Ana Sayfa Editörün Seçtikleri Kuantum Bilişim Şirketleri: 2022 İçin Son Liste

Kuantum Bilişim Şirketleri: 2022 İçin Son Liste

1611
338

Kuantum Bilgisayar Şirketleri: Kuantum Hesaplama yapmayı hedefleyen şirketleridir. II. Kuantum devrimi ile birlikte yeni bir yarış başladı. Bu teknolojinin adı kuantum hesaplama yapabilen kuantum bilgisayarları üretme yarışıdır. Bu yazıda kuantum bilişim şirketlerinin sınıflandırılması için uygulanan sistemaktikte;

  • Kuantum hesaplama devleri,
  • En iyi donanım odaklı kuantum hesaplama şirketleri
  • En iyi yazılım odaklı kuantum hesaplama şirketleri  

olmak üzere üç ayrı bölüm bulunmaktadır. 

Bu makalede, yalnızca kuantum bilişimin hem donanım hem de yazılımdaki ana oyuncularının yanı sıra, sektördeki fikri mülkiyeti gelecek vaat eden önemli girişimlere de yer verilmiştir. 

Kuantum hesaplama daha yaygın hale geldikçe, donanım ve yazılım şirketlerinden oluşan daha zengin bir ekosistem ortaya çıkacaktır. Kısaca, kuantum güvenliğiyle ilgili çalışma yapan şirketleri çalışmamızın kapsamının dışında tutuldu. Ancak bunlardan bazıları uygun olduğunda hem donanım hem de yazılım bölümlerinde açıkça vurgulandı. Ele alınan şirketlerin tümü alfabetik sıradadır.

Quantum Insider Intelligence Platform kaynağından alınan bilgilere göre Sekil 1’de çalışma yapan şirketleri görülmektedir. 

Şekil -1:Yıllara göre Kuantum şirketlerinin sayısı[1].

KUANTUM BİLGİSAYAR DEVLERİ

Google, IBM, Microsoft ve AWS Braket’ten (Amazon) oluşan kuantum bilgi işlem (QC) pazarındaki ABD merkezli dört büyük oyuncudan yalnızca IBM, yüzyıldan fazla gemişe uzanan teknolojik yenilik bilgi birikimine sahiptir. Diğer üçü, Google, Microsoft ve AWS, bilgi işlemde daha kısa bir geçmişe sahiptir. Bununla birlikte, IBM, kuantum hesaplama alanında donanım ve yazılım geliştirme açısından tartışmasız bir şekilde önde olsa da, IBM’i takip eden üçlü çok geride değildirler.  Bu yarışın olumlu yönde bir etkisi olacağından emindirler.

1. IBM

1911 yılında Endicott, New York’ta iş adamı Charles Ranlett Flint tarafından Bilgi İşlem-Tablolama-Kayıt Şirketi (CTR) olarak kurulan IBM, dünyanın teknoloji devlerinden biridir. 

Kuantum alanında, IBM Quantum Composer ve IBM Quantum Lab (önceden topluca IBM Quantum Experience olarak biliniyordu), IBM Quantum tarafından sağlanan bulut tabanlı kuantum Hesaplama hizmetlerine genel ve premium erişim sağlayan çevrimiçi bir platform sunmaktadır.

Bu, bir dizi IBM’in prototip kuantum işlemcisine erişimi, kuantum hesaplamayla ilgili bir dizi öğreticiyi ve etkileşimli bir öğrenme araçlarına  erişimi içerir[3]. Şubat 2021 itibariyle, halka ücretsiz olarak sunulan 20’den fazla cihaz var. Bu hizmet, algoritmaları ve deneyleri çalıştırmak ve kuantum hesaplama ile nelerin mümkün olabileceğine dair öğreticileri ve simülasyonları keşfetmek için kullanılabilir durumdadır.  

2. GOOGLE KUANTUM AI

IBM ile birlikte Google Quantum AI, kuantum hesaplamada üstün yetenekleri olan lider bir şirkettir. Google Quantum AI, kuantum hesaplama ile ilgili bir çok aracı  araştırmacıların hizmetine sunmaktadır. 

Google’ın kuantum ağının merkezi, Google, NASA , Üniversiteler,  Uzay Araştırmaları Derneği arasındaki ortak bir girişim olan Kuantum Yapay Zeka Laboratuvarı’dır.  2013 yılında kurulmuştur ve Ekim 2019’da kuantum üstünlüğünü elde ettiğini duyurmuştur.

Google’ın yazılımı ve donanımı, pratik sorunlara yönelik kısa vadeli uygulamaları çözmeye yardımcı olacak yeni kuantum algoritmaları oluşturmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Bunlar arasında kuantum devrelerini yazmak, işlemek ve optimize etmek ve ardından bunları kuantum bilgisayarlarda ve kuantum simülatörlerinde çalıştırmak için bir Python yazılım kütüphanesi olan Cirq; OpenFermion, kuantum kimyası dahil olmak üzere fermiyonik sistemleri simüle etmek için kuantum algoritmalarını derlemek ve analiz etmek için bir kütüphane; ve hibrit kuantum-klasik ML modellerinin hızlı prototiplenmesi için bir kuantum makine kütüphanesi olan TensorFlow Quantum (TFQ) gib bir çok araç bulunmaktadır. 

Mühendislik Direktörü Hartmut Neven tarafından yönetilen Google Quantum AI’nin amacı, kuantum hesaplamanın makine öğrenimi ve diğer zor bilgisayar bilimi sorunlarına nasıl yardımcı olabileceğine dair araştırmalara öncülük etmektir. Laboratuvar, NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nde barındırılıyor. 

3. MİCROSOFT

Alanın en büyük şirketlerinden olan Microsoft, Azure aracılığıyla sağlanan çözümler, yazılımlar ve donanımlar içeren dünyanın bulut tabanlı  kuantum bilgi işlem ekosisteminin sağlayıcılarındandır.

Microsoft 1975’te kurulmuş olmasına rağmen, Microsoft’un kuantum hesaplamayla ilgilenen iki takıma sahiptir. QuArC ekibi Redmond, Washington’da Krysta Svore tarafından yönetildi. Bu ekip kuantum devresinin yapısını araştırdı. Santa Barbara’da bulunan ve Michael Freedman tarafından yönetilen ikincisi, topolojik kuantum hesaplamayı araştıran Station Q idi.

2017’de, bir Microsoft Ignite Keynote sırasında Microsoft, şirketin Kuantum Geliştirme Kitinin bir parçası olarak kullanıma sunulan yeni bir kuantum hesaplama programlama dili olan Q#’ı piyasaya sürmüştür.

Microsoft kuantum girişimi, Quantum Computing İş Ortağı ve Ürün Lideri Julie Love tarafından yönetilmektedir ve Bettina Heim şu anda Q# dil geliştirme aşamalarını yönetmektedir.

4. AWS BRAKET

Amazon Braket, kuantum bilişim için bilimsel araştırma ve yazılım geliştirmeyi hızlandırmaya yardımcı olmak üzere tasarlanmış, tam olarak yönetilen bir kuantum bilişim hizmetidir.

AWS Kuantum Hesaplama Direktörü ve University College London’da Bilgi Fiziği Profesörü Simone Severini tarafından yönetilen Amazon Braket, müşterilere bulut aracılığıyla farklı türde kuantum bilgisayarlarına erişim sağlayan bir hizmettir. 2020’den beri sunulan AWS Braket hizmeti, herkesin bir hesap açmasına, oturum açmasına ve IonQ’nun geçit tabanlı iyon tuzak işlemcileri olan kuantum tavlayıcılardan, geçit tabanlı süper iletkenlikten yararlanan kuantum bulut hizmetini kullanarak kullandıkça ödeme yapmasına olanak tanır.

.

5. ALİBABA GRUBU

Alibaba Group’un bulut bilişim yan kuruluşu, Çin Bilim Akademisi ile ortaklık kurarak Çin’in Şanghay kentinde Alibaba Kuantum Hesaplama Laboratuvarı’nı kurdu. Uluslararası kuantum hesaplama topluluğunun bir üyesi olan Alibaba Group’un kuantum çalışmaları, açık kaynak projeler geliştirmek için destekler sunmaktadır 

Tüm bunlardan sorumlu olan Kuantum Laboratuvarı Başkanı Yaoyun Shi, Alibaba Bulut Kuantum Geliştirme Platformu’nu (ACQDP) içeren projelere liderlik ediyor; bu, kuantum algoritmaları ve kuantum bilgisayarlar için simülatör odaklı bir geliştirme aracıdır.

6. ATOS KUANTUM

Atos Quantum, kuantum teknolojisinde uzmanlaşmış çok uluslu Fransız şirketi Atos bünyesinde bir gruptur. Atos Quantum, belirli konfigürasyona bağlı olarak 30 ila 40 kübit arasında herhangi bir yerde kuantum sistemini simüle edebilen klasik bir bilgisayar olan Atos Quantum Learning Machine adlı bir ürün yayınladı. Bu ürünle ilişkili olarak Atos Quantum, araştırmacıların, mühendislerin ve öğrencilerin kuantum yazılımı geliştirmelerine ve denemelerine olanak sağlamak için diğer yazılımlarla birlikte AQASM adlı evrensel bir kuantum birleştirme programlama dili geliştirdiler.

Kuantum hibridizasyonu alanında, Atos Quantum, nitrojen fiksasyonu için kataliz tasarımı ve akıllı şebekelerin optimizasyonu gibi kimya alanlarında halihazırda birçok uygulamayı mümkün kılan tek oyuncudur. Atos ayrıca şu anda başlatılmakta olan iki ek kuantum hibridizasyon projesinde yer almaktadır.

Atos, kuantum destekli süper bilgisayarlar geliştirmenin yanı sıra son kullanıcı uygulamaları sağlamada donanımdan bağımsız bir yaklaşım benimseyen ilk kuantum bilgisayar şirketlerinden biridir. Atos’un tutkusu, aralarında kuantum programlama ve simülasyon, yeni nesil kuantumla çalışan süper bilgisayarlar, danışmanlık hizmetleri ve tabii ki kuantum güvenli siber güvenlik gibi birçok alanda önemli bir oyuncu olmaktır.

Sorumlu kişi, HPC ve Quantum Portföy ve Çözümler Başkanı Eric Eppe’dir. Atos ayrıca, Alain Aspect, Institut d’Optique Graduate School, Université Paris-Saclay ve Ecole Polytechnique, Institut Polytechnique de Paris, Artur Ekert, Kuantum Profesörü gibi evrensel olarak tanınan kuantum fizikçilerinden oluşan Kuantum Danışma Kuruluna sahiptir. 

7. BAİDU

Alibaba gibi Baidu da Çin’den geliyor. Kuantum programı, kuantum hesaplama yazılımı ve bilgi teknolojisinin uygulanmasına adanmış bir kurumdur. 

Sidney Teknoloji Üniversitesi’nde (UTS) Kuantum Yazılım ve Bilgi Merkezi’nin direktörü olan Profesör Duan Runyao liderliğindeki Baidu Kuantum Hesaplama Enstitüsü olarak adlandırılan Baidu’nun amacı, kuantum teknolojisini yapay zeka ve makine öğrenimi (ML) gibi alanlarda uygulamalarını geliştirmektir. 

Geliştirdikleri; “Qian Shi ve Liang Xi ile kullanıcılar, kendi kuantum donanımlarını, kontrol sistemlerini veya programlama dillerini geliştirmeden kuantum algoritmaları oluşturabilir ve kuantum hesaplama gücünü kullanabilirler. Baidu’nun yenilikleri, akıllı telefon aracılığıyla bile kuantum hesaplamaya her zaman ve her yerden erişmeyi mümkün kılıyor. Baidu’nun platformu aynı zamanda çok çeşitli kuantum çipleriyle anında uyumlu, yani “tak ve çalıştır” erişimi mümkün kılmaktadır.”

Sistem, Qian Shi ve Çin Bilimler Akademisi tarafından geliştirilen 10 kübitlik süper iletken kuantum cihazı ve hapsolmuş iyon kuantum cihazı da dahil olmak üzere diğer üçüncü taraf kuantum bilgisayarlarına bağlanabilir durumdadır. 

8. INTEL

IBM gibi Intel’in de yarı iletken endüstrisinde hikayeli bir geçmişi vardır; 1968’de Mountain View, California’da “Moore yasası” ile tanınan Gordon Moore ve fizikçi ve entegre devrenin ortak mucidi Robert Noyce tarafından kurulmuştur.

Sorumluluğun başında Intel’in Kuantum Donanımı Direktörü James Clarke var. Şirketin Ar-Ge kolu olan Intel Labs, daha yüksek sıcaklıklarda çalışan çok daha küçük bilgi işlem cihazları olan “sıcak” silikon spin-qubit’ler geliştirmek için yüksek hacimli transistör üretimindeki uzmanlığından yararlanıyor.

İkincisi, Horse Ridge II kriyojenik kuantum kontrol çipi daha sıkı entegrasyon sağlar. Üçüncüsü, soğutucu sondası (cryoprobe), ticarileştirmeyi hızlandırmaya yardımcı olan yüksek hacimli testler sağlar.

Intel hem süperiletken hem de spin kübitler üzerinde çalışıyor, ancak süperiletkenlik üzerine yapılan araştırmalar Qutech’teki (Delft üniversitesi) akademik bağlantıları ile sınırlı görünüyor, oysa spin kübitler Qutech’teki ve kurum içi faaliyetlerin ana odak noktası.

DONANIM ODAKLI KUANTUM BİLGİSAYAR ORGANİZASYONLARI

Firma AdıHakkında
1. ALICE & BOBFransız kuantum hesaplama girişimi Alice & Bob, hata düzeltmeli, hataya dayanıklı bir kuantum bilgisayar oluşturmak için çalışıyor. Araştırması, kendi kendini düzelten süper iletken kuantum bitleri, cat-kübitleri üzerine odaklanmıştır.Alice & Bob’un teknoloji detayı, kendi kendini düzelten süper iletken kuantum bitleri geliştirerek hataya dayanıklı kuantum hesaplamayı mümkün kılıyor. Mart 2022’de işletme, kübitler (bit çevirme) için en büyük hata düzeltme engellerinden birini çözdüğünü duyurdu. Bu çalışmada, cat-qubit stabilizasyon şemalarının makroskopik bit-çevirme süreleriyle uyumlu olduğunu gösterdiler: birkaç milisaniyelik bir önceki kayıttan bit-çevirme hatalarına karşı dayanıklılığı 2 dakikaya çıkardılar.Paris merkezli girişim, 2020 yılında Raphaël Lescanne ve Théau Péronnin tarafından kuruldu. Finansman cephesinde, Alice & Bob toplam 33 milyon dolar topladı.
2. ALPINE QUANTUM TECHNOLOGIESMerkezi Avusturya’nın Innsbruck kentinde bulunan Alpine Quantum Technologies (AQT), sıkışmış iyon teknolojisini kullanarak tam bir kuantum bilgisayar oluşturmaya çalışarak tuzaklanmış iyon kuantum cihazları geliştirir.Faktoring, yüksek enerjili fizik veya kuantum kimyası simülasyonları gibi son teknoloji uygulamaların ötesinde, AQT tuzaklanmış iyon  teknolojileri, ölçeklenebilir iyon tuzak işlemcilerinden kuantumu birbirine bağlayan fotonik ağlara kadar büyük ölçekli kuantum bilgisayarlara açık bir yol haritası sunar. Bugüne kadar yaklaşık 34 milyon dolar toplanan AQT, 2017 yılında Profesör Rainer Blatt, Dr Thomas Monz ve Profesör Peter Zoller tarafından kuruldu.
3. ANYON SYSTEMSAnyon Systems, süper iletken kuantum işleme birimleri (QPU’lar), kuantum kontrol elektroniği ve QPU’ları barındıran ultra düşük sıcaklık kriyojenik sistemleri tasarlar ve üretir. Anyon Systems ayrıca nano/kuantum elektroniğinin tasarımı ve optimizasyonu için Kuantum Elektronik Tasarım Otomasyonu araç takımları sağlar.Merkezi Dorval, Kanada’da bulunan Anyon Systems, 2014 yılında Alireza Yazdi tarafından kuruldu.
4. ATLANTIC QUANTUMAtlantic Quantum, dünyanın en zorlu hesaplama zorluklarının üstesinden gelmek için ölçeklenebilir kuantum bilgisayarlar geliştirir.Atlantic Quantum’daki ekip, tutarlılık sürelerini geleneksel yaklaşımlara kıyasla bir büyüklük sırasına göre iyileştirmek için yeni tür gürültü korumalı kübitler kullanıyor. Bu, genişletilebilir kontrol şemaları ile birlikte, kuantum işlemcinin gerçek dünya uygulamaları için gereken boyuta ölçeklenmesini sağlar. Ölçeklenen bir kontrol sistemi ile yüksek kuantum kapısı doğrulukları için son teknoloji cihazlar için kontrol elektroniği geliştirir ve sağlarlar.MIT’de, Prof. William D. Oliver ve Baş Araştırma Bilimcisi Simon Gustavsson tarafından yönetilen, Atlantic Quantum, dünyanın en iyi kuantum hesaplama laboratuvarlarından birinden bilim adamları ve araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından bu yıl kurulan Mühendislik Kuantum Sistemleri (EQuS) grubu, Atlantic Quantum, Temmuz ayında Tough Tech şirketlerinin erken evrelerine yatırım yapan MIT’den türetilen girişim şirketi The Engine liderliğindeki 9 milyon dolarlık bir tohum finansmanını duyurdu.
5. ATOM COMPUTINGBerkeley, California’da bir girişim olan Atom Computing — 2018’de Benjamin Bloom ve Jonathan King tarafından kuruldu —  ölçeklenebilir kuantum bilgisayarlar oluşturmak için tek tek atomları kullanır.Kuantum bilgisayarları, kablolar olmadan optik olarak kontrol edilebilen ve gerçekten ölçeklenebilir kuantum hesaplamaya giden bir yol sağlayan, bireysel olarak kontrol edilen atomları kullanır. Phoenix adında 100 kübitlik kalite kontrolleri var. Bu, kullanıcıların hazır kuantum yazılım geliştirici araç setleriyle kuantum devreleri oluşturabilecekleri bir dizi son derece kararlı kübit sunar.Atom Computing bugüne kadar, kuantum hesaplamada yeni bir çığır açmak için girişimi destekleyen VC’ler Prelude Ventures, Venrock, Prime Movers Lab ve Innovation Endeavours gibi şirketlerle 80 milyon dolarlık fon topladı.
6. BLEXIMOBerkley merkezli bir başka kuantum girişimi olan Bleximo, ilk kuantum avantajını sağlamak için tam yığın, süper iletken, uygulamaya özel kuantum bilgisayarlar, ortak tasarım algoritmaları ve donanımlar inşa ediyor.2017 yılında Alexei Marchenkov tarafından kurulan Bleximo’nun süper iletken kübit tabanlı kuantum hızlandırıcıları (qASIC), geleneksel dijital bilgisayarlarda tek başına çözülmesi pratik olmayan veya hatta imkansız olan sorunların üstesinden gelmek için geleneksel güçlü bilgisayarlarla birlikte çalışır. Şirketin ilk odak noktası, moleküllerin ve kimyasal reaksiyonların yapısını ve özelliklerini simüle etmek için kuantum hızlandırıcılar sağlamaktır. Bleximo ayrıca süper iletken kuantum işlemcilerinin paketlenmesi ve korunması için kriyojenik donanım çözümlerine odaklanıyor. Şirket bugüne kadar 9 milyon dolar fon topladı.
7. C12 QUANTUM ELECTRONICSC12 Quantum Electronics, temel bir malzeme olan karbon nanotüp sayesinde güvenilir kuantum işlemciler geliştirmeyi amaçlar. Teknolojisi, hata oranını büyük ölçüde azalttığını iddia ederek, platformunu gürültülü orta ölçekli kuantum uygulamaları için ana aday haline getiriyor. Çekirdek teknoloji, kuantum elektroniği için karbon nanotüplerin kullanımı üzerine on yılı aşkın bir araştırmanın sonucudur.Merkezi Paris, Fransa’da bulunan C12, 2020 yılında ikiz kardeşler Matthieu ve Pierre Desjardins tarafından kuruldu ve bugüne kadar yaklaşık 10 milyon dolar fon topladı.
8. COLDQUANTAColdQuanta, lazer soğutmalı ve ultra soğuk atom özellikli kuantum teknolojileri satar, soğuk atom deneyi, kuantum simülasyonu, kuantum bilgi işleme, atomik saatler ve atalet algılama gibi bilimsel ve endüstriyel kuantum uygulamaları için araçlar, bileşenler ve sistemler geliştirir ve tasarlar. Şirket ayrıca, Hilbert adında, 100 kübite ulaşacak, oda sıcaklığında çalışacak ve üstün hata düzeltmesi, yüksek kübit bağlantısı, uzun tutarlılık süreleri ve yüksek geçit doğruluğu vaat eden, nötr atomları kullanan bulut tabanlı bir kuantum bilgisayar geliştirdi.Merkezi Boulder, Colorado’da bulunan ColdQuanta, 2007 yılında Dr. Dana Anderson ve diğerleri tarafından kurulmuştur. Bu yılın Mayıs ayında ColdQuanta, kuantum yazılım şirketi Super.Tech’i satın aldı. ColdQuanta 79 milyon dolarlık dış finansman sağladı.
9. D-WAVEKurulan ilk kuantum bilgisayar şirketlerinden biri olan D-Wave, kuantum hesaplama ve süper iletken elektronikler tasarlar ve üretir. (TQD D-Wave Makalesindeki görüşümüze bakın) 1999 yılında Haig Farris, Geordie Rose, Bob Wiens ve Alexandre Zagoskin tarafından kurulan Burnaby, Kanada merkezli şirket kuantum tavlama cihazları ve kapı tabanlı kuantum bilgisayarlar, belirli optimizasyon problemlerine optimum çözümü bulmayı kolaylaştırır.293 milyon dolarlık fon sağladı. Bu yılın Ağustos ayında, D-Wave, özel amaçlı bir satın alma (SPAC) şirketi olan DPCM Capital, Inc. (“DPCM Capital”) (NYSE: XPOA) aracılığıyla halka açıldı.
10. DIRAQDiraq, hataya dayanıklı kuantum bilgisayarlar oluşturmaya odaklanmıştır. Patentli CMOS kübitleri, günümüz transistörleriyle aynı boyuttadır ve aynı üretimi kullanır. Diraq, büyük yetki alanlarında 28 patenti ve patent başvurusunu elinde bulunduruyor. Önümüzdeki on yıl içinde işletme, çiplerini prototiplerden nanometre ölçeklerinde silikon kuantum işlemci çiplerine ilerletmeyi hedefliyor. Sidney, Avustralya merkezli girişim — bu Mayıs ayında gizlice ortaya çıktı — UNSW Sydney’de profesör olan CEO’su Andrew Dzurak tarafından kuruldu.
11. EEROQEeroQ, süper akışkan helyum üzerinde elektron kullanan bir kuantum bilgisayar çipi inşa ediyor. Teknolojik detayı, helyum kuantum bilgisayarlarındaki elektronlardır. Bunlar, ölçeklenebilirlik, potansiyel olarak daha hızlı kapı işlemleri ve daha az gürültülü bir kuantum ortamı sağladığı için, daha uzun tutarlılık süreleri gibi diğer QC modellerine göre çeşitli avantajlar sunabilir. Daha uzun tutarlılık süreleri, kararlı, daha az hataya açık kuantum hesaplamaları oluşturmak için kritik öneme sahiptir.New York’ta bulunan bu kuantum bilgisayar şirketi, 2016 yılında Nick Farina, Faye Wattleton, Profesör Johannes Pollanen, Dr. David Rees, David Ferguson ve Hannah Parnes tarafından kuruldu. EeroQ, Ağustos 2022’de Unbound, B Capital, Alumni Ventures Group ve tura dahil olan diğer yatırımcılarla birlikte bir Tohum finansman turunda 7,2 milyon dolar topladı.
12. IQMArtık Avrupa’ya geçerken, 2018’de Jan Goetz, Juha Vartiainen, Kuan Yen Tan ve Mikko Möttönen tarafından kurulan ve süper iletken teknolojisine odaklanan evrensel kuantum bilgisayarlar için ölçeklenebilir donanımlar oluşturan bir girişim olan IQM Finlandiya’ya sahibiz.IQM, kuantum işlemcilerin çalışma hızını önemli ölçüde hızlandırmalarını sağlayan tescilli teknolojiye dayalı ikinci nesil kuantum işlemcilerini geliştiriyor. Amacı, sektördeki en hızlı qubit sıfırlamayı ve okumayı göstermektir. IQM, sağlam, uygulamaya özel kuantum bilgisayarlar oluşturmak için artan uzmanlık düzeylerini uygulamaya yönelik benzersiz bir yaklaşım benimser. Odak noktası, araştırma ve süper bilgi işlem merkezleri için bilgisayarlar oluşturmaktır (‘bulut’ rotasından aşağı inmek isteyen birçok oyuncunun aksine).IQM bugüne kadar 246 milyon $ finansman sağladı ve Tencent Holdings, World Fund, Tesi (Finnish Industry Investment Ltd), Matadero QED ve European Investment Bank gibi kuruluşlar tarafından destekleniyor.
13. IONQIonQ’nun misyonu, dünyanın en karmaşık sorunlarını çözmek, işletmeyi ve toplumu dönüştürmek için dünyanın en iyi kuantum bilgisayarlarını oluşturmaktır. Tuzaklanmış iyon kuantum bilgisayarı geliştirdi. Şirketin şu anda iki kuantum bilgisayarı var (ki bunu lider olarak tanımlıyor) ve bunlara Amazon Braket üzerinden erişebilirsiniz. Mayıs 2022’de şirket, en yeni nesil kuantum sistemleri olan IonQ Forte’u duyurdu. Forte’un ilk olarak 2022’de belirli geliştiriciler, ortaklar ve araştırmacılar için mevcut olması bekleniyor ve 2023’te daha geniş müşteri erişimi için mevcut olması bekleniyor. Sistem, IonQ’nun lazer ışınlarını dinamik olarak yönlendirmesine izin veren akustik optik deflektör (AOD) teknolojisine sahiptir. kuantum kapılarını tek tek iyonlara doğru yönlendirir. AOD, gürültüyü en aza indirgemek ve iyon konumundaki varyasyonların üstesinden gelmek için tasarlanmıştır, bu da kuantum bilgisayarları ölçeklendirmek için çok önemli olan uzun tuzaklanmış iyon zincirlerinde aslına uygunluğu artırır. Ek olarak, qubit ve kapı konfigürasyonu dahil olmak üzere temel parametreler, gerçekten dinamik ve esnek bir sistem oluşturarak kullanıcı ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir.Maryland, College Park’ta bulunan IonQ, 2015 yılında Chris Monroe ve Jungsang Kim tarafından, Maryland Üniversitesi ve Duke Üniversitesi’nden çekirdek teknoloji lisansı olan New Enterprise Associates’ten 2 milyon dolarlık Tohum finansmanı ile kuruldu. O zamandan beri, şirket 684 milyon dolar topladı, ancak bunun 600 milyon doları şirketin SPAC’ından 2021’de geldi).
14. NORD QUANTIQUENord Quantique, her bir kübitteki hataları azaltabilecek süper iletken devreler geliştiriyor. Şirket, hataya dayanıklı kuantum hesaplama için daha hızlı bir yol sağladığını iddia ediyor. Nord Quantique, süper iletken devrelerle uygulanan bozonik kodlar geliştiriyor, çünkü bozonik sistemler doğal olarak daha zengin bir kodlama alanı sağlıyor, gürültülü etkileşimlerin sistemi etkilemesini ve hatalar üretmesini çok daha kolay hale getiriyor, böylece kuantum bilgilerini koruyor. Süper iletken devreler, yüksek performanslı bozonik kodların mühendisliği için eksiksiz bir araç kutusu sağlar.Merkezi Kanada, Sherbrooke’da bulunan Nord Quantique, 2020 yılında Julien Camirand Lemyre ve Philippe St-Jean tarafından kuruldu ve 7 milyon dolarlık saygın bir fon sağladı.
15. ORCA COMPUTINGLondra, Birleşik Krallık merkezli ORCA Computing 2019 yılında Richard Murray, Cristina Escoda, Josh Nunn ve Ian Walmsley tarafından kuruldu ve fotonik teknolojiyi kullanarak modüler bir kuantum hesaplama platformu geliştiriyor.Yaklaşık 17 milyon dolarlık fon sağlayan ORCA’nın temel teklifi, fotonları benzersiz kuantum belleğinde depolama yeteneğidir. Bu, fotonik kuantum hesaplamanın temel zorluğunun üstesinden gelen bir tampon görevi görür; yani, kübit üretmenin doğası gereği olasılıklı doğası. Haziran 2022’de şirket, savunmadaki uygulamaları keşfetmek için bir kuantum bilgisayar geliştirmek üzere Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı ile ortaklık kurduğunu duyurdu.
16. ORIGIN QUANTUMOrigin Quantum, birden fazla Quantum Computing çözümü sunar. Tam yığın QC çözümleri, kuantum nokta teknolojisine dayalı iki kübitlik bir çipin yanı sıra süper iletken teknolojisine dayanan altı kübitlik bir çipin geliştirilmesini içerir. Ayrıca işletme, VQNet (Makine Öğrenimi çerçevesi), QRunes (kuantum programlama dili) ve Qurator (entegre geliştirme ortamı) ile birlikte kuantum bilgisayarlarda deneyler yapmak ve kuantum devreleri oluşturmak için kullanılabilecek bir geliştirme kiti olan Qpanda 2.0’ı piyasaya sürdü. ). İşletme, kontrol sistemleri ve araçları, kriyojenik ekipman, amplifikatörler gibi oda sıcaklığı donanımları ve kuantum kimyasındaki (ChemiQ), akışkan dinamiği (OriginQ QCFD) ve seçenek stratejisindeki uygulamaları içeren kuantum bilgi işlem yığını genelinde bir dizi teklif üzerinde çalışıyor. ve portföy optimizasyonu.Merkezi Çin’in Hefei kentinde bulunan Origin Quantum, 2017 yılında Guang-can Guo ve Guo-ping Guo tarafından kuruldu ve bugüne kadar 163 milyon dolarlık inanılmaz bir fon sağladı.
17. OXFORD IONICS2019’da kurulan Oxford Ionics, hapsedilmiş iyon kübitlerini tescilli gürültüsüz elektronik kübit kontrol teknolojisiyle birleştirerek yüksek performanslı kuantum bilgisayarlar yaratıyor.Kurucuları Chris Ballance ve Tom Harty, Oxford Ionics, kuantum gürültüsünü (fotondaki varyasyonların yarattığı hataların ve parazitlerin karışımı) azaltmayı amaçlayan Gürültüsüz Elektronik Qubit Kontrol teknolojisi ile bir iyon tuzağı modelini ilişkilendirerek yüksek performanslı kuantum bilgisayarlar geliştiriyor. imza ve cihazın içindeki elektromanyetik alanlar). Oxford Ionics’in benzersiz elektronik kübit kontrol (EQC) teknolojisi ile Infineon’un dünya lideri mühendislik ve üretim yeteneklerinin yanı sıra kuantum teknolojisindeki uzmanlığının birleşimi, önümüzdeki beş yıl içinde yüzlerce kübit sunan QPU’ların endüstriyel üretiminin temellerini atacak. yıllar. Amaç, kuantum hesaplama teknolojisini araştırma laboratuvarından gerçek endüstriyel çözümlere taşımaktır.Kurulduğundan bu yana 3 milyon doların biraz üzerinde dış para topladı.
18. OXFORD QUANTUM CIRCUITSBir başka Oxfordshire, İngiltere merkezli şirket olan Oxford Quantum Circuits’in (OQC) kuantum bilgisayarı, kontrol sistemi, donanım ve yazılım dahil olmak üzere eksiksiz bir işlevsel birimdir. Temel IP’si, artırılmış ölçeklenebilirlik için temel bileşenleri çipten çıkaran üç boyutlu bir mimariye sahip olan Coaxmon’dur (bir tür qubit).Şirket, 50 milyon doların kuzeyinde fon topladı ve 2017 yılında CEO, Ilana Wisby tarafından kuruldu.
19. PASQALPASQAL, nötr atom dizilerini kullanarak bir kuantum bilgisayar geliştiren ilk kuantum bilgisayar şirketlerinden biridir. Bu, başlangıçta Antoine Browaeys ve Thierry Lahaye’nin Institut d’Optique’de (IOGS, CNRS) klasik Yüksek Performanslı Bilgisayarlar için zorlu çok vücut problemlerinin simülasyonunu gösteren çalışmasına dayanıyordu. Fresnel analog kuantum bilgisayarı, her biri 100’den fazla kübiti kontrol eden iki kuantum bilgisayarı sıkı bir şekilde entegre eden, bulut tabanlı bir Avrupa federe altyapısını dağıtma ve koordine etme hedefine ulaşmak için pan-Avrupa HPCQS projesi çerçevesinde seçildi. son kullanıcılar için tasarlanmış kuantum HPC hibrit uygulamalarına ulaşmak.Merkezi Fransa, Palaiseau’da bulunan PASQAL, 2019 yılında Georges-Olivier Reymond, Christophe Jurczak ve “ikinci kuantum devriminin babası” olarak bilinen Profesör Alain Aspect  ile birlikte, Dr. Antoine Browaeys ve Dr. Thierry Lahaye tarafından kuruldu.Finansal bağlamda şirket, Avrupa İnovasyon Konseyi, Runa Capital, Daphni, BPIFrance, Quantonation, Eni Next ve TPY Capital tarafından desteklenen 33 milyon dolarlık fon sağladı.
20. PHOTONIC INCD-Wave gibi, Photonic Inc burnaby, Kanada’da yerleşiktir ve silikon bazlı, yüksek kaliteli kuantum teknolojileri tasarlamaya ve üretmeye odaklanmış bir şirkettir. Photonic’in kübiti aslında bir elektron dönüşüdür — bunları birbirine bağlamak için etkili bir şekilde fotonik kullanırlar.Kökenleri Simon Fraser Üniversitesi’ndeki Silikon Kuantum Teknolojisi Laboratuvarında bulunan Photonic, 2019 yılında Paul Terry ve Stephanie Simmons tarafından kuruldu.
21. PLANQCPLANQC, Haziran 2022’de gizlice ortaya çıkan bir nötr atom kuantum hesaplama girişimidir. Münih Kuantum Vadisi’nden çıkan ilk girişimdir. planqc’nin Alexander Glätzle, Sebastian Blatt, Johannes Zeiher, Lukas Reichsöllner, Ann-Kristin Achleitner ve Markus Wagner’den oluşan kurucu ekibi, nötr atom kuantum teknolojileri üzerine onlarca yıllık uluslararası araştırmaları bir araya getiriyor.Bu yılın Nisan ayında toplanan 4,7 milyon dolarlık girişim, ekibin atomik saatlerin, kuantum gaz mikroskoplarının ve yüksek hızlı Rydberg kapılarının hassasiyetine dayanan kuantum teknolojisini geliştirmesine yardımcı olacak.
22. PSIQUANTUMPsiQuantum, fotonlarla (tek ışık parçacıkları) kübitler yapıyor. Bunlar, bir silikon çip üzerine yerleştirilmiş yollardan aşağı gönderilir. Aynalar, fotonları bir dolaşıklık durumuna sektirir. Füzyon ölçümleri kapı görevi görür. Şirket, bu yöntemin kısa vadede ticari olarak faydalı olacak kadar kübit içeren bir kuantum bilgisayarı oluşturmanın tek pratik yolu olduğunu iddia ediyor.2016 yılında Jeremy O’Brien, Terry Rudolph, Peter Shadbolt ve Mark Thompson tarafından kurulan şirketin merkezi Palo Alto, California’dadır. 
23. QUDOORPekin, Çin merkezli bir şirket olan QUDOOR, teknolojik ayrıntıları kuantum anahtar iletişim terminal ekipmanını içerir. Şirket pazar odaklıdır ve kuantum bilim teknolojisini laboratuvar prototiplerinden pratik ticari ürünlere dönüştürmeye odaklanır. 2018 yılında kurulan şirket, bugüne kadar 7 milyon doların üzerinde fon topladı.
24. QILIMANJAROQilimanjaro’nun entegre donanım ve yazılım ekibi, şu anda, karmaşık optimizasyon ve makine öğrenimi sorunlarını etkin bir şekilde ele almak için kullanımı kolay bulut erişimiyle, ölçeklenebilir uygulamaya özel kuantum işlemcileri ve hizmetleri sunmak için tutarlı kuantum tavlama yüksek kaliteli qubit mimarilerine odaklanıyor. Kısa vadede özellikle kuantum algoritmaları, kuantum simülasyonu ve klasik/kuantum bilgisayar yaklaşımları konusunda işletmelerin kuantuma hazır hale gelmesine yönelik hizmetler sunmaktadır. İlk faaliyet yılında önemli müşteri sözleşmelerini kapattı ve Avrupa Komisyonu’nun kuantum tavlama konusundaki AVAQus FET-Open H2020 projesine önemli bir katkıda bulundu. Qilimanjaro, Barselona Süper Bilgisayar Merkezi (BSC), Barselona Üniversitesi (UB) ve Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsü’nün (IFAE) bir yan ürünü.Merkezi İspanya’nın Barselona kentinde bulunan bu kuantum bilgisayar şirketi, 2019 yılında Artur García-Sáez, Jordi Blasco, José Ignacio Latorre, Pol Forn-Díaz ve Victor Canivell tarafından kuruldu.
25. QUERAQuEra Computing, dünya lideri ölçeklenebilir, programlanabilir bir kuantum bilgisayar çözümünün temeli olarak Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde geliştirilen nötr atomlar üzerine çığır açan araştırmaları kullanır. İşletme kendisini tam yığın sağlayıcı olarak tanımlıyor (algoritmalar üzerinde de çalışıyor).Boston metropol bölgesinde bulunan QuEra, 2019 yılında Mikhail Lukin, Markus Grenier, Vladan Vuletic, Dirk Englund ve Nathan Gemelke tarafından kuruldu ve 17 milyon dolarlık sağlıklı bir fon sağladı.
26. QUANDELAQuandela, 2017 yılında Niccolo Somaschi, Pascale Senellart ve Valerian Giesz tarafından kurulmuştur ve Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’ndeki (CNRS) Nanobilim ve Nanoteknoloji Merkezi’nin bir yan kuruluşudur.Şirketin genel merkezi Paris’in güney banliyösü Palaiseau’da bulunuyor ve kuantum uygulamaları için katı hal kuantum ışık kaynakları geliştiriyor. Quandela, kuantum kriptografisi, kuantum hesaplama ve kuantum sensörleri dahil olmak üzere geniş uygulama alanlarına sahip dünyanın ilk fotonik kübit üreteci olan Prometheus’un yaratıcısı olarak bilinir. Şirket ayrıca iki kübitlik kuantum işlemcili bir siber güvenlik geliştirme çözümü sunuyor ve ilk altı kübitlik NISQ kuantum bilgisayarını 2022 sonbaharından itibaren bulutta kullanıma sunacak.Donanımın yanı sıra, bu yıl Quandela, fotonik kuantum hesaplama yazılım platformu Perceval’i piyasaya sürdü. Girişim bugüne kadar 18 milyon dolar fon topladı.
27. QUANTWAREHollanda Delft merkezli QuantWare, QPU’lar ve zayıflatıcılar dahil olmak üzere kuantum donanımı geliştirir ve satar. Temmuz 2021 itibariyle, 5 kübitlik bir QPU ve bir hareketli dalga parametrik yükselticisi sundu. Mart 2022’de işletme, 25-qubit kontralto QPU’sunu duyurdu. Contralto ayrıca, asimetrik kalamar bağlantıları, Purcell filtreleri ve özel qubit topolojisi gibi çip özellikleri ekleme seçeneği ile benzersiz özelleştirilebilirlik sunar. Bu arada, özel sürücü ve akı hatları tam kübit kontrolü sunar. Bu özellikler daha önce sadece bir avuç laboratuvarda ve çok büyük teknoloji şirketlerinde mevcuttu.QuantWare, 2021 yılında Alessandro Bruno ve Matthijs Rijlaarsdam tarafından kuruldu ve iki turda 9 milyon doların üzerinde fon topladı; en sonuncusu Haziran 2022’de Avrupa İnovasyon Konseyi’nden alınan 7,8 milyon dolarlık hibe turuydu.
28. QUANTINUUMQuantum, bir İngiliz kuantum yazılımı ve işletim sistemi şirketi olan Cambridge Quantum Computing (CQC) ile ABD’li ana şirket Honeywell’den (Ion Trap kuantum bilgisayarları oluşturma konusunda uzmanlaşmış) oluşturulmuş Honeywell Quantum Solutions (HQS) arasındaki bir kombinasyonun ürünüdür. İş, kapana kısılmış iyon kuantum donanımını ve açık kaynaklı yazılımı birleştirerek tam yığın bir kuantum bilgi işlem şirketi oluşturuyor. Haziran 2022’de Quantenuum, System Model H1 teknolojisinde, yirmi tam bağlı kübite genişletmeyi ve paralel olarak tamamlanabilecek kuantum işlemlerinin sayısını artırmayı içeren büyük bir yükseltme duyurdu. Ayrıca kapı bölgelerinin sayısını üçten beşe çıkararak H1–1’in eş zamanlı olarak daha fazla kuantum işlemi tamamlamasını ve devre yürütmesinde artan paralelleştirmeye olanak tanıdı. Cambridge Quantum Computing — CQC, kuantum yazılımı, özellikle bir kuantum geliştirme platformu (t|ket / TKET), kuantum kimyasındaki kurumsal uygulamalar (EUMEN), kuantum makine öğrenimi (QML) ve kuantum artırılmış siber güvenlik (IronBridge/Origin) alanındaki uzmanlığı birleştirir. Ayrıca Lambeq adlı Kuantum Bilgisayarlarında Doğal Dil İşleme için açık kaynaklı bir yazılım araç seti yayınladılar. Şirket, mevcut kuantum donanımı üzerinde kimya algoritmaları gerçekleştiren piton tabanlı bir kuantum kimyasal yazılım platformu olan InQuanto’yu piyasaya sürdü. InQuanto araştırması EUMEN altında başladı ve TKET üzerine inşa edildi. Ayrıca Honeywell System H1 tuzaklanmış iyon kuantum bilgisayarına erişim için lisans sunarlar.2021’de kurulan Quantinuum, 2014’te Cambridge Quantum’u kuran CEO İlyas Khan  ve Başkan olarak görev yaptığı Honeywell Quantum Solutions’ın kurucusu Başkan ve Operasyon Direktörü Tony Uttley tarafından yönetiliyor.
29. QUANTUM BRILLIANCEQuantum Brilliance (QB), karmaşık soğutma sistemlerine ihtiyaç duymadan oda sıcaklığında çalışan bir kuantum bilgi işlem platformu geliştirir. Sentetik elmasları kullanan ve her ortamda oda sıcaklığında çalışan iki kübitlik bir elmas kuantum “hızlandırıcısı” geliştirdiler.Avustralya, Canberra’da bulunan Quantum Brilliance, 2019’da kuruldu ve 11 milyon dolarlık fon sağladı.
30. QUANTUM CIRCUITSQUANTUM CIRCUITS (QCI), süper iletken cihazlar ve modüler ve ölçeklenebilir bir mimari ile tam yığın kuantum hesaplama geliştiriyor. Madison, Wisconsin’de bulunan QCI, 18 milyon dolarlık finansman sağladı.Şirket, Yale Üniversitesi Uygulamalı Fizik Bölümü’nden kuantum cihazları ve bilgi işleme alanında dünyanın önde gelen üç uzmanı olan Michel Devoret, Luigi Frunzio ve Robert Schoelkopf tarafından 2015 yılında kuruldu.
31. QUANTUM MOTIONQuantum Motion, her yerde bulunan silikon teknolojisine dayalı ölçeklenebilir bir kübit dizisi geliştiren, çok sayıda ölçeklenebilen ve pratik kuantum hesaplama sorunlarının üstesinden gelebilen yüksek yoğunluklu kübitler elde etmek için CMOS işlemeden yararlanan bir kuantum bilgi işlem şirketidir.Londra merkezli Quantum Motion, 2017 yılında Oxford Üniversitesi’nden Profesör Simon Benjamin ve UCL’den Profesör John Morton tarafından kuruldu. Şimdiye kadar, şirket 10 milyon doların biraz altında fon topladı.
32. QUANTUM SOURCEMerkezi İsrail’in Rehovot kentinde bulunan Quantum Source, fotonları birbirine geçirerek bir kuantum işlemci geliştirerek fotonik teknolojisindeki gelişmeler yoluyla kuantum bilgisayarları milyonlarca kübit’e ölçeklendirmeye çalışıyor. Quantum Source, faydalı kuantum bilgisayarlara alternatif bir yol sunduğu söylenen kübit yöntemi üzerinde çalışan ilk finanse edilen İsrail şirketi olacak. Farklılaştırılmış yaklaşımları, diğer birçok kübit yöntemi için bir ön koşul olan herhangi bir soğutma ile çalışması gerekmeyen uzman tesisler olmadan üretilebilen çipler geliştirmeyi içerir.2021 yılında Weizmann Bilim Enstitüsü’nden Oded Melamed, Gil Semo, Dan Charash ve Profesör Barak Dayan tarafından kurulan şirket, bu yılın Temmuz ayında yaklaşık 15 milyon dolarlık tohum finansmanı ile gizlilikten çıktı.
33. RIGETTI COMPUTINGRigetti Computing kuantum bilgisayarlar için Berkeley, California merkezli bir donanım ve yazılım geliştiricisidir. İşletme, süper iletken kübit bilgisayarlar ve bunlara güç sağlamak için kullanılan yazılımlar geliştiriyor. Rigetti Forest Yazılım Geliştirme Kiti, pyQuil, Rigetti Quil Derleyici (quilc) ve Kuantum Sanal Makinesi’ni (qvm) içerir.Ayrıca kuantum bilgisayarlarını, Kuantum Bulut Hizmetleri platformu aracılığıyla bulutta sunar. 80-qubit Rigetti işlemci, Rigetti Quantum Cloud Services ve AWS aracılığıyla kullanılabilir. Dünyanın ilk çok çipli kuantum işlemcisidir. Haziran 2022’de Rigetti, 32-qubit Aspen serisi kuantum bilgisayarının İngiltere’de piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Rigetti’nin İngiltere merkezli ilk kuantum bilgisayarı olan sistem, Rigetti QCS aracılığıyla bulut üzerinden İngiltere’deki ortaklarına sunulacak.2013 yılında Chad Rigetti tarafından kurulan Rigetti Computing, bugüne kadar yaklaşık 300 milyon dolar fon topladı. Bu yılın Mart ayında şirket, Özel Amaçlı Satın Alma Şirketi (SPAC) birleşmesi yoluyla halka açıldı.
34. SEEQCSEEQC, süper iletken klasik ortak işlemeyi kullanan bir çip üzerinde sistem tasarımı aracılığıyla tamamen dijital bir mimari oluşturmak için klasik ve kuantum hesaplamayı birleştiren tamamen Dijital Kuantum Hesaplama çözümü aracılığıyla kuantum hesaplamayı kullanışlı hale getirmek için yeni bir yaklaşım geliştiriyor. kuantum hesaplama sistemlerine özgü verimlilik, kararlılık ve maliyet konularını ele almak.Merkezi New York, Elmsford’da bulunan SEEQC, 2019 yılında John Levy, Oleg Mukhanov, Matthew Hutchings ve Shu-Jen Han’dan oluşan dörtlü tarafından kuruldu ve 34 milyon dolarlık fon sağladı.
35. SILICON QUANTUM COMPUTINGSilicon Quantum Computing (SQC), Avustralya Kuantum Hesaplama ve İletişim Teknolojisi için Avustralya Mükemmeliyet Merkezi tarafından üretilen araştırmayı ticarileştirmeyi amaçlayan Sidney merkezli bir girişimdir. 2023 yılına kadar silikonda 10 kübitlik bir kuantum entegre devre prototipi öngörüyor.Haziran 2022’de Silicon Quantum Computing, ilk kuantum entegre devresini duyurdu – analog kuantum işlemcisi olarak çalışan bu atomik ölçekli entegre devrenin teslimatı ve ekibin 2012’de dünyanın ilk tek atomlu transistörünü ürettiğini ve programın planlanandan iki yıl öncesine ulaştığını açıklamasının üzerinden on yıldan kısa bir süre geçmiştir.New South Wales Üniversitesi’nden (UNSW) bir yan kuruluş olan SQC, 2017 yılında Michelle Simmons tarafından kuruldu ve şimdiye kadar dış finansmanda 65 milyon dolar topladı.
36. TURINGQTuringQ, yalıtkan (LNOI) fotonik çipler ve femtosaniye lazer doğrudan yazma teknolojisi üzerinde lityum niyobat tabanlı büyük ölçekli fotonik devreleri entegre edebilen optik kuantum bilgisayar çipleri geliştirmeye odaklanır. İşletme Şubat 2021’de kuruldu.Başlangıç, ticari kullanım için entegre bir bilimsel araştırma sınıfı optik kuantum bilgisayarı olan TuringQ Gen 1, bir 3D optik kuantum çipi, bir ultra yüksek hızlı programlanabilir optik kuantum çipi ve diğer öğeler gibi birkaç ürünü piyasaya sürdü. FeynmanPAQS, ticari kullanım için kendi geliştirdiği ilk optik kuantum hesaplama simülasyon yazılımıdır.Merkezi Çin’in Şanghay kentinde bulunan TuringQ, 2021 yılında Xianmin Jin tarafından kuruldu ve 80 milyon dolara yakın fon topladı.
37. UNIVERSAL QUANTUMUniversal Quantum, ölçeklenebilir yakalanmış iyon kuantum bilgisayarları üzerinde çalışıyor. Çok sayıda lazer ışını ihtiyacını ortadan kaldırarak, köklü mikrodalga teknolojisini kullanarak hesaplamalar yapmak için hapsolmuş iyonlara dayalı teknoloji geliştiren birkaç kuantum bilgisayar şirketinden biridir. Kuantum bilgisayarları çok daha pratik ve yetenekli hale getirmede kritik olan (-200C) elde edilmesi çok daha kolay bir sıcaklıkta çalışmasına izin vererek gerekli soğutma gereksinimlerini önemli ölçüde azaltır.Tabii ki, milyon kübit ölçeğine ulaşmaya çalıştığımız için yarış bitmedi — ve süperiletken ve kapana kısılmış iyon kübitleri arasında iki atlı bir yarış olmayabilir. Diğer şirketler alternatif yaklaşımları araştırıyor — ve hepsi farklı olgunluk seviyelerinde.”Universal Quantum, 2018 yılında Profesör Winfried Hensinger ve Dr. Sebastian Weidt tarafından kurulmuştur ve merkezi Brighton, Birleşik Krallık’tadır. Başlangıç, bugüne kadar 15 milyon dolardan fazla fon topladı.
38. XANADUXanadu, 2016 yılında Christian Weedbrook tarafından kurulan, kuantum fotonik işlemcilerin tam kapsamlı geliştiricisi ve Strawberry Fields adlı açık kaynaklı bir kuantum yazılım platformu olan Toronto merkezli bir kuantum girişimidir.Şirket ayrıca, belirli bir görevde en iyi klasik süper bilgisayarlardan daha iyi performans gösteren ve Xanadu Cloud ve Amazon Braket aracılığıyla her yerde insanlar tarafından kullanılabilen 216 sıkıştırılmış durumlu kübitli programlanabilir bir fotonik kuantum bilgisayar olan Borealis’i de geliştirdi. Bu yılın Haziran ayında Xanadu, Borealis kullanarak kuantum hesaplama avantajını gösterdi:Xanadu, 131 milyon dolarlık fon topladı ve destekleniyor veya Kanada İş Geliştirme Bankası (BDC), Tim Draper, Bessemer Venture Partners Sürdürülebilir Kalkınma Teknolojisi Kanada, DARPA, Silicon Valley Bank, Golden Ventures ve Creative Destruction Lab gibi kuruluşlar tarafından desteklenmektedir.

EN İYİ YAZILIM ODAKLI KUANTUM TEKNOLOJİSİ ŞİRKETLERİ

Firma AdıHakkında
1. 1QBIT1QBit, kuantum hesaplama donanımı için genel amaçlı algoritmalar geliştirir. İşletme, geçmişte NISQ dönemi uygulamalarına odaklandı, ancak odağını giderek yığın genelinde etkinleştirme yazılımı sağlamaya kaydırdı. 1QBit, Synthesise (tıbbi teknoloji çözümleri ve dağıtılmış radyoloji, tıbbi görüntüleme ve laboratuvar klinikleri operatörü) ve Good Chemistry’yi (hesaplamalı kimya için kuantum hesaplamayı kullanmaya odaklanır) devreden çıkararak kuantum teknolojisine odaklanan diğer şirketler için etkin bir şekilde bir kuluçka birimidir. .2012 yılında Andrew Fursman ve Landon Downs tarafından kurulan Vancouver, Kanada merkezli şirket, kuzeye 35 milyon dolarlık fon sağladı.
2. AGNOSTIQMerkezi Toronto’da bulunan Agnostiq, 2018’de Edwin Tham, Elliot MacGowan ve Oktay Göktaş tarafından kurulan Kanada merkezli bir başka kuantum yazılım girişimidir. Şirket bugüne kadar 2,5 milyon dolar fon topladı.Bu kuantum bilişim şirketi, kuantum ve yüksek performanslı bilgi işlem kaynaklarını işletmeler ve geliştiriciler için daha erişilebilir hale getiren yazılım araçları geliştiriyor. Agnostiq, algoritmik araştırmasının yanı sıra, kullanıcıların heterojen bilgi işlem kaynaklarında görevleri yönetmelerine ve yürütmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış açık kaynaklı bir iş akışı düzenleme platformu olan Covalent’i geliştiriyor.
3. ALIRO QUANTUMAliro Quantum, bugünün %100 güvenli ağlarını ve yarının kuantum internetini sağlamak için Hizmet Olarak Dolandırıcılık (EaaS) sunan bir kuantum ağ şirketidir.Aliro, Kuantum Ekonomik Kalkınma Konsorsiyumu (QED-C), NSF Kuantum Ağları Merkezi (CQN) ve NSF Kuantum Sıçraması Mücadelesi Enstitüsü Hibrit Kuantum Mimarileri ve Ağları (HQAN) aracılığıyla endüstri ve akademik ortaklarla birlikte çalışarak, önde gelen kuantum IBM, Honeywell Quantum Solutions (şimdi Quantum) ve Rigetti Computing dahil olmak üzere donanım satıcıları.Merkezi Boston, Massachusetts’te bulunan Aliro, 2019 yılında Harvard Üniversitesi’ndeki NarangLab’ın bir yan ürünü olarak Michael Cubeddu, Prineha Narang ve Will Finigan tarafından kuruldu. Girişim bugüne kadar 2,7 milyon dolar fon topladı.
4. ALGORITHMIQAlgorithmiq, moleküler yapı tahmini, ilaç geliştirme ve malzeme tasarımına odaklanan kuantum algoritmaları geliştirir. İş, NISQ döneminde avantaj bulmaya odaklanmıştır.Finlandiya, Helsinki’de bulunan ve 2020 yılında Sabrina Maniscalco, Guillermo García-Pérez, Matteo Rossi, Boris Sokolov ve Jussi Westergren tarafından kurulan bu girişimin ilginç bir yönü, Mayıs 2022 itibariyle yayınlanan 300’den fazla makaleyle yoğun bir şekilde araştırma odaklı olmasıdır. yanı sıra bugüne kadar 4 milyon dolarlık finansman sağladı.
5. A STAR QUANTUMA Star Quantum, bir kuantum hesaplama yazılımı sağlayıcısıdır ve lojistik ve reklamcılığa odaklanmıştır. Gelişimi hem tavlama hem de kapı tiplerine dayanmaktadır ve şirket, geliştiricileri beslemek ve şirketler arası koordinasyonu sağlamak için üniversitelerle işbirliği yapmaktadır. Ayrıca, kullanıcı tabanını genişletmek için UI geliştirmede uzmanlaşmıştır.Japonya, Tokyo’da bulunan A Star Quantum, 2018 yılında Hidetoshi Nishimori ve Koji Funabashi tarafından kuruldu ve Dentsu, Abies Ventures, Mitsubishi UFJ Capital, Plug and Play Ventures, NEC Capital Solutions ve NBC tarafından desteklenen yaklaşık 3 milyon dolarlık fon sağladı. Melek Fonu.
6. ARQITArqit, ölçekte simetrik anahtarlar sunmaya odaklanan SaaS kuantum şifreleme çözümleri sunar, bu nedenle muhtemelen bir kuantum bilgi işlem yazılımı şirketi değildir. Yine de, dahil etmenin ilginç olduğunu düşündük. Şirket, kuruluşların şifrelemelerini cihaz kullanmadan güçlendirmelerini sağlayan QuantumCloud’u geliştirdi. Bu, karmaşık bir PKI altyapısından ve üçüncü taraflara güvenme ihtiyacından, bulut ve bağlı cihazlar dünyası için tasarlanmış bir şifreleme platformuna geçişi sağlar.Londra merkezli Arqit, 2017 yılında David Williams ve David Bestwick tarafından kuruldu ve İngiltere Dijital, Kültür, Medya ve Spor Departmanı (DCMS) tarafından kuantum şifrelemeyi entegre eden ve varsayılan olarak güvenliği sağlayan bir 5G projesi için seçildi.Arqit bugüne kadar Centricus Acquisition Corp, Virgin Orbit, Sumitomo Corporation, Seraphim Capital ve diğerleri tarafından desteklenen 116 milyon dolarlık etkileyici bir fon topladı. Mayıs 2021’de Arqit, Özel Amaçlı Satın Alma Şirketi (SPAC) birleşmesi yoluyla halka açıldı ve 400 milyon dolar topladı.
7. BEITPolonya, Krakow merkezli BEIT, kuantum bilgisayarlarda NP-tamamlanmış sorunları çözmek için algoritmalar geliştiriyor. 2016 yılında Paulina Mazurek, Witek Jarnicki ve Wojtek Burkot tarafından kurulan girişim, bugüne kadar 1,4 milyon dolar fon topladı.
8. BOSONQ PSIBosonQ Psi (BQP), Çoklu Fizik ve Bilgisayar Destekli Mühendislikte (CAE) sanal simülasyonları hızlandırmak için kuantum hesaplamanın gücünden yararlanan SaaS tabanlı bir kurumsal yazılım girişimidir.BQPhy ürünü, kuantum avantajı sağlamak için alan uzmanları tarafından sıfırdan geliştirilen yüksek doğruluklu CAE çözücülerle donatılmış, özellikle kurumsal müşteriler için şirketin kuantum destekli ilk bulut simülasyon yazılımıdır. Bunun gelişmiş malzeme ve yapılarda, güvenlikte, termal analizde ve tasarım optimizasyonunda çeşitli kullanım durumları vardır. Çözümleri, otomotiv sektörü, havacılık, enerji, inşaat, ilaç, tüketim malları ve elektronik gibi çeşitli endüstrilerde sunulmaktadır.
9. CLASSIQClassiq, 2018 yılında Amir Naveh, Nir Minerbi ve Yehuda Naveh tarafından kurulan İsrail merkezli bir kuantum algoritması geliştirme girişimidir.Classiq, kuantum yazılım yığınını yeni bir soyutlama düzeyine getirerek, kuantum yazılım geliştiricilerini güçlendirir ve dünyayı değiştiren kuantum algoritmaları ve uygulamalarının geliştirilmesine olanak tanır. Classiq, müşteri odaklı bir süreç aracılığıyla, Classiq platformunda karmaşık devreler oluşturarak ve bunları Amazon Web Services’in (AWS) tam olarak yönetilen bir kuantum hesaplama hizmeti olan Amazon Braket’te sorunsuz bir şekilde yürüterek müşterilerin kuantum algoritmalarını daha hızlı denemeleri için bir çözüm geliştirdi.Merkezi Tel Aviv’de bulunan Classiq, bugüne kadar 50 milyon dolardan fazla fon topladı.
10. DIRACDirac, kuantum bilgisayarlar için yeni yazılım ve algoritmalar geliştiriyor. Başlangıç, geleneksel algoritmalara/uygulamalara odaklanmak yerine, şu anda gizli bir şekilde, kuantum bilgisayarların gelişmekte olan teknolojilerde, özellikle robotikte yardımcı olabileceği alanlarda çalışıyor.Merkezi New York’ta bulunan Dirac, 2022 yılında Filip Aronshtein tarafından kuruldu.
11. ENTROPICA LABSEntropica Labs, optimizasyon ve istatistiksel öğrenme için yazılım araçları ve değişken kuantum algoritmaları geliştirir.Singapur’daki kuantum merkezinde bulunan Entropica Labs, 2018 yılında Ewan Munro ve Tommaso Demarie tarafından kuruldu ve bugüne kadar sırasıyla Entrepreneur First ve SGInnovate tarafından desteklenen 1.8 milyon dolarlık fon sağladı.
12. HORIZON QUANTUM COMPUTINGSingapur merkezli bir başka kuruluş olan Horizon Quantum Computing, 2018 yılında Joe Fitzsimons tarafından kuruldu ve kuantum yazılım uygulamalarının geliştirilmesini basitleştirmek ve hızlandırmak için araçlar geliştiriyor. Şirketin sisteminin işlevselliği, algoritma yapımından fiziksel düzeyde uygulamaya kadar kapsayacak tam bir derleyici yığını içerir.Horizon, üç turda fon sağlamak için kuzeye 15 milyon dolar topladı, sonuncusu — Tencent Holdings liderliğindeki 12 milyon dolarlık A Serisi — bu yılın Nisan ayında gelecek.
13. HQS QUANTUM SIMULATIONSHQS Quantum Simulations, performans malzemeleri, özel kimyasallar ve ilaç şirketleri için moleküler özellikleri tahmin etmek için kuantum algoritmaları geliştiriyor.Merkezi Almanya’nın Karlsruhe şehrinde bulunan HQS, Almanya’daki Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nde (KIT) yaklaşık yarım on yıllık bir araştırmanın ardından Iris Schwenk, Sebastian Zanker, Jan Reiner ve Michael Marthaler tarafından 2017 yılında kuruldu. Şirket, 16 milyon dolardan fazla fon topladı. Sonuncusu, Quantonation liderliğindeki 13,5 milyon dolarlık A Serisi, bu yılın Ocak ayında tamamlandı.
14. JIJJaponya, Tokyo’da bulunan JiJ, kuantum tavlamayı desteklemek için yazılım sağlayan, tavlama makinelerini kullanarak pratik kullanım için uygulamalar ve algoritmalar geliştirmeye çalışan birkaç kuantum bilgisayar şirketinden biridir. Ayrıca optimizasyon teknolojisi ile ilgili tavlama makineleri konusunda danışmanlık hizmeti sunmaktadır.Yu Yamashiro tarafından kurulan JiJ, 2018’de kurulduğundan bu yana 2,2 milyon dolarlık fon topladı.
15. KUANOKuano, Moleküler Tasarım için Kuantum ve Yapay Zeka Çözümleri sunar. Enzim inhibisyonu, hem farmasötikler hem de bitki koruma maddeleri için en yaygın etki yöntemlerinden biridir ve Kuano’nun yeni inhibitörler tasarlamaya yönelik benzersiz yaklaşımı, hedef enzimin mekanizmalarına dayalı olarak oldukça etkili inhibitörler oluşturmak için kuantum simülasyonu ve makine öğrenimi yaklaşımlarını birleştirmektir.Merkezi Birleşik Krallık, Hauxton’da bulunan Kuano, 2020 yılında David Wright, Jarryl D’Oyley, Parminder Ruprah ve Vid Stojevic tarafından kuruldu. Kuano bugüne kadar 3.6 milyon dolar fon topladı.
16. MENTEN AIMenten AI, San Francisco, California merkezlidir ve 2018 yılında Hans Melo, Tamas Gorbe ve Vikram K. Mulligan tarafından kurulmuştur.Farmasötik ve kimya endüstrilerindeki çeşitli uygulamalar için doğada bulunmayan yeni proteinler oluşturmak için sentetik biyoloji, makine öğrenimi ve kuantum hesaplamadan yararlanan Menten AI, hibrit kuantum-klasik hesaplama yaklaşımının yeni biyoloji oluşturmalarına ve ölçeklenebilirlik zorluklarının üstesinden gelmelerine olanak tanıdığını iddia ediyor. klasik yaklaşımları sınırlandırır.Başlangıç, Khosla Ventures, Uncork Capital, FoundersX Ventures ve Y Combinator tarafından desteklenen üç turda şimdiye kadar 4 milyon dolarlık fon topladı.
17. MULTIVERSE COMPUTINGMultiverse Computing, finans sektöründe kuantum hesaplama ve yapay zeka ile avantaj elde etmek isteyen şirketler için hiper verimli yazılım sağlar ve bir danışman ile yazılım oyuncusunun bir karışımıdır ve kullanım durumu için en uygun algoritmayı bulduğu bir SaaS hizmeti sunar. . Haziran 2022’de Gartner, Multiverse Computing’i uzayda 2022’de “Harika Bir Satıcı” olarak adlandırdı.Merkezi İspanya, San Sebastian’da bulunan Multiverse Computing, 2019 yılında Alfonso Rubio Manzanares, Enrique Lizaso, Mehdi Bozzo-Rey, Román Orús ve Samuel Mugel tarafından kuruldu ve bugüne kadar 25 milyon dolardan fazla fon topladı.
18. POLARISQBPolarisQb, 2020 yılında Bill Shipman ve Shahar Keinan tarafından kurulan bir Durham, Kuzey Carolina girişimidir. PolarisQb, belirli proteinler ve hastalıklar için yeni moleküler ilaçlar oluşturmak üzere kimyasal alanı araştırmak için kuantum hesaplama, yapay zeka ve hassas tıbbı kullanmayı hedefliyor.
19. PROTEINQUREProteinQure, protein terapötiklerinin tasarımı için bir hesaplama platformu inşa ediyor. Teknolojisi, geniş protein terapötik alanlarında arama yapmasını sağlamak için hesaplamalı biyofiziksel modelleri istatistiksel ve makine öğrenimi yaklaşımlarıyla birleştirir.Merkezi Toronto, Kanada’da bulunan ProteinQure, 2017 yılında Christopher Ing, Lucas Siow, Mark Fingerhuth ve Tomas Babej tarafından kuruldu. Girişim bugüne kadar Global Founders Capital, Felicis Ventures, Tom Williams, iNovia Capital, 8VC, Golden Ventures, Ramen Ventures, Creative Destruction Lab’ın desteğiyle 4,6 milyon dolar fon topladı.
20. QC WAREQC Ware, kullanım için kurumsal uygulamalar sağlar. Forge protokol, geliştiricilere çerçeveler arasında QC donanımına ve simülatörlerine erişim.Merkezi Mountain View, California’da bulunan QC Ware, 2014 yılında Matt Johnson ve Randy Correll tarafından kuruldu ve kadar Samsung Ventures, Pegasus Tech Ventures, Fenox Venture Capital D.E. Shaw Group, Citigroup, Goldman Sachs ve Airbus Ventures.
21. Q-CTRLQ-CTRL, hataları azaltmak için kuantum donanımını kontrol etmeyi amaçlayan bir yazılım sunar. BOULDER OPAL, QC cihazları için optimize edilmiş, hatasız kuantum kontrolleri sunar. Python paketi, daha iyi performans ve güvenilirlik sağlamak için mevcut donanımla doğrudan entegre edilebilir.Merkezi Sidney, Avustralya’da bulunan Q-CTRL, 2017 yılında Sidney Üniversitesi’nde Kuantum Fiziği Profesörü olan CEO Michael Biercuk tarafından kuruldu. Q-CTRL, kuruluşundan bu yana Airbus Ventures, Sequoia, DCVC ve diğerleri gibi bir dizi VC tarafından desteklenen yaklaşık 40 milyon dolarlık finansman sağladı.
22. QUANTASTICAFinlandiya’nın Helsingfors kentinde bulunan Quantastica, müşterilerin hibrit kuantum-klasik hesaplamaya geçişine yardımcı olmak için yazılım araçları ve çözümler sunar. Kuantum algoritmaları tasarlamak ve bunları simülatörlerde veya gerçek kuantum bilgisayarlarda yürütmek için web tabanlı bir grafik kullanıcı arayüzü olan Kuantum Programlama Stüdyosu, Rigetti ile ortaklaşa inşa edilmiştir.2019 yılında Petar Korponaić tarafından kurulan Helsinki, Finlandiya merkezli girişim, bugüne kadar 200.000 doların üzerinde fon topladı.
23. QUANTUM BENCHMARKQuantum Benchmark, kuantum hesaplama donanımı için hata karakterizasyonu, hata azaltma, hata düzeltme ve performans doğrulaması sağlayan yazılım çözümleri sağlayıcısıdır. Temel ürünü, QC tasarımcılarının donanım tasarım döngüsünü hızlandırmasına yardımcı olan True-Q’dur.Merkezi Kitchener, Kanada’da bulunan Quantum Benchmark, 2017 yılında Joseph Emerson tarafından kuruldu ve dış finansmanda yaklaşık 1 milyon dolar topladı.2021’de şirket, dünyayı birbirine bağlamak ve güvence altına almak için inovasyonu hızlandırmaya yardımcı olmak için gelişmiş tasarım ve doğrulama çözümleri sunan lider bir teknoloji şirketi olan Keysight Technologies, Inc. (NYSE: KEYS) tarafından satın alındı. Quantum Benchmark, Keysight’ın 2016’da Signadyne ve 2019’da Labber Quantum’dan sonra kuantum alanındaki üçüncü kazanımını temsil ediyor.
24. QUANTUM COMPUTING INCORPORATEDQuantum Computing Inc (QCI), karmaşık kısıtlı optimizasyon hesaplamaları için çalıştırmaya hazır yazılımlar sunan bulut tabanlı bir kuantum yazılım satıcısıdır. Şirketin amiral gemisi yazılım çözümü, programcıların daha iyi çözümler için kuantum tekniklerini kullanmalarını sağlayan Qatalyst olarak adlandırılıyor. Mayıs 2022’de işletme QPhoton’u satın aldı. QPhoton, QCI’nin tamamına sahip olduğu bir yan kuruluş olacak ve QCI’nin artık müşteriler için tam kapsamlı bir çözüm sunduğu anlamına geliyor.Merkezi Leesburg, Virginia’da bulunan QCI, 2018’de kuruldu ve şimdiye kadar 4,8 milyon dolarlık fon sağladı.
25. QUANTUM GENERATIVE MATERIALSQuantum Generative Materials’ın (GenMat) amaçlanan teklifleri, gizli moddan çıktığında endüstriden bağımsız olacak, Comstock Mining —(GenMat’ın yüzde 45-50’sine sahip)—  kaynak kıtlığını gidermek için yeni temiz teknolojilerin geliştirilmesini hızlandıran uygulamalara odaklanıyor. malzeme tasarımı optimizasyonu için kuantum-klasik algoritmalar kullanarak iklim açısından akıllı madencilik, elektrifikasyon ve karbonsuzlaştırmayı kolaylaştırmak.Genel merkezi ABD, Wyoming’de bulunan GenMat, bunun 15 milyon doları Temmuz 2021’de Comstock Madencilik’ten gelen 50 milyon dolarlık finansmanı güvence altına aldı.
26. QUANTUM MACHINESKuantum bilgisayarlar için operasyonel ve kontrol sistemleri (hem donanım hem de yazılım) geliştiren Quantum Machines (QM) gibi birkaç kuantum bilgisayar şirketi vardır. QM’nin Kuantum Düzenleme Platformu, kuantum için geliştirilmiş ve karmaşıklık, zamanlama, hassasiyet ve ultra düşük gecikme dahil olmak üzere kuantum kontrol protokollerinin gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış bir donanım sistemidir.Merkezi İsrail, Tel Aviv’de bulunan QM, 2018 yılında Itamar Sivan, Yonatan Cohen ve Nissim Ofek tarafından kuruldu.Şirket bugüne kadar 73 milyon dolarlık fon sağladı. Bu yılın Mart ayında QM, şimdi yeni Yardımcı Elektronik bölümü olan QDevil’i satın aldı.
27. QU & COQu & Co, AI ve Kimya için QC uygulamak isteyen şirketleri desteklemek için özel algoritmalar ve danışmanlık sağlar. 2022 ortalarından itibaren Pasqal ile birleşmeyi planlıyor.Genel merkezi Hollanda, Amsterdam’da bulunan Qu & Co, 2017 yılında Benno Broer tarafından kuruldu ve 100.000 doların üzerinde fon topladı
28. QUANTROLOXOxford Üniversitesi’nden bir Anglo-Fin yan kuruluşu olan QuantrolOx, kuantum teknolojilerinin kübitleri ayarlaması, stabilize etmesi ve optimize etmesi için otomatik makine öğrenimi tabanlı kontrol yazılımı geliştiriyor. Yazılımı teknolojiden bağımsızdır ve her tür kuantum teknolojisine uygulanabilir; bununla birlikte, başlangıçta şirket, ekibin halihazırda önemli pratik faydalar gösterdiği katı hal kübitlerini hedefliyor.Merkezi İngiltere, Oxford’da bulunan QuantrolOx, 2021 yılında Andrew Briggs, Vishal Chatrath, Natalia Ares ve Dominic Lennon tarafından kuruldu. QuantrolOx bugüne kadar 1.8 milyon $ fon topladı.
29. QUBIT PHARMACEUTICALSFransa, Paris’te bulunan Qubit Pharmaceuticals, ilaç adaylarının keşfi ve testi için bir yazılım paketi olan ATLAS’ı geliştirerek HPC ve erken aşama kuantum bilgisayarların bir karışımını kullanarak ilaç keşfini hızlandırmak için bir platform geliştiren tek kuantum bilgi işlem şirketlerinden biridir. ilaç ve biyoteknoloji şirketleriyle birlikte yeni ilaçlar tasarlamak için süper bilgisayarlar üzerinde çalışıyor. ATLAS, 30 yılı aşkın araştırma üzerine kurulmuştur. Qubit Pharmaceuticals, 2020 yılında Jay Ponder, Pengyu Ren, Jean-Philip Piquemal, Louis Lagardere ve Matthieu Montes tarafından kuruldu. Şirket bugüne kadar 17 milyon doların üzerinde fon topladı.
30. QUNASYSQunasys, kuantum algoritmalarında uzmanlığa sahiptir ve müşterilerin kuantum hesaplama için uygulamalar bulmasına yardımcı olmayı amaçlar. Şirket, kuantum hesaplama araştırmaları için yüksek hızlı bir kuantum devre simülatörü olan Qulacs’ı geliştirdi. C++ ile yazılmıştır ve bir Python arayüzüne sahiptir. QPARC’ı (QC’nin pratik uygulamalarına odaklanan birçok küresel şirketin bir konsorsiyumu) kurmuş olan işletme, uzayda öncü olarak görülüyor. Kuantum bilgisayarların sayısal simülasyonları, gerçek kuantum donanımının henüz destekleyemediği kuantum devrelerinin performansının araştırılmasına izin verir. Merkezi Tokyo, Japonya’dadır. QunaSys 2018’de kuruldu ve üç turda 12.7 milyon dolar fon topladı, en son  —seri  A 10 milyon dolarlık seri B —  Mart 2022’de geliyor.
31. RIVERLANERiverlane, kuantum sistemleri için bir simülasyon motoru geliştirdi. Temel ürünü DeltaFlow Virtual Lab’dir. Deltaflow-VL, kuantum bilgisayarlar için kontrol yığınının bir öykünücüsüdür. Tam kontrol yığınını ortaya çıkararak, kuantum programcılarının ve algoritma geliştiricilerinin, hata düzeltme ve VQE tabanlı algoritmalar gibi hızlı kontrol gerektiren uygulamaları test etmelerine ve uygulamalarına olanak tanır. Şirket ayrıca tüm kuantum bilgisayarlar için ortak bir işletim sistemi olarak Deltaflow.OS’u kuruyor.Ek olarak, Riverlane, ColdQuanta ve Wisconsin-Madison Üniversitesi ile birlikte, programlanabilir bir nötr atom kuantum bilgisayarında çok-kübitli dolaşma ve algoritmalar elde etti.Riverlane, Cambridge, İngiltere merkezlidir ve bir kuantum fizikçisi, Cambridge Üniversitesi Kıdemli Araştırma Görevlisi ve Birleşik Krallık hükümetinin uzman danışmanı Steve Brierley tarafından kurulmuştur. Şirket, kurulduğu 2017 yılından bu yana 24 milyon dolardan fazla fon topladı.
32. SANDBOXAQPalo Alto tabanlı SandboxAQ, kuantum teknolojisi ve yapay zekanın bağlantı noktasında çözümler sunan kurumsal bir SaaS şirketidir. Algılama, güvenlik ve optimizasyona odaklanır ve toplumu etkileyen zor sorunları çözmek için AI + Quantum teknolojisini birleştirir. Yeni çözümleri arasında, işletmeleri daha yüksek güvenlik seviyelerine taşıyan RSA sonrası siber güvenlik modülleri yer alıyor ve bu alanda şu anda ortaya çıkan yeni standartlar doğrultusunda kuantum sonrası kriptografi (PQC) sağlıyor.Alphabet’ten (Google’ın ana şirketi) bir yan şirket olan SandboxAQ’nun, Google’ın kurucusu Sergey Brin’in bir tutku projesi olduğu bildirildi. Jack Hidary tarafından yönetilen işletme, bu yılın Mart ayında, Bölüm 32, Thomas Tull, Paladin Capital Group, Guggenheim Investments, T.Rowe Price, Eric Schmidt, Breyer Capital, Time Ventures, In-Q- tarafından desteklenen 500 milyon dolarlık dış finansman sağladı. Tel, Parkway Girişim Sermayesi.
33. STRANGEWORKSStrangeworks, birden fazla kuantum bilgisayarın gücünü herkesin erişebileceği tek bir platforma getiren Austin, Teksas merkezli bir girişimdir. Kuantum Bilgi İşlem Platformu, en son gelişmeleri, çerçeveleri, açık kaynağı ve araçları tek bir kullanıcı arabiriminde getiren, donanımdan bağımsız, yazılım içeren, işbirliğine dayalı bir geliştirme ortamıdır.2018 yılında William “whurley” Hurley tarafından kurulan Strangeworks, bugüne kadar 4 milyon dolar fon topladı.
34. TERRA QUANTUMKuantum yazılım şirket listemizdeki son giriş, kuantum hesaplama, donanım, yazılım ve algoritmalara dayalı derin teknoloji uygulamaları geliştiren, Rorschach, İsviçre merkezli bir şirket olan Terra Quantum’dur. Temel faaliyet alanı Hizmet Olarak Kuantum Algoritmaları (QAaaS), Hizmet Olarak Kuantum Hesaplama (QCaaS) ve Hizmet Olarak Kuantum Güvenliğidir (QSaaS).Şirket, kuantum teknolojisinde girişimci ve yatırımcı olan Markus Pflitsch tarafından 2019 yılında kuruldu. Terra Quantum, 75 milyon dolarlık fon sağladı. Lakestar liderliğindeki bir A Serisi olan tek tur, 2022’nin başlarında tamamlandı.
35. ZAPATA COMPUTINGZapata Computing, Boston, Massachusetts merkezlidir ve işletmeler için kuantum yazılımı ve algoritmalar geliştirmektedir. Temel önerisi, şirketin ilk birleşik kuantum işletim ortamı olarak tanımladığı Orquestra’dır. Bu, kullanıcıların kuantum etkin iş akışları oluşturmasına ve bunları klasik ve kuantum teknolojilerinde yürütmesine olanak tanır. İşletme aynı zamanda müşterilerin gerçek dünyadaki problemler için kuantum bilgisayarları kullanmalarına aktif olarak yardımcı olmaya çalışıyor.2017 yılında Alan Aspuru-Guzik, Yudong Cao, Gregg Carman, Mimi Flanagan, Katherine Londergan ve Christopher Savoie tarafından kurulan Zapata Computing, 67 milyon dolardan fazla fon topladı.

Son olarak, kuantum mekaniğinin ürkütücü yasalarından yararlanarak iletişim kurmak için tasarlanmış kuantum internetimiz var. Hâlâ biraz zaman geçmesine rağmen, özellikle Çin bu dikey alanda ilerlemeler kaydettiğinden, alandaki uzmanlar açıkça bunun hakkında konuşuyorlar.

Kuantum Bilişim Şirketleri Özeti

The Quantum Insider ekibi, “Quantum Computing Companies: Ultimate List for 2022” yazısı ile Donanım ve Yazılım ekosistemindeki en iyi finanse edilen kuantum şirketlerinden bazıları hakkında size fikir vermektedirler. 

Hazırlayan: James Dargan /https://thequantuminsider.com/userprofile/james+dargan/
Çeviren : Cumali Yaşar (cumali.yasar@gmail.com)& Hüseyin Türker 
Redakte Eden: Hüseyin Türker

Kaynaklar:

[1] J. Dargan, “Quantum Computing Companies: Ultimate List for 2022”, The Quantum Insider, 05 Eylül 2022. https://thequantuminsider.com/2022/09/05/quantum-computing-companies-ultimate-list-for-2022/ (erişim 20 Kasım 2022).

[2] “The Quantum Insider”. https://app.thequantuminsider.com/login (erişim 20 Kasım 2022).

[3] “Learn Quantum Computation using Qiskit”. https://community.qiskit.org/textbook/preface.html (erişim 20 Kasım 2022).

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikIBM 433 Kübitlik İşlemcisi
Sonraki İçerikANU (The Australian National University), AWS Marketplace’te Kuantum Destekli Rastgele Sayı Oluşturucusunu (AQN) Piyasaya Sürdü!
Avatar
QTurkey, Türkiye’deki kuantum teknolojileriyle ilgili faaliyetler için bir iletişim ve işbirliği ağıdır. “Kuantum Programlamaya Giriş” çalıştayları düzenliyor, ilgili konulardaki ilgili öğrenciler için çalışma grupları ve toplantılar organize ediyoruz ve ülke düzeyinde kuantum meraklıları için bir buluşma alanı oluşturabilme amacıyla hareket ediyoruz.

Yoruma kapalı.