Ana Sayfa Kuantum Bilişim Kuantum Teknolojisi ve Uygulama Konsorsiyumu (İşbirliği) (QUTAC)

Kuantum Teknolojisi ve Uygulama Konsorsiyumu (İşbirliği) (QUTAC)

361
111

Kuantum Hesaplama Önde Gelen Alman Şirketleri Büyük Ölçekli Uygulama Konusunda Hemfikir

Berlin, 10 Haziran 2021 – Önde gelen on Alman şirketi birlikte Kuantum Teknolojisi ve Uygulama Konsorsiyumunu (QUTAC) kuruyor. Yeni kurulan konsorsiyumun amacı, kuantum hesaplamanın mevcut temellerini kullanılabilir endüstriyel uygulamalara dönüştürmektir. Özellikle, teknoloji, kimya ve ilaç, sigorta ve otomotiv sektörlerine yönelik uygulamaların pazar olgunluğuna getirilmesi amaçlanmaktadır. Bununla, Almanya ve Avrupa’da kuantum hesaplamanın başarılı bir şekilde sanayileşmesi için temel oluşturmak amaçlanmaktadır. Konsorsiyuma dahil olan şirketler: BASF, BMW Group, Boehringer Ingelheim, Bosch, Infineon, Merck, Munich Re, SAP, Siemens ve Volkswagen

Ticari olarak başarılı bir kuantum hesaplama ekosistemi için temel parça

Federal Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, bu ittifakın önemini vurgulayarak “Teşvik ve Gelecek Paketinde, Alman Hükümeti Kuantum Bilgisayarlarının geliştirilmesine büyük bir destek verdi. Şirketler ve start-up lar ile birlikte çalışarak uygulamaları belirleyecek, geliştirecek, deneyecek ve paylaşacaklar. Lojistik, nakliye, kimyasallar ve finans sektörü gibi birçok ilgi çekici alanda şirketler konsorsiyuma dahil. Bu nedenle,  Almanya’nın bu kilit sektörde QUTAC’ın ilerlemesine yardımcı olmak için bu kadar çok önde gelen şirketi bir araya toplamasından memnunum”  dedi.

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Anja Karliczek de QUTAC’ın kurulmasını memnuniyetle karşılayarak: “Almanya ve Avrupa kuantum teknolojisinde lider olmalı ve ardından zirvede kalmalıdır. İstediğimiz şey teknolojik egemenliktir. Bunu başarmak için güçlü yönlerimiz olan mükemmel fikirleri ile araştırmacılarımız ve güçlü endüstrimize güvenmeliyiz. Her ikisi de optimal bir biçimde uyum içinde olmalıdır. O zaman en iyi sonuçları elde edeceğiz. Bu nedenle kuantum teknolojileri programı kapsamında şirketlere ve son teknoloji araştırmalara fon sağlıyoruz.” dedi.

Katılımcı şirketler, Almanya ve Avrupa’da ekonomik olarak güçlü ve esnek bir kuantum bilgi işlem ekosisteminin, kuantum alanında başarılı bir şekilde sanayileşmeyi ve dijitalleşmeyi teşvik etmesi için çok önemli olduğunu düşünüyor. QUTAC’ın vizyonu, böyle bir kuantum hesaplama ekosistemini yönetmektir.

Avrupa kuantum teknolojisi ekonomisinde ortaklık

QUTAC, kendisini bir eylem platformu olarak görmektedir. Konsorsiyum, üye şirketlerde ihtiyaç duyulan bu teknolojinin ticari kullanımına yönelik uygulamaları teşvik etmektedir. Bunu yaparken endüstriyel talep yaratırlar: Üyelik, Alman ekonomisinin geniş bir kesitini içerir – bu nedenle konsorsiyum içinde tanımlanan, geliştirilen ve test edilen uygulamalar, tüm endüstriler için trend belirlemektedir. Bu yönlendirmesi sayesinde QUTAC, kuantum teknolojisi ile ilgili mevcut kurumların arasında önemli bir konuma sahiptir.

On üyeden oluşan mevcut ekip, kısa ve orta vadede pratik çözümler geliştirmek için pragmatik(faydalı) bir değiş tokuşa ve hızlı karar vermeye izin veriyor. Amaç sonuçların ekipteki tüm katılımcıların yararına olmasıdır. QUTAC, bunun için spesifik adımlar atıyor: İlk olarak, sektörler arası bir uygulama portföyünün temelini oluşturmak için Alman ekonomisinde kuantum hesaplama ihtiyacı tanımladı. Şu anda olası uygulamalar belirlenmekte ve endüstriyel uygulama potansiyelleri değerlendirilmektedir. Bu referans uygulamalar ortaklaşa uygulanacak ve konsorsiyum sınırlarının ötesinde geliştirilecektir. Sonuçlar, www.qutac.de adresindeki merkezi platformda yayınlanacaktır.

QUTAC hakkında

Kuantum Teknolojisi ve Uygulama Konsorsiyumunda (QUTAC), iş ve endüstrideki en büyük Alman şirketlerinden bazıları, kuantum hesaplamayı büyük ölçekli endüstriyel uygulama düzeyine yükseltmek için güçlerini birleştirdi. QUTAC’ın kurucu üyeleri arasında BASF, BMW Group, Boehringer Ingelheim, Bosch, Infineon, Merck, Munich Re, SAP, Siemens ve Volkswagen yer alıyor. Çeşitli geliştirme projeleri çerçevesinde üyeler, kendi sektörlerinde ve sektörler arasında kuantum hesaplama alanındaki ilk pratik uygulamaları kararlı bir şekilde ilerletiyorlar. Konsorsiyumun amacı, kuantum hesaplama için uygulamaları belirlemek, geliştirmek, test etmek ve paylaşmak ve finansman ihtiyaçlarını belirlemektir.

Kaynakça:
Quantum Technology and Application Consortium (QUTAC) – QUTAC

 

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikBMW Group ve AWS, Kitle Kaynaklı İnovasyona Yönelik “Kuantum Bilgi İşlem Yarışması”nı Başlattı
Sonraki İçerikKuantum Teknolojilerinde Neler Oluyor? (Temmuz 2021)

Yoruma kapalı.