Ana Sayfa Dünyada Kuantum Etkinlikleri BMW Group ve AWS, Kitle Kaynaklı İnovasyona Yönelik “Kuantum Bilgi İşlem Yarışması”nı...

BMW Group ve AWS, Kitle Kaynaklı İnovasyona Yönelik “Kuantum Bilgi İşlem Yarışması”nı Başlattı

797
673

Küresel kuantum bilişiminde(hesaplama/bilgi işlem) topluluğundan araştırmacıların, yeni kurulan ve mevcut öncü şirketlerin, BMW Group Kuantum Bilişim Yarışması‘na belirli endüstriyel zorluklar için çözümler önerebileceğini umuluyor. Amazon Web Services(AWS) ile işbirliği içinde yürütülen Challenge, katılımcıları yenilikçi kuantum algoritmaları bulmaya ve çözümlerini gerçek kuantum bilişim teknolojileri üzerinde test etmeye teşvik ediyor. Kuantum bilişim, otomotiv sektöründeki karmaşık optimizasyon, malzeme araştırmaları ve yarının dünyasında otomatik sürüş – kuantum makine öğrenimi biçimindeki zorlu sorunları çözme potansiyeline sahiptir.

BMW Group Research, New Technologies Başkan Yardımcısı Peter Lehnert, “Kuantum bilişim alanındaki teknolojik manzara daha yeni şekillenmeye başlıyor. Farklı firmalar ve araştırma enstitüleri çeşitli yaklaşımlar izlemektedir. Kalabalık inovasyon girişimini başlatarak, standart bir ihale sürecinin erişemeyeceği ek yenilikçi güçten yararlanmayı umuyoruz.”

Kuantum hesaplama için özel zorluklar

BMW Group’tan uzmanlar, kuantum bilişiminin gelecekte potansiyel bir fayda sağlayabileceği değer zincirinin çeşitli aşamalarında 50’den fazla zorluk belirledi. Bu, yenilikçi algoritmalar ve donanımda önemli bir iyileştirme gerektirir. BMW Group, yakın gelecek ve ötesi için en iyi çözümleri bulmaya yardımcı olmak için küresel kuantum bilişim topluluğu ile bağlantı kurmaya karar verdi. Kuantum Bilişim Yarışması, kuantum bilişiminin klasik bilişim yöntemlerine göre avantaj sağlayabileceği dört özel zorluğa odaklanacak:

  • Otomatik sürüş işlevleri için sensör konumlarının optimizasyonu
  • Üretim sürecinde malzeme deformasyonunun simülasyonu
  • Üretim öncesi araç konfigürasyonunun optimizasyonu
  • Otomatik kalite değerlendirmesi için Makine Öğrenimi

Başvurular için son tarih 24 Eylül 2021 olup, daha sonra bir uzmanlar paneli tarafından incelenecek ve değerlendirilecektir. Aralık 2021’de, en iyi katılımcıların çözümlerini uzman jüri üyelerine sunma fırsatı bulacağı son bir etkinlik gerçekleşecek. Kazananlar, müşteri olarak BMW Group’u kazanacak ve ilgili pilot projelerin uygulanmasında yer alacak.

AWS, zorlu kullanım durumlarının ana hatlarını çizmeye yardımcı olan ve kazananları seçen panelde kimlerin yer alacağı uzmanlardan oluşan bir uzman grubu olan Amazon Quantum Solutions Lab aracılığıyla BMW Group’u destekliyor. AWS, gönderilen kuantum algoritmalarının geliştirilmesini ve test edilmesini teşvik etmek için Amazon Braket’i kullanmaları için katılımcılara kredi sağlayacaktır. Amazon Braket, kullanıcıların kuantum algoritmalarını keşfetmeleri ve oluşturmaları, bunları kuantum devre simülatörlerinde test etmeleri ve çeşitli kuantum donanım teknolojilerinde çalıştırmaları için bir geliştirme ortamı sağlar.

AWS Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Bill Vass, “Kuantum bilişim ilk aşamalarında ancak uzun vadeli etkisi birçok endüstri için dönüşüm yaratmayı vaat ediyor.”, “Gerçekten de, Amazon Braket’i piyasaya sürmemizin ve Amazon Kuantum Çözümleri Laboratuvarı’nda uzman ekibimizi kurmamızın nedeni, kuantum bilişiminde son teknoloji araştırmaları mümkün kılmak ve işletmelerin kuantum geleceğine hazırlanmalarına yardımcı olmaktır. Bu inovasyon mücadelesinde BMW’yi ve kuantum topluluğunu desteklemekten heyecan duyuyoruz. Kuantum bilgisayarların bir gün avantaj sağlayabileceği gerçek endüstriyel zorluklarla mücadelede BMW’nin liderliğini alkışlıyoruz.” açıklamalarını yaptı.

BMW Group, bir kuantum ekosisteminin yaratılmasına öncülük ediyor

Quantum Computing Challenge, bir kez daha BMW Group’un bir kuantum ekosistemi oluşturma çabalarında nasıl lider bir rol oynadığının altını çiziyor. Haziran ayında şirket, Kuantum Teknolojisi ve Uygulama Konsorsiyumunu (QUTAC) kurmak için diğer dokuz büyük şirketle güçlerini birleştirdi. Konsorsiyumun amacı, endüstri için yüksek miktarda kullanım senaryosu üretmek ve bunu yaparken de kuantum hesaplama için talep yaratmaktır. QUTAC, Almanya ve Avrupa’da teknolojinin gelişimini hızlandıracak.

16 Haziran’da BMW Group, Münih Teknik Üniversitesi (TUM) ile birlikte “Kuantum Algoritmaları ve Uygulamaları” alanında donanımlı bir kürsü kurulduğunu duyurdu. Altı yıllık bir süre içinde BMW Group, profesörlük, ekipman ve personel için TUM’a 5,1 milyon Euro’luk bir fon sağlayacak. BMW Group ve TUM, bu adımı atarak, Almanya’da yürütülen olağanüstü temel araştırma ile endüstrideki özel uygulaması arasındaki boşluğu doldurmaya çalışıyor.

Kaynaklar:
Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikHarvard Önderliğinde Fizikçilerden 256-Kübitlik Programlanabilir Kuantum Simülatörü
Sonraki İçerikKuantum Teknolojisi ve Uygulama Konsorsiyumu (İşbirliği) (QUTAC)
Avatar
Platform Şefi, Yazar, Redaktör

Yoruma kapalı.