Ana Sayfa Kuantum Gazetesi Ultra soğuk atomlar ile kuantum elektrodinamik simetri simülasyonları

Ultra soğuk atomlar ile kuantum elektrodinamik simetri simülasyonları

379
224

Ultra soğuk atomları kullanan Heidelberg Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kuantum elektrodinamiğinin simetrilerini deneysel olarak inşa ettiler. Bu deney ile gelecekteki kuantum teknolojilerini uygulayabilmek için karmaşık fiziksel fenomenleri simüle etmeye olanak sağlayabilecek yeni bilgiler elde etmeyi umuyorlar.

Kuantum elektrodinamiği teorisi en temelde, yüklü parçacıkları arasındaki elektromanyetik etkileşim ile ilgilidir. Heidelberg Üniversitesi’nden bilim insanları, Dr. Fred Jendrzejewski’nin yönetimindeki bu araştırma ile bu karmaşık fizik teorisine yönelik etkili sonuçlar ortaya çıkarabilecek deneyler geliştiriyorlar. Science dergisinde yayınladıkları sonuçlara göre son zamanlarda bir temel yapı taşını deneysel olarak uygulayıp, gerçekleştirmeyi başardılar bile!

“Araştırmamızın sonuçlarını, ultra soğuk atomlarda kuantum elektrodinamiğinin büyük ölçekli bir uygulaması için düzgün şekilde bağlanmış bir yapı blokları zincirinden inşa edilen bir platforma doğru önemli bir adım olarak görüyoruz.”

Heidelberg Üniversitesi Kirchhoff Fizik Enstitüsü

Araştırmacılara göre, bu deneyler zincirinin başarılı olası bir uygulaması, parçacık hızlandırıcılarıyla çalışılamayan karmaşık fiziksel olayları simüle etmek için büyük ölçekli kuantum cihazları geliştirmek olabilir. Bu çalışma için geliştirilen temel yapı taşı, hesaplanması zor olan güçlü etkileşen sistemlerde olduğu gibi, malzeme bilimi araştırmalarındaki sorunların çözümünde de kullanılabilir.

Kaynakça

  1. Materyal – Heidelber Üniversitesi tarafından
  2. Alexander Mil, Torsten V. Zache, Apoorva Hegde, Andy Xia, Rohit P. Bhatt, Markus K. Oberthaler, Philipp Hauke, Jürgen Berges, Fred Jendrzejewski. Soğuk atomik karışımlarda lokal U (1) ölçü değişmezliğinin ölçeklenebilir bir şekilde gerçekleştirilmesi. Science, 2020; 367 (6482): 1128 DOI: 10.1126/science.aaz5312
Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikKuantum Mekaniği Kronolojisi
Sonraki İçerikFelsefi Atomculuktan Kuantum Mekaniğine Giden Serüven
Avatar
QTurkey, Türkiye’deki kuantum teknolojileriyle ilgili faaliyetler için bir iletişim ve işbirliği ağıdır. “Kuantum Programlamaya Giriş” çalıştayları düzenliyor, ilgili konulardaki ilgili öğrenciler için çalışma grupları ve toplantılar organize ediyoruz ve ülke düzeyinde kuantum meraklıları için bir buluşma alanı oluşturabilme amacıyla hareket ediyoruz.

Yoruma kapalı.