Ana Sayfa Kuantum Bilişim ZAPATA UK Entity’nin Lansmanı ile Kuantum Yazılım Geliştirmede Küresel Liderliğini Genişletiyor

ZAPATA UK Entity’nin Lansmanı ile Kuantum Yazılım Geliştirmede Küresel Liderliğini Genişletiyor

500
280

Yenilik ve ticaret için bir küresel merkeze stratejik genişleme, kuantuma hazır uygulamalar oluşturmak isteyen İngiltere’deki müşterilerle daha verimli iş birliğini kolaylaştırıyor. 

Klasik kuantum uygulamalarda lider bir kurumsal yazılım şirketi olan Zapata Computing, bugün Birleşik Krallık’ta tüzel bir kişilik kaydı ile faaliyetlerini genişlettiğini duyurdu. Genişleme, Zapata’nın, ISCF; Sanayi Stratejisi Mücadele Fonu, NQCC; Ulusal Kuantum Hesaplama Merkezi ve Ticaret ve Sanayi Bakanlığı gibi ihracat kontrol yasaları tarafından kısıtlanan, Birleşik Krallık hükümeti tarafından yürütülen projelerle, yerel üniversiteler ve kurumsal müşterilerle daha yakından çalışmasını sağlamayı hedeflemektedir. Zapata’nın Boston, Toronto ve Tokyo’da da ofisleri bulunmaktadır.

Zapata CEO’su Christopher Savoie; “Birleşik Krallık hem bir inovasyon yuvası hem de küresel ekonominin sinir merkezi olarak varlığımızı genişletmemiz için doğal bir yer” dedi. “Birleşik Krallık’ta müşteri ve iş ortağı ilişkilerini derinleştirmek, üretime hazır kuantum uygulamaları geliştirmek için küresel kuruluşlarla daha yakın çalışmamıza olanak tanıyor.  Bu çözümler, günümüze etki etmesi için klasik

 bilgi işlem ve mevcut kuantum cihaz ve tekniklerinin en iyilerinden yararlanılıyor, aynı zamanda kuantum cihaz yeteneklerindeki artışlara da uyum sağlamak için inşa ediliyor.” ifadelerine yer verdi.

Birleşik Krallık’taki resmi varlığı, Zapata’nın Orquestra platformunu Birleşik Krallık merkezli ve potansiyel olarak diğer Avrupalı işletmelere, devlet projelerine ve kuantum makine öğrenimi, optimizasyon ve simülasyonda klasik kuantum yazılım oluşturmak isteyen üniversitelere sunmasına olanak tanıyor. Orquestra ile kuruluşlar, kuantum donanım teknolojisinin olgunlaşmasını beklemeksizin; NISQ cihazlarından yararlanarak,  kuantum cihazlarıyla ileriye dönük uyumlu, daha güçlü  algoritmalar oluşturabilirler.  Yapay zekâ ve kuantum hesaplamayı birleştirerek ilaç keşfini hızlandıran bir İngiliz şirketi olan Kuano.ai,  Orquestra’yı bu alanda ilk kullananlar arasında olmaktadır.

Kuano CEO’su Vid Stojeviç; “yaşam bilimlerinde kuantum hesaplamanın potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için yenilikçi UK hibemizin bir parçası olarak Zapata ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. Kuano platformu, enzim kataliz sürecinin kuantum geçiş durumunu hedefleyerek belirli enzimleri seçici olarak bloke edebilen bileşikler tasarlamak için yapay zekâ ve kuantum simülasyonları kullanıyor. Kuantum hesaplama, kuantum sert enzim geçiş durumlarını modelleme yeteneğimizi dönüştürme potansiyeline sahiptir ve son derece değerli birinci sınıf enzim ilaç hedeflerinin kilidini açar.”

Kuano ve diğer Birleşik Krallık merkezli kuruluşlarla yapılan iş birliği, Zapata’nın kuantuma hazır yazılım geliştirmedeki küresel liderliğine dayanmaktadır. 2021 yılında; Zapata, İspanya’da BBVA ve Suudi Arabistan’da KAUST; Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi  ile iş birliklerini duyurdu ve finans, lojistik, biyofarma ve daha birçok alanda küresel kuruluşlarla yakın bir şekilde çalışacaklarını ifade etti.

For all UK/EU business inquiries, contact Shane Rigby, Zapata’s local Business Development Lead. 

Birleşik Krallık/AB tüm iş sorularınız için Zapata’nın Yerel İş Geliştirme Lideri Shane Rigby ile iletişime geçiniz.

https://www.orquestra.io/ | https://www.kuano.ai/ | BBVA | KAUST

shane.rigby@zapatacomputing.com <shane.rigby@zapatacomputing.com>;


Yazar: Hüseyin Türker
Editör: Murat Albayrak

Kaynaklar:

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikKarl Popper’in Kuantum Mekaniği Üzerine Görüşleri
Sonraki İçerikQuantum Machines, PPU; Pulse Processing Unit; Halka Açık Hale Getirilerek, Gerçek Zamanlı Kuantum Hata Düzeltmesine Olanak Sağladı

Yoruma kapalı.