Ana Sayfa Kuantum Bilişim Kuantum Bilişime Yatırım Yapan 6 Asya Şirketi

Kuantum Bilişime Yatırım Yapan 6 Asya Şirketi

630
477

Kuantum bilişim(Quantum computing) endüstrisi tüm dünyada yükselişte.Kuzey Amerika ve Avrupa şu anda hem özel sektörde hem de kamu sektöründe yarışı önde götürüyor ancak Asya-Pasifik bölgesi ve Hint Yarımadası da bu rekabete hız kesmeden devam ediyor.

Bu liste, Asya’da ki başlıca, lider kuantum bilişim aktörlerini sunmaktadır.

1. Alibaba Group

1999 yılında Jack Ma tarafından kurulan ve perakendecilik, e-ticaret ve internet alanlarındaki ticari çıkarlarıyla tanınan dünyadaki en büyük kamu şirketlerinden biridir.

Şu anda, Alibaba Kuantum Hesaplama Laboratuvarı ile, veri toplama ve e-ticaret gibi birçok endüstride yenilikçi güvenli çözümleri oluşturma fikri ile kuantum bilişim üzerine de çalışmaktadır.

2. Entropica Labs

2018’de kurulan ve Singapur’da bulunan Entropica Labs’ın kurucularından Tommaso Demarie, Ewan Munro ve Joaquín Keller, kuantum bilişim alanında farklı kapasitelerde deneyime sahipti ve benzersiz bakış açılarını bu yatırıma aktardılar.

Kurucular, ‘biyoloji ve tıpta yeni eyleme geçirilebilir bilgi üretmek için’ kuantum bilgisayarlarla makine öğrenimi ‘(ML)’ yi kullanmak amacıyla, tıbbi alanda kuantum bilgi biliminde düşük maliyetli çözümler yaratma üzerine bahis oynamaktadır.

3. A* Quantum

CEO Koji Funabashi ve teknik ekibi “araştırmacıların ve son kullanıcıların  kendi sorunlarını çözmek için kolayca kullanılabilmesini amaçlayan yazılımlar üretiyorlar.”

4. Baidu Research

2018’den beri Silikon Vadisi, Seattle ve Pekin’deki ofisleri ile çalışan Baidu’nun kuantum bilişim araştırma kanadı Kuantum Bilişim Enstitüsü olarak adlandırılıyor.

Enstitünün üç odak alanı:

– Kuantum Yapay Zeka

– Kuantum Mimarisi

– Kuantum Algoritmaları

5. Quintessence Labs

Avustralya’nın başkenti Kanberra’da 2008 yılında kurulan şirket, kuantum bilgi sistemlerinin gücünü kullanarak işlerini veri koruma üzerine yöneliyorlar.

Ve aşağıdaki çözümleri sunuyorlar:

  • qStream™ Quantum Random Number Generator
  • qRand™ Quantum Entropy Enhancer
  • qCrypt™ Encryption Key and Policy Manager
  •  qClient™ Software Development Kit
  • qOptica™Quantum Key Distribution
  • qProtect™ Virtual Zeroization

6. QuantumCTek

QuantumCTek, Heifei Şehrinden bir Çin girişimidir ve Hefei Ulusal Fiziksel Bilim Laboratuvarı’nda (HFNL) ve Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde (USTC) bir kuantum fizik araştırma grubundan bir spin-out’tır. Temel olarak kuantum teknolojisini kullanan ağ güvenliği ürünlerinde uzmanlaşmayı hedeflemektedirler. Hükümet operasyonları ve finans sektörü için modern iletişim sistemleri tasarlar ve üretirler.

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikKuantum Programlama Matematiği
Sonraki İçerikKuantum Programlama Nedir?
Avatar
QTurkey, Türkiye’deki kuantum teknolojileriyle ilgili faaliyetler için bir iletişim ve işbirliği ağıdır. “Kuantum Programlamaya Giriş” çalıştayları düzenliyor, ilgili konulardaki ilgili öğrenciler için çalışma grupları ve toplantılar organize ediyoruz ve ülke düzeyinde kuantum meraklıları için bir buluşma alanı oluşturabilme amacıyla hareket ediyoruz.

Yoruma kapalı.