Ana Sayfa Kuantum Gazetesi Quantum Delta NL, Kuantum Teknolojisini Hızlandırmak İçin Hollanda Ulusal Büyüme Fonu’ndan 615...

Quantum Delta NL, Kuantum Teknolojisini Hızlandırmak İçin Hollanda Ulusal Büyüme Fonu’ndan 615 milyon Euro’ya layık görüldü

462
168

Hollanda Ekonomik İşler ve İklim Politikası Bakanlığı kuantum teknolojisinin ilerlemesini desteklemek için Quantum Delta NL’ye, 615 milyon € tahsis edildiğini duyurdu. QuTech, önde gelen Hollanda kuantum enstitüsü Quantum Delta NL’nin önemli bir ortağı.

Ulusal Büyüme Fonu

Quantum Delta NL bu fona Hollanda kabinesi tarafından ekonomik büyümeyi artırmak ve öngörülebilir gelecek için refahı sürdürmek amacıyla oluşturulan Ulusal Büyüme Fonu tarafından layık görüldü. Yatırım tekliflerini bağımsız bir komisyon inceledi. Komisyon’un yürütücülüğünü Princeton İleri Araştırmalar Enstitüsü müdürü HRH Prince Constantijn van Oranje-Nassau ve Avrupa İstikrar Mekanizması Yönetim Kurulu eski başkanı Robbert Dijkgraaf üstlendi.

Quantum Delta NL Denetleme Kurulu başkanı Ronald Hanson, “Kuantum teknolojilerinin tüm topluma fayda sağlamak için bilgi ve iletişim teknolojisi sistemlerini dönüştürerek dünya üzerinde derin bir etki yaratacğına şüphe yok. Quantum Delta NL’nin iddialı programına yapılan bu yatırım, Hollanda’nın teknolojiyi ilerletme konusundaki uzun vadeli taahhüdünün bir göstergesidir.” dedi.

İşbirliği

Önde gelen profesörlerden, bilim adamlarından, endüstri paydaşlarından ve 80 kuruluştan oluşan bir konsorsiyum, 615 milyon Euro’luk teklif taslağını hazırlamak için işbirliği yaptı. Bütçe, ulusal gündemin dört temel unsur (Ar-Ge, yetenek geliştirme, pazar yaratma ve toplumsal etki) etrafında düzenlenen çok yıllı programını hızla ölçeklendirmeye yardımcı olacak. Bu finansmanla, Hollanda’daki kuantum endüstrisinin 30.000 yeni iş yaratacağını ve 5 ila 7 milyar Euro’luk kümülatif ekonomik etkiye sahip olacağı öngörülüyor. Yakın tarihli bir Boston Consulting Group raporuna göre, kuantum pazarı 2050 yılına kadar dünya çapında yaklaşık 300 milyar dolara kadar büyüyebilir.

Quantum Delta NL Direktörü Freeke Heijman, “Akademik, kamu, devlet ve özel sektörün bu girişimi ileriye taşımak için simbiyotik olarak çalıştığı bir ekosistem yaklaşımı benimsendi. Hollanda, NAQT’nin  (Ulusal Kuantum Teknolojileri Ajandası) stratejiden uygulama aşamasına geçecek kadar olgunlaşmış olsa da, ekosistemi insanlar, tesisler ve sermaye açısından yani tüm yönleriyle ölçeklendirmek için bu kritik finansmana ihtiyaç var.” dedi.

Benzersiz fırsat

Finansman, Hollanda’nın kuantum teknolojisindeki liderliğinin, Avrupa’nın yararı için sürdürülebilir kazanç gücüne dönüştürülmesinde eşsiz bir fırsat sağlıyor. Hollanda, kuantum teknolojisinde uzun bir inovasyon geçmişine sahip ve dünya çapında bir Avrupa kuantum ekosistemi oluşturmada lider bir rol oynamaya devam etmekte. Örneğin, Hollandalı araştırmacılar yarı iletken ve germanyum kuantum işlemcilerin geliştirilmesine, kuantum internet için dolaşıklık kullanımına ve bulutta ilk Avrupa kuantum bilgisayarının (Quantum Inspire) piyasaya sürülmesine öncülük ediyor. Quantum Delta NL, şirketlere kuantum bilgisayar inşa etmek için gerekli altyapıyı sağlayarak ekosistemin tamamını desteklemeye odaklanmış durumda. Hollanda’nın coğrafyası bu noktada avantaj sağlıyor. Tüm kilit merkezler birbirinden 1 saat uzaklıkta ve birbirine bağlı tek bir ekosistem olarak çalışıyor. Quantum Delta NL, ortaklıkları mümkün kılma odağı sayesinde, kuantum teknolojisinin küresel olarak gelişimini desteklemek için benzersiz bir kurum olarak öne çıkıyor.

Kaynak: QuTech

QuTech’in internet sitesinden bu haberin orjinali için tıklayınız

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikPsi Bilim ile Kuantumu anlıyoruz!
Sonraki İçerikNVIDIA GPU-Bazlı Kuantum Simülasyonu için SDK Açıkladı

Yoruma kapalı.