A B C D E K Ö V Y
De Do
Ana Sayfa Dolanıklık

  Dolanıklık

  133
  0

  Dolanıklık (entanglement) (ya da dolaşıklık), kuantum mekaniğine özgü bir olgudur. İki veya daha fazla atom altı parçacık dolanık olduğunda, bu parçacıkların durumu birbirlerinden bağımsız ifade edilemez. Aralarımdaki mesafe ne kadar uzak olursa olsun, parçacıklardan birinin ölçülmesi diğerini de etkiler.

  Dolanıklığın klasik bir karşılığı olmasa da şu analoji anlaşılmasını kolaylaştırabilir. Her zaman bir ayağına turuncu, diğer ayağına mavi çorap giydiğini bildiğiniz bir arkadaşınız olsun. Arkadaşınızın sağ ayağında turuncu çorap olduğunu görürseniz, sol ayağında mavi çorap olduğunu görmeden de bilirsiniz. Yani bir ayağındaki çorabın rengi diğer ayağındaki çorabın rengini belirler. Ancak kuantum âleminde işler daha karışıktır. Klasik dünyada arkadaşınız ayağına çorabı giydiği anda çorabın ya turuncu ya da mavi olduğu bellidir, yani çorap aynı anda hem turuncu hem mavi olamaz.

  Dolanık iki kübiti ele alalım. Bu kübitlerin her biri 0 ve 1’in süperpozisyonunda olabilir. Ancak birini ölçtüğünüzde diğerinin de durumu anında çöker. Eğer bahsi geçen dolanıklık durumu bir kübitin 0 durumunda iken diğerinin 1 durumunda olduğu durum ise (01+10), ilk kübiti ölçtüğünüzde 0 görüyorsanız, diğer kübitin durumu 1 durumuna çöker. Bu yukarıdaki turuncu-mavi çorap durumuna benzerdir. Öte yandan bir kübit 0 durumunda ise diğerinin de 0, bir kübit 1 durumunda ise diğerinin de 1 durumunda olmak zorunda olduğu (00+11) durumda da dolanıklık söz konusudur. Klasik dünyadan farklı olarak burada ölçüm yapılana kadar kübitin durumu belirli değildir. (Çorap siz görene kadar hem turuncu, hem mavidir)

  Related Terimler

  Önceki İçerikDevre Ortası Ölçüm
  Sonraki İçerikKuantum Algoritması
  Avatar
  QTurkey, Türkiye’deki kuantum teknolojileriyle ilgili faaliyetler için bir iletişim ve işbirliği ağıdır. “Kuantum Programlamaya Giriş” çalıştayları düzenliyor, ilgili konulardaki ilgili öğrenciler için çalışma grupları ve toplantılar organize ediyoruz ve ülke düzeyinde kuantum meraklıları için bir buluşma alanı oluşturabilme amacıyla hareket ediyoruz.