Ana Sayfa Kuantum Algoritmaları Microsoft, Kuantum Algoritma Geliştirmeyi Kolaylaştırıyor

Microsoft, Kuantum Algoritma Geliştirmeyi Kolaylaştırıyor

164
0

Azure Quantum, “sessions/oturumlar” ile kullanıcıların bulut sağlayıcıları veya kuantum üreticileri hakkında bilgi sahibi olma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Kullanıcılar, Python API kullanarak görevlerini kategorize edebilir ve kuantum üreticisinin sunduğu performans optimizasyonlarını kullanarak kullanıcı dostu ve verimli bir oturum başlatabilirler. Quantinuum işbirliğiyle, kullanıcılar oturum süresince QPU’ya özel erişim fırsatı elde edebilecekler.

Oturumlar, varsayılan olarak “başarısızlık durumda iptal” politikasıyla donatılmıştır. Bir oturum içindeki bir işlem başarısız olursa, Azure Quantum otomatik olarak sonraki işlemleri durdurur ve zaten gönderilmiş işlemleri iptal etmeye çalışır. Ancak kullanıcılar, önceki işlem başarısızlıklarına rağmen oturumlarında sonraki işlemleri çalıştırmaya devam etmek istediklerinde, bu prensibi devre dışı bırakabilirler.

Azure Quantum ve Quantinuum’daki Oturumlarla Geliştirilmiş İş Yönetimi ve İşleyiş

Oturumlar, işleri tek bir algoritma çalıştırması altında kategorize etmeyi sağlayarak iş yönetimini ve izlemeyi kolaylaştırır. Azure Portal üzerinde bir Azure Quantum çalışma alanında yönetilen işlerde, oturumlar oturum olmadan gönderilen tüm işlerle birlikte sunulur. Bir oturuma girerek, oturumdaki tüm işler için iş özelliklerini görüntülemek mümkün hale gelir.

Azure Quantum’un donanım iş ortaklarına gönderilen tüm işler, ilişkili işleri tanımalarını ve işlemeyi optimize etmelerini sağlayan oturum kimlikleriyle birlikte gelir. Oturumların kullanıma sunulmasıyla birlikte Quantinuum, karmaşık hibrit algoritmalar çalıştıran araştırmacılar için performansı önemli ölçüde artırabilecek etkileyici bir özellik sundu.

Quantinuum’un, Karmaşık Algoritmalar İçin Özel QPU Erişimi

Quantinuum’un tüm hedefleri için, bir oturumdaki ilk iş tamamlandığında, önceki işin yürütülmesinden sonraki bir dakika içinde gönderilen tüm sonraki işlere oturum süresince hedefe özel erişim izni verilir.

Quantinuum, işleri tek tek sıralamak yerine, onları tek bir algoritmanın bileşenleri olarak ele alır ve oturumların desteğiyle özel QPU erişimi sağlar.

Çevirmen: Emre Kollu
Redaktör: ChatGPT, Yasir Ölmez

Kuantum Algoritmaları ile ilgili daha fazla yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikKuantum Bilgisayarlarla İlgili Şaşırtıcı Gerçekler
Sonraki İçerikQuantium Dergisi 3. Sayısıyla Okuyucularıyla Buluştu!
Emre Kollu
Çevirmen