ediyor?
Avatar
Platform Şefi, Yazar, Redaktör

Yoruma kapalı.