Ana Sayfa Duyurular IonQ’nun İyon-tuzaklı Kuantum Sistemleri Artık Qiskit ile Erişilebilir

IonQ’nun İyon-tuzaklı Kuantum Sistemleri Artık Qiskit ile Erişilebilir

541
81

Geçtiğimiz günlerde IonQ, iyon-tuzaklı kuantum hesaplama platformlarının Qiskit ile tam entegrasyonunu duyurdu. Qiskit kullanıcıları artık yeni bir kod yazmadan programları doğrudan IonQ platformuna gönderebilecekler. Qiskit İş Ortağı Programı aracılığıyla, bu yeni entegrasyon, IonQ’nun yüksek bağlantılı ve yüksek kaliteli 11 kübit sistemini, Qiskit kullanan 275,000’den fazla işletme, hükümet, startup, iş ortağı ve öğrencinin erişimine açıyor.

İyon-tuzak mimarili bir Kuantum çip

Duyurunun bir parçası olarak IonQ, Qiskit ile sorunsuz bir şekilde entegre olan bir açık kaynak bir kitaplık da yayınladı. Bu kitaplık, Qiskit Partners Github sayfasından veya Python Paket Dizinininden indirilebilmekte. IonQ hesabına sahip Qiskit yazılımcıları, kuantum programları IonQ’nun kuantum bulut platformunda çok az, veya hiç değişiklik yapmadan çalıştırabilecek — kodun tek satırının IonQ arkaplanını (backend) gösterecek şekilde değiştirilip her zamanki gibi çalıştırılması yeterli.

IonQ CEO’su Peter Chapman, “IonQ olarak, kuantum bilgisayarlarımızı ve API’larımızı Qiskit topluluğu için kolayca erişilebilir hale getirmekten heyecan duyuyoruz” dedi. “Açık kaynak zaten geleneksel yazılım geliştirmede devrim yarattı. Bu entegrasyonla, dünyayı ilk nesil geniş çapta uygulanabilir kuantum uygulamalarına bir adım daha yaklaştırıyoruz. ”

Önde gelen kuantum yazılım şirketlerinden biri olan Zapata’nın CEO’su Christopher Savoie, “Bu, kuantum yazılımcılar topluluğu için olağanüstü bir haber” dedi. “Yığın (stack) boyunca ortaklıklar ortak hedefimizdir; Orquestra platformumuz hem doğrudan IonQ ile, hem de şimdi Qiskit entegrasyonumuzla sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Birlikte çalışabilirlik tüm ekosistemi ileriye taşır ve bu tip entegrasyonlar, Zapata’nın yakın zamanda IonQ’nun cihazı aracılığı ile oluşturduğu insan el yazısıyla yazılmış rakamlar çalışması gibi çığır açan işleri kolaylaştırır. ”

 

Bu entegrasyon IonQ’nun süregelen başarısına dayanmaktadır. IonQ kısa bir süre önce dMY Technology Group, Inc. III ile yaklaşık 2 milyar $ ‘lık beklenen bir değerleme ile halka açılmak üzere bir birleşme anlaşması imzaladı. IonQ ayrıca kısa bir süre önce, 2023’te, birbirine bağlanabilecek kadar küçük, modüler kuantum bilgisayarlar geliştirme planlarını ortaya koyan bir yol haritası yayınladı; bu, 2025’e kadar geniş kapsamda kuantum avantaj sağlamaya kapı açabilir. Ayrıca IonQ, geçtiğimiz sene, Maryland’in Discovery bölgesinde bulunacak olan, yaklaşık 2000 metre-karelik dev bir Kuantum Veri Merkezi’nin yapılış aşamasında olduğunu ve düşük hatalar ile çalışan 32 neredeyse-mükemmel atomik kübitlik bir bilgisayarın tasarlanmış olduğunu açıklamıştı. Yaklaşık 4,000,000 ‘kuantum hacim’ ile bu çip, şu anda dünyadaki en güçlü kuantum çip olmaya aday durumda. Peki IonQ’nun bir sonraki adımı ne olacak? Hep beraber sabırsızlıkla bekliyoruz.

IonQ’nun yeni çipinin beklenen kuantum hacminin var olan diğer çipler ile kıyaslanması

Kaynak:

IonQ Press Release — April 12, 2021

 

 

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikNVIDIA GPU-Bazlı Kuantum Simülasyonu için SDK Açıkladı
Sonraki İçerikHollandalı Araştırmacılar Dolanıklığa Dayalı İlk Kuantum Ağını Kurdu

Yoruma kapalı.