Ana Sayfa Dolanıklık – Entanglement

  Dolanıklık – Entanglement

  24
  0

  Dolanıklık, kuantum mekaniğine özgü bir olgudur. Kuantum dolanıklığı, iki kübit arasındaki özel bir bağlantıdır. Dolanıklığı oluşturmanın birçok yolu vardır. Dolanık olduklarında, onları keyfi olarak birbirlerinden uzaklaştırabilirsiniz ve dolanmış halde kalırlar. Bu dolanıklık, kübitler üzerindeki ölçümlerin sonuçlarında kendini gösterecektir. Ölçüldüğünde, bu kübitler her zaman rastgele 0 veya 1 verir, birbirlerinden ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar her zaman aynı sonucu verirler.

  Dolanıklık, kendisinden türetilen tüm uygulamaların yapılmasına izin veren çok özel iki özelliğe sahiptir: birinci özellik, dolanıklığın paylaşılamamasıdır. Eğer iki kübit birbirine maksimum düzeyde dolanırsa, evrendeki başka hiç kimse bu dolanıklıktan pay alamaz. Bu özelliğe dolanıklığın tek eşliliği denir. Dolanıklığın onu bu kadar güçlü kılan ikinci özelliği, maksimum koordinasyon olarak adlandırılır.

  Bu özellik, kübitleri ölçerken kendini gösterir. Dolanmış iki kübit aynı temelde ölçüldüğünde, birbirlerinden ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar, her zaman aynı sonucu verirler. Bu sonuca önceden karar verilmez, ancak tamamen rastgeledir. Ancak ölçümün ne zaman yapılacağına karar verilir.

  Önceki İçerikmid-circuit measurement
  Sonraki İçerikKuantum Algoritması – Quantum Algorithm