Ana Sayfa Kuantum Programlama Quantum JavaScript (Q.js) Sürükle/Bırak Devre Editörü

Quantum JavaScript (Q.js) Sürükle/Bırak Devre Editörü

591
205

30 Nisan 2019’da tanıtılan Quantum JavaScript (Q.js) internet tarayıcınız üzerinde doğrudan deneyimleyebileceğiniz, güçlü bir kuantum devre simülatörüdür. Kuantum devreleri (quantum circuit), kuantum telleri (quantum wires) ile birbirine bağlı kuantum kapılarının koleksiyonlarıdır. Bir kuantum devresinin gerçek yapısı, kapıların sayısı, tipleri ve ara bağlantı şeması, devre tarafından gerçekleştirilen üniter dönüşüm U tarafından belirlenir. Kişisel bir merakla başlayarak tasarlanan bu sanal editör ile web platformu üzerinde siz de kendi sanal devrelerinizi derleyerek kuantum devrelerini ve mantık kapılarını çalışabilirsiniz.

Kuantum bilişimi herkes için erişilebilir kılmak isteyen bu proje tamamen açık kaynak kodludur. API dökümantasyonunun her sayfası, hiç ilgilenmeyenler için bile hızlı bir şekilde kuantum dünyasını kavramayı sağlamak için temel kuantum kavramlarının basit açıklamalarını içerir.

İnternet Sitesi: https://quantumjavascript.app

GitHub: https://github.com/stewdio/q.js

Q.js devre simülatörü sonuçları üç farklı formatta yazdırabilmektedir: Metin formatı, ASCII formatı ve LaTeX formatı. Bu özelliği sebebiyet pratik bir şekilde sonuçlarınızı elde etmenize olanak tanır.

Nasıl çalışıyor?

Kontrollü kapılar kuantum hesaplama için esas faktörlerden biridir.

Aşağıdaki örnekte bir Hadamard kapısı kullanır, daha sonra bir Bell durumuyla sonuçlanan kontrollü bir geçit oluşturmak için bir Pauli X geçidi ile bir “kimlik imlecine” dahil edilir.

Buradan Q Playground’a erişerek interaktif olarak sürükle/bırak yöntemiyle siz de devrenizi oluşturabilirsiniz.

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikKenarlarda kayıpsız iletim
Sonraki İçerikEvrensel kuantum bilgisayarlar için hata baskılama
Avatar
QTurkey, Türkiye’deki kuantum teknolojileriyle ilgili faaliyetler için bir iletişim ve işbirliği ağıdır. “Kuantum Programlamaya Giriş” çalıştayları düzenliyor, ilgili konulardaki ilgili öğrenciler için çalışma grupları ve toplantılar organize ediyoruz ve ülke düzeyinde kuantum meraklıları için bir buluşma alanı oluşturabilme amacıyla hareket ediyoruz.

Yoruma kapalı.