Ana Sayfa Kuantum Bilişim Quantum Machines, PPU; Pulse Processing Unit; Halka Açık Hale Getirilerek, Gerçek Zamanlı...

Quantum Machines, PPU; Pulse Processing Unit; Halka Açık Hale Getirilerek, Gerçek Zamanlı Kuantum Hata Düzeltmesine Olanak Sağladı

238
347

Quantum Machines (QM) tarafından oluşturulan ilk evrensel kuantum bilgi işlem bulut altyapısı olan PPU; Hadamard Pulse Pocessor, daha önce gerçek zamanlı olarak yapılması imkansız olan protokolleri düzenleyebilir, çalışma ve işleme sürelerini önemli ölçüde azaltarak, performansını arttırabilir.

İlk evrensel kuantum pulse (atım) seviyesi programlama dili olan QUA’yı kullanarak çok parametreli kalibrasyonlar, NISQ (Noisy intermediate-scale quantum era) algoritmaları ve çoklu kübit devrelerinde kuantum hata düzeltme gibi son derece karmaşık dizileri tasarlama gücüyle kuantum kontrolünün yeni bir çağını başlatacaktır.

Hadamard işlemcisi, QM’nin OPX donanımının arkasındaki beyin olacak ve gelişmiş kuantum hesaplama algoritmalarının gerçek zamanlı orkestrasyonuna ve kuantum hata düzeltmesine olanak sağlayacaktır. Araştırmacılar, PPU’nun devasa hızlanmaları ve devre içi ölçümleri (mid-circuit measurement) sayesinde daha önce düşünülemez işleri başarmak da dahil olmak üzere endüstri lideri performansla karmaşık algoritmaları inceleyerek, çalıştırabilecektir.

Hadamard, kuantum işlemci modailetsine ve mimarisine bağlı olarak, aynı anda düzinelerce kübit çalıştırabilen 18 çekirdekli bir işlemcidir. Her Pulser çekirdeği, kübitleri çalıştıran, kübitlerden veri alan ve algoritmanın mümkün olduğunca verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan gerçek zamanlı atımları oluşturmaktadır.

Quantum Machines CEO’su, Dr.Itamar Sivan, yaptığı açıklamada;

“Bu, kuantum ekosisteminde büyük bir değişim ve kuantum kontrolü için çığır açan yeni bir paradigmadır.

PPU’muzu alternatif çözümlerle karşılaştırmak; sadece eviniz ve işiniz arasında ulaşım sağlamak için manuel olarak önceden programlanan bir araçla, sizi her yere götürebilecek tam otonom bir aracı karşılaştırmaya benzer. Manuel araç önceden programlanmış bir rotayı takip edecek, ancak kapalı bir rota veya engeller gibi rotadaki öngörülmeyen değişkenlerle mücadele edemeyecektir. Otonom araç ise sensörlerini ve navigasyon sistemini kullanarak değişkenlere tepki verebilecek ve ulaşım için en hızlı rotayı bulabilecektir.”

QM’nin QOP; Quantum Orchestration Platform, kuantum bilgisayar kontrolü ve çalışması için en iyi ölçeklenebilir buluta hazır çözümdür. Birleşik yazılım ve donanım platformu, Ar-Ge ekiplerinin kuantum hesaplamanın en gelişmiş zorluklarını aşmak için gereken son derece karmaşık algoritmaların çalıştırılmasını sağlayacaktır.

Kuantum algoritmasındaki deney süresince bilinmeyen değişkenlere çeviklik veya uyum sağlamayan önceden oluşturulmuş atım sıralarına güvenmek, günümüzde kuantum Ar-Ge ekipleri için büyük bir endişe kaynaklarından biridir. Algoritmalarını verimli bir şekilde çalıştırmak için araştırmacılar önemli miktarda zaman ve kaynak ayırmaları gerekmektedir. Çoğu durumda bu, kuantum algoritmalarında son derece uzun çalışma sürelerine ve kuantum bilgisayarında düşük çalışma sürelerinin oluşmasına neden olacaktır.

Daha fazla bilgi için Quantum Machines’in Web Sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Editör: Yasir Ölmez
Redaktör: Murat Albayrak

Kaynaklar:

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikZAPATA UK Entity’nin Lansmanı ile Kuantum Yazılım Geliştirmede Küresel Liderliğini Genişletiyor
Sonraki İçerikBilgisayar Bilimcileri; Büyük Olan Sinir Ağlarının Neden Diğerlerinden Daha İyi Olduğunu Kanıtladı
Avatar
Platform Şefi, Yazar, Redaktör

Yoruma kapalı.