Ana Sayfa Kuantum Bilişim Kuantum Fiziği ve Programlama Üzerine: Qutip ve Julia

Kuantum Fiziği ve Programlama Üzerine: Qutip ve Julia

716
56

Söz konusu bilgisayar kullanarak kuantum fiziği problemlerinin çözümleri ve simülasyonları olduğu zaman tek bir dilin (veya yazılımın) diğer tüm dillere (veya yazılımlara) üstün olduğunu söyleyemeyiz. Programlar ve yazılımlar hakkında detaylara girmeden önce sizlerle hesaplamalı fizik (ing: computational physics) ve kuantum teknolojilerinin geliştirilmesinde önemli bir yere sahip olan bazı kuantum fiziği problemleri hakkında konuşmak istiyorum.

Üniversite eğitiminiz süresince gördüğünüz hemen hemen tüm fizik formülleri ideal durumlar üzerine geliştirilmiştir. Günümüzde her ne kadar ideal durumlara yaklaşmak için güçlü yöntemlerimiz olsa da, gerçek bir fiziksel sistem ise genelde ideal durumdan oldukça uzaktır. Evrenin işleyişi ile ilgili bilimsel gerçeklere ulaşmak için tasarlanan deney düzeneklerinin maliyetleri milyarlarca doları bulabiliyor. Deneysel düzeneğin de ötesinde araştırmacılar tarafından harcanan zamana ve emeğe paha biçmek mümkün değil. Bu nedenle fizik deneyleri ile teorik modeller arasında güçlü bağlantılar kurulması gerekiyor bu da bizi hesaplamalı fiziğe getiriyor. Hesaplamalı fiziği teorik fiziğin bir altdalı olduğunu kabul eden fizikçiler olsa da ben kendi adıma hesaplamalı fiziğin, teorik ve deneysel fizik arasında bir köprü görevi gören başlı başına bir fizik dalı düşünüyorum.

Aşağıda gördüğünüz figürleri Landau, Páez, ve Bordeianu’un Computational Physics kitabından aldım. Soldaki figürde CP yani hesaplamalı fiziğin disiplinler arası yapısı gösteriliyor. (bir tutam bilgisayar bilimi, 2 su bardağı matematiksel metot ve 1 tepeleme yemek kaşığı fizik). Sağ tarafta ise bilimsel bir gerçeğe ulaşmak için teorik model, deneysel data ve simülasyon arasındaki uyumun önemi gösterilmiş.

Computational Physics, 3rd edition. Rubin H. Landau, Manuel J. Páez, Cristian C. Bordeianu.

Yazıyı daha fazla uzatmadan ufak ufak asıl konumuza gelelim: Yeni başlayanlar için kuantum fiziği simülasyonları. Öncelikle fizikle az da olsa içli dışlı olmuş herkesin mutlaka bildiği bir tane kuantum mekaniksel problem tanımlayalım: “kuantum harmonik salınıcı (KHS) (quantum harmonic oscillator)”.

KHS’yi duvarları parabol gibi olan bir kutu içinde parçacık problemi gibi de düşünebilirsiniz. Klasik harmonik salınıcında da olduğu gibi potansiyelimiz yine V=1/kx². Bu durumda Hamiltonyeni (H=E_k + V) ve Schrödinger denklemini de şu şekilde yazabiliriz.

Burda detaylarına girmeyecek olsam da Schrödinger denklemi bir özdeğer (eigenvalue) problemidir ve analitik olarak çözülürse kuantum harmonik salınıcı için genel çözümü şu şekilde bulunur.

n=0,1,2… kuantum sayıları, alpha= m*omega/hbar, H_n ise n. derecedecen hermit polinomları ve E_n ise izin verilen enerji düzeyleridir. Parametreleri yerlerine koyarak bu sonucu çizdirdiğimizde aşağıda gördüğümüz grafiği elde ederiz.

Wikipedia

Kuantum harmonik salınıcı problemi diğer kuantum mekaniği problemlerine göre analitik olarak çözmesi görece kolay bir problem olmasına rağmen bir lisans öğrencisinin baştan sonra çözmesi için uzun saatlerini harcaması gerekebiliyor. Özellikle ileri düzey kuantum mekaniksel problemlerde -çok parçacıklı sistemler, N seviyeli sistemler, kuantum optik gibi- nümerik çözümlere mecbur durumdayız. Analitik çözümlerin aksine bu problemlerin bilgisayarlar aracılığıyla nümerik olarak çözülmesi için biraz kod, işlem gücü yüksek bilgisayarlar ve zaman yeterlidir.

Mesela “Particle in Harmonic Trap” problemine yazının ilerisinde değineceğim Julia programlama dilini kullanarak, aşağıda gördüğünüz kodlarla sonuca ulaşabilirsiniz.

using QuantumOptics
basis = PositionBasis(-2, 2, 200)
x = position(basis)
p = momentum(basis)
H = p^2/4 + 2*DenseOperator(x^2)
energies, states = eigenstates((H+dagger(H))/2, 5)using PyPlot
xpoints = samplepoints(basis)
plot(xpoints, 2*xpoints.^2)
fill_between(xpoints, 0., 2*xpoints.^2, alpha=0.5)
for i=1:length(states)
  plot(xpoints, abs2.(states[i].data).*40 .+ energies[i])
end
xlabel("Position")
ylabel("Energy")
tight_layout()
savefig("particle.svg")
https://qojulia.org/

Bilgisayarlar aracılığıyla bilimsel problem çözme paradigmasını şu şekilde bir yol izliyor.

Problem → Teori/Model → Algoritma → Görselleştirme

Bir problemin nümerik olarak çözümü için bir çok farklı farklı programlama dili hatta yazılım kullanılabilir. Bu dillerden ve yazılımlardan bazıları sahip oldukları avantajlardan ötürü fizikçiler arasında yaygın bir hale gelmiş ve geniş kullanım alanlarına sahip olmuştur ama tüm diller ve yazılımlar tüm fizik dalları için aynı oranda avantajlı değildir. Parçacık fizikçilerinin bir dilden beklentileri ile kuantum optik çalışan fizikçilerin beklentileri farklı olabilir. Hatta aynı alt disiplin içerisinde bile çözülmeye çalışılan probleme göre beklentiler değişebiliyor. Yine de tüm fizikçilerin bazı ortak beklentileri olduğunu söyleyebilirim, bunlar; verimli kaynak tüketimi, zengin kütüphane ve yüksek hızda performanstır.

İşte tam bu noktada sizlere Qutip ve Julia’dan ayrı ayrı bahsetmek istiyorum. QUTIP, Quantum Toolbox in Python cümlesinin kısaltmasıdır. (Türkçe: Python için Kuantum Alet Çantası). QUTIP, open quantum systems olarak bilinen çevresiyle etkileşen açık kuantum sistemlerinin dinamik özelliklerinin simülasyonlarını yapabilmek üzerine tasarlanmış açık kaynaklı bir yazılımdır. İsminden de anlaşıldığı gibi Python üzerinden çalışan bir sistemdir. Python dilinin sahip olduğu devasa kütüphane olanaklarını da düşündüğünüzde; QUTIP ve Python birlikteliği çok güçlü bir sistem oluşturuyor.

QUTIP’in diğer bir avantajı da açık kaynaklı bir sistem olduğu için aylık-yıllık kullanım ücretleri söz konusu değildir, hatta sizler de kodları özgürce düzenleyip, geliştirip sisteme katkı sağlayabilirsiniz.

Daha önce Python kullanmadınız ve Qutip’i nasıl kurabileceğinizi merak ediyorsanız, endişelenmeyin. Qutip’in resmi internet sitesine ( https://qutip.org/ ) giderek tüm kurulum detaylarına ve çok çeşitli örneklerin detaylı anlatımlarına ulaşabilirsiniz. Qutip teorik, hesaplamalı, deneysel farketmez tüm fizikçiler tarafından çok sık kullanılan bir yazılımdır.

Qutip’i kullanırken genelde Jupyter notebook kullanılsa da Pycharm ve VSCode gibi farklı platformların da mevcut olduğunu unutmayın. Ben şahsen VSCode içerisinde Jupyter notebook kullanıyorum, tavsiye ederim.

Bu yazıyı hazırlarken ki motivasyonum aslında Julia programlama diliydi. Kendisi son yıllarda çok sıkı bir ivmelenme yakaladı. Julia’yı daha önce duymuş olsam da, aktif olarak kullanmaya son 4–5 ay içerisinde başladım(Zeki Seskir sağolsun) ve o kadar etkilendim ki çevremdeki hemen hemen herkesi Julia’ya bir şans vermeleri için ikna ettim.

Julia 2009 senesinde Jeff Bezanson, Stefan Karpinski, Viral B. Shah, ve Alan Edelman tarafından MIT’de geliştirilmeye başlandı ve 14 Şubat 2012 senesinde julia.org üzerinden yayınladıkları bir blog yazısıyla tanıtıldı. (https://julialang.org/blog/2012/02/why-we-created-julia/)

Geliştiriciler, yazdıkları ilk blog yazısında Julia’yı oluşturma fikrinin ardında yatan sebebi şu şekilde açıklamışlar:

We want a language that’s open source, with a liberal license. We want the speed of C with the dynamism of Ruby. We want a language that’s homoiconic, with true macros like Lisp, but with obvious, familiar mathematical notation like Matlab. We want something as usable for general programming as Python, as easy for statistics as R, as natural for string processing as Perl, as powerful for linear algebra as Matlab, as good at gluing programs together as the shell. Something that is dirt simple to learn, yet keeps the most serious hackers happy. We want it interactive and we want it compiled.

Bu sözleri Türkçe ve kısaca özetlemek gerekirse: açık kaynaklı, C dili kadar hızlı ama Ruby kadar dinamik, Matematiksel notasyon açısından Matlab gibi ama Python gibi de geniş yelpazeye sahip bir dil. Bu istek başta Cem Yılmaz’ın da dediği gibi “yerçekimsiz ortamda çiley yiyeyim ama muz gibi olsun” tadında görünse de, geçen 9 yılın ardından açıkça söyleyebiliriz ki “harbiden de yapmışlar. olmuş bu.”

Qutip’e benzer şekilde Julia’yı kurmak çok basit(hatta belki daha da basit)julia.org adresinden Windows/Linux/Macos için kurulum dosyasını indirebilirsiniz.

Julia’yı kurduktan sonra karşınıza Julia terminali çıkacaktır. Buraya 2+3 yazıp Enter tuşuna basarsanız 5 çıktığını göreceksiniz. Bu julia’ın başarıyla kurulduğu anlamına gelir.

Julia yine Qutip’e benzer bir şekilde genelde Jupyter Notebook üzerinden kullanılıyor. Julia’yı Jupyter Notebook ile kullanmak için yapmanız gereken şey çok basit.

Julia terminalini açıp sadece 2 satır kod yazmanız yeterli.

using PkgPkg.add("IJulia")

Jupyter Notebook’a sahip değilseniz onu kurmak için Anaconda sistemini kurmanız gerekli. Buradaki linkten çok basit bir şekilde kurabilirsiniz. (https://www.anaconda.com/download/)

Julia genel programlama amacıyla tasarlandığı için tüm kütüphanenizi kendiniz oluşturabileceğiniz gibi internette güzel kütüphaneler de bulabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi Innsbruck Universite’sinden Helmut Ritsch ve ekibi tarafından geliştirilen Quantum Optics Julia paketidir. https://qojulia.org/

QuantumOptics.jl , Qutip’e benzer şekilde açık kuantum sistemlerinin simülasyonları için tasarlanmış bir sistemdir ve yine sadece 3 satır kod ile yükleyebilirsiniz. Terminali açın ve sadece şu kodları yazın.

using Pkg
Pkg.add("QuantumOptics")
Pkg.add("PyPlot")

Tahmin ediyorum ki paket yüklemenin nasıl çalıştığını anladınız. using Pkg yazdıktan sonra istediğiniz paketi eklemek için Pkg.add(“…..”) yazmanız yeterli. Julia, Jupyter notebook ve QuantumOptics.jl’yı yükledikten sonra artık kuantum simülasyonları yapmaya hazırız.

1-Anaconda Navigator uygulamasını açtığınızda karşınıza farklı farklı uygulamalar çıkacak, burdan jupyter notebook’u seçiyoruz.

2-Jupyter Notebook web tarayıcısında çalışacaktır, ilk defa görüyorsanız şaşırabilirsiniz ama endişe etmeyin. Burda bilgisayarınızdaki klasörlerinizi göreceksiniz. ilk olarak kalabalık oluşturmamak adına istediğiniz yerde bir Julia klasörü oluşturmanızı tavsiye ederim. Ben belgeler klasörümün içinde Julia diye bir klasör oluşturdum.

3-Sağ üst taraftaki New butonuna basıp oradan Julia’yı seçiyoruz. Gördüğünüz gibi Python yani Qutip’le çalışmak için de yapmanız gerekenler buraya kadar aynı.

4-Evet sonunda kod yazıp istediğimiz simülasyonu yapmaya hazırız. Ekranda gördüğünüz kutucuğa istediğiniz kodu yazıp run tuşuna bastığınız zaman o satırdaki kod çalışıp aşağıda yeni ve boş bir satır oluşturacaktır. QuantumOptics.jl ile çalışmak için öncelikle “ using QuantumOptics “ yazmanız gerekiyor.

Aşağıdaki linkten QuantumOptics.jl’nın nasıl kullanıldığını adım adım anlatan kullanım rehberini bulabilirsiniz.

https://docs.qojulia.org/tutorial/

Bu rehber İngilizce olmasına rağmen sadece kodlara bakarak bile neyin ne olduğunu anlayabilirsiniz. Mesela “Gaussian wave packet running into a potential barrier” örneğine bakarsak:

Örnekte verilen kodu çalıştırdığımız zaman şöyle bi sonuç elde ederiz. Sizler de örneklere bakarak, değiştirerek ve kendi eklemelerinizi yaparak kısa bir sürede kendinizi geliştirebilirsiniz.

Link: https://docs.qojulia.org/examples/particle-into-barrier/#Gaussian-wave-packet-running-into-a-potential-barrier

Umarım bu yazıyı okuyan bir kaç genç fizikçi adayını programlama üzerine daha çok çalışmaya ikna edebilmişimdir.

Referanslar

 • qutip.org
 • julia.org
 • Computational Physics, 3rd edition. Rubin H. Landau, Manuel J. Páez, Cristian C. Bordeianu.

Yusuf Karli
Institute of Experimental Physics
Universität Innsbruck

QTurkey’in etkinliklerinden ve kuantum teknolojileri alanındaki gelişmelerden haberdar olmak için aramıza katılabilirsiniz: Üye Olmak İçin Tıklayınız

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikKuantum Teknolojilerinde Neler Oluyor? (Temmuz 2021)
Sonraki İçerikIBM ve Tokyo Üniversitesi, Japonya’nın En Güçlü Kuantum Bilgisayarını Tanıttı
Avatar
QTurkey, Türkiye’deki kuantum teknolojileriyle ilgili faaliyetler için bir iletişim ve işbirliği ağıdır. “Kuantum Programlamaya Giriş” çalıştayları düzenliyor, ilgili konulardaki ilgili öğrenciler için çalışma grupları ve toplantılar organize ediyoruz ve ülke düzeyinde kuantum meraklıları için bir buluşma alanı oluşturabilme amacıyla hareket ediyoruz.

56 YORUMLAR

 1. Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 2. Just desire to say your article is as astonishing. The clarity to your put up is just great and i can think you’re a professional on this subject. Well together with your permission let me to grab your feed to stay up to date with imminent post. Thank you a million and please carry on the enjoyable work.

 3. Good day I am so happy I found your blog page, I really found you by mistake, while I was looking on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for a fantastic post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent job.

 4. I’m impressed by the quality of this content! The author has clearly put a huge amount of effort into investigating and organizing the information. It’s exciting to come across an article that not only gives valuable information but also keeps the readers engaged from start to finish. Kudos to him for making such a remarkable piece!

 5. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 6. Hi would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 7. I will also like to express that most of those that find themselves devoid of health insurance can be students, self-employed and people who are unemployed. More than half on the uninsured are under the age of Thirty five. They do not sense they are looking for health insurance because they are young and healthy. Their particular income is usually spent on homes, food, along with entertainment. Lots of people that do go to work either whole or in their free time are not offered insurance by way of their jobs so they proceed without due to rising tariff of health insurance in america. Thanks for the thoughts you share through this website.

 8. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 9. Simply desire to say your article is as surprising. The clearness to your put up is simply nice and i could think you’re knowledgeable in this subject. Fine along with your permission let me to take hold of your RSS feed to stay updated with forthcoming post. Thanks 1,000,000 and please continue the rewarding work.

 10. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. But just imagine if you added some great pictures or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this website could definitely be one of the best in its niche. Very good blog!

 11. naturally like your website but you have to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform the truth on the other hand I will definitely come back again.

 12. What an informative and meticulously-researched article! The author’s thoroughness and ability to present complex ideas in a digestible manner is truly praiseworthy. I’m totally impressed by the scope of knowledge showcased in this piece. Thank you, author, for offering your expertise with us. This article has been a game-changer!

 13. Excellent blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused .. Any tips? Bless you!

 14. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 15. I discovered your blog website on google and test a number of of your early posts. Proceed to maintain up the very good operate. I just extra up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of forward to studying extra from you in a while!?

 16. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. thanks

 17. Thanks for the tips shared on the blog. Another thing I would like to say is that fat loss is not information on going on a dietary fad and trying to reduce as much weight as possible in a couple of days. The most effective way to shed pounds is by getting it gradually and following some basic suggestions which can provide help to make the most out of your attempt to shed pounds. You may know and be following a few of these tips, yet reinforcing information never damages.

 18. Thanks for your handy post. As time passes, I have come to be able to understand that the actual symptoms of mesothelioma cancer are caused by your build up connected fluid regarding the lining on the lung and the chest muscles cavity. The disease may start while in the chest area and spread to other parts of the body. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include weight-loss, severe breathing trouble, a fever, difficulty eating, and bloating of the face and neck areas. It should be noted that some people with the disease never experience virtually any serious signs at all.

 19. Hello would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 20. I figured out more something totally new on this fat reduction issue. 1 issue is that good nutrition is vital if dieting. A tremendous reduction in fast foods, sugary food, fried foods, sugary foods, red meat, and white colored flour products could possibly be necessary. Holding wastes bloodsuckers, and toxic compounds may prevent ambitions for fat loss. While a number of drugs quickly solve the challenge, the horrible side effects will not be worth it, and they also never offer you more than a momentary solution. It is a known fact that 95 of diet plans fail. Thank you for sharing your notions on this site.

 21. I am not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this info for my mission.

 22. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance. I must say that you’ve done a fantastic job with this. Additionally, the blog loads very quick for me on Internet explorer. Exceptional Blog!

 23. I?m now not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend a while studying more or figuring out more. Thanks for excellent information I used to be in search of this information for my mission.

 24. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any suggestions for novice blog writers? I’d definitely appreciate it.

 25. That is the appropriate blog for anybody who desires to seek out out about this topic. You understand a lot its nearly arduous to argue with you (not that I truly would need?HaHa). You positively put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply nice!

 26. Thanks for your strategies. One thing really noticed is that often banks and financial institutions really know the spending routines of consumers plus understand that plenty of people max out their own credit cards around the vacations. They prudently take advantage of this fact and commence flooding your current inbox and also snail-mail box having hundreds of no-interest APR card offers shortly after the holiday season finishes. Knowing that when you are like 98 of American open public, you’ll soar at the possiblity to consolidate credit debt and move balances towards 0 rate credit cards.

 27. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to exchange methods with other folks, please shoot me an e-mail if interested.

 28. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 29. I have acquired some new points from your web-site about personal computers. Another thing I’ve always considered is that computers have become a specific thing that each household must have for many people reasons. They offer convenient ways to organize the home, pay bills, search for information, study, tune in to music as well as watch tv programs. An innovative approach to complete every one of these tasks is by using a laptop. These pc’s are portable ones, small, highly effective and transportable.

 30. This article is a true game-changer! Your practical tips and well-thought-out suggestions hold incredible value. I’m eagerly anticipating implementing them. Thank you not only for sharing your expertise but also for making it accessible and easy to apply.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz