Ana Sayfa Kuantum Bilişim Kuantum Güvenliği, Popüler OpenSSH Protokolüne Entegrasyonla İleriye Doğru Bir Adım Atıyor

Kuantum Güvenliği, Popüler OpenSSH Protokolüne Entegrasyonla İleriye Doğru Bir Adım Atıyor

538
406

Güvenlik bilincine sahip kişiler, OpenSSH(Güvenli Kabuk) protokolünün artık Kuantum Güvenliğinin yerleşik olarak kullandığını öğrenmekten memnuniyet duyacaktır. Paketin 9.0 sürümü, kullanıcıların kuantum saldırılarına karşı dayanıklı olduğu iddia edilen gelişmiş güvenlik ile bağlantı kurmasına olanak tanıyor.

Açık Kaynak Güvenliği, Kuantum Güvenliğine Hazırlanıyor

Amaç, hiçbir kuantum bilgisayar mevcut sistemlere saldırmasada veya mevcut protokolleri kırmaya bile yakın olmasa da gelecekteki tehdit saldırılarına  önlem almaktır . Sektördeki birçok kişi, bilgisayar korsanlarının “şimdi yakala, şifresini daha sonra çöz” tarzında benzer saldırıları daha sonraki tarihlerde ellerindeki verileri kullanabilmek amacıyla verileri şimdi kaydedip depoluyor olabilecekleri için endişe duyuyor. Korsanlar, Kuantum bilgisayar teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte mevcut klasik protokolleri tehdit edebilecek avantaja sahip olabilir.

Shor algoritması, dünyada kullanılan güvenlik protokollerinin çoğunda bozulmaya yol açabileceği ve çok büyük sayıları çok daha hızlı asal çarpanlara ayırma yöntemleri sunduğu kanıtlanmıştır. Şu anda az sayıda kübite sahip kuantum sistemleri, iki basamaktan daha büyük sayıları çarpanlara ayıramıyor. Bununla birlikte, bilgisayar teknolojisinin avantaj tahminleri, mikroişlemcilerin şu anda kullandığı milyarlarca transistörü öngörmemesi gibi, kübit sayısının artışı transistörlerin yörüngesini takip ediyorsa, kriptografik güvenliğimiz için endişelenmemiz gerekir.

OpenSSH Geliştiricileri, “SSH şifreli metinlerini kaydedebilen ve depolayabilen bir bilgisayar korsanının, ileride yeterince gelişmiş bir kuantum bilgisayara erişimi olduğunda şifreli metinleri kırabileceği; “şimdi yakala, şifresini daha sonra çöz” gibi saldırılarını önlemek için bu önlemi şimdiden yapıyoruz. (Yani kriptografik olarak klasik sistemler, kuantum sistemlerin bir adım önünde)”

OpenSSH’ın geliştiricileri, gelecekteki kuantum bilgisayarlarından gelen kuantum saldırılarına karşı koyabilecek bir NTRU algoritması (verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için kafes tabanlı şifreleme kullanan açık kaynaklı ortak anahtar şifreleme sistemi) içeren yeni bir sürüm yayınladı.

İncelemek isterseniz: X25519 ECDH(Elliptic Curve Diffie Hellman) anahtar dağıtımı.
Authenticated ECDH In Python using X25519 | Medium

ECDH (Elliptic Curve Diffie Hellman) with X25519 | Youtube

Kuantum Bilgisayarlar Ne Kadar Sürede Ortaya Çıkabilir?

Araştırmacılar ve geliştiriciler her zamankinden daha fazla sayıda kübit inşa ederken ve daha güçlü sistemler kurarken, endişe edilen tehlike, birincil kullanım alanlarından birinin kriptografik sistemlerini kırmaktır. Bununla birlikte, kuantum bilgisayarlar için tek kullanım durumu bu değildir. Finanstan ilaç keşfine kadar çeşitli endüstrilerde uygulamaları mevcuttur. Aslında Kuantum Makine Öğrenimi hemen hemen tüm teknolojik alanları hızlandırabileceği pek çok şey var.

Universal Quantum’da (Sussex merkezli bir Kuantum Bilgisayar Şirketi) yapılan araştırmalar, kuantum bilgisayarların düşündüğümüzden daha erken gelebileceği ve bu nedenle çevrimiçi alışverişten bitcoin’e kadar internet üzerindeki her kriptografik sistem için bir risk oluşturabileceğini öne sürüyor. Universal Quantum, Sussex Üniversitesi ve kuantum algoritması ve yazılım geliştiricileri Qu&Co’nun araştırma bulguları, 13 milyon (fiziksel veya gerçek) kübitli bir kuantum bilgisayarın bitcoin’in arkasındaki şifreleme şemasını bir günden daha kısa sürede kırabileceğini buldu. Bunun dışında, kuantum teknolojileri alanında en önde gelen şirketlerden biri olan PsiQuantum ve benzeri şirketler, milyonlarca kübit oluşturmayı ve bir sonraki sanayi devrimini kuantum teknolojileri ile nasıl başlatmayı hedefledikleri konusunda açıklamalarda bulundular.


Yazar: Yasir Ölmez
Editör: Damla Gözük

Kaynaklar:

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikKuantum yaklaşık optimizasyon algoritması için otomatik derinlik optimizasyonu
Sonraki İçerikDoğu Avrupa’da Kuantum Farkındalığı Yaratmak
Avatar
Platform Şefi, Yazar, Redaktör

Yoruma kapalı.