Ana Sayfa Kuantum Gazetesi Ultra soğuk akışkanlardaki gerilimler ve akışlar

Ultra soğuk akışkanlardaki gerilimler ve akışlar

282
34

Bilim insanları, aşırı soğuk süper akışkanların akışının matematiksel bir modelini geliştirdiler ve kirliliklerle karşılaştıklarında nasıl deforme olduklarını göstermeyi başardılar.

Süper akışkanlar mekaniğinde sadece mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarda oluşan süper akışkanlar benzersiz ve tuhaf mekanik özelliklere sahiptirtirler. Bu mekaniklerin anlaşılabilmesi ve simüle edilmesi önemlidir. Edinburgh, İskoçya’daki Heriot-Watt Üniversitesi Fotonik ve Kuantum Bilimleri Enstitüsü’nden Yvan Buggy ve ekip arkadaşları, bu özelliklerin bazılarının bu sıvıların safsızlıklar etrafında aktıkça nasıl deforme olacağını gösterdiler. Çalışmalarının sonuçlarını EPJ D dergisinde yayınladılar.

Yaklaşık -270 C’nin altında – yani, mümkün olan en soğuk sıcaklığın sadece birkaç derece üstünde, mutlak sıfırda – sıvı aşırı sıvı hale gelir: viskozitesi olmayan ve bu nedenle kinetik enerjiyi kaybetmeden akacak şekilde davranır.

Süper akışkanlar bu özellikleri edinir, çünkü atomlarının çoğu, kuantum mekanik özelliklerin klasik olanlara göre baskın olduğu en düşük enerji durumuna düşerler. Bu nedenle, kuantum fenomenlerini makroskopik düzeyde incelemek için benzersiz bir fırsat sunarlar. Bu çalışmada, Buggy ve meslektaşları, potansiyel enerjideki değişiklikler altında bu tür bir aşırı soğuk akışkandaki gerilmeleri ve akışları hesaplamak için kuantum mekaniğinin temel denklemlerini kullanıyorlar. Ve bu çalışma sonucunda sıvı akışının, safsızlık olmadığında sabit ve homojen olacağını gösterdiler. Bununla birlikte, bir safsızlık mevcut ise, akışkanın da bu safsızlığın yakınında deforme olacağını tespit ettiler.

Kaynakça

  1. Materials | Springer tarafından

Bu içeriği paylaş
Önceki İçerikSimülasyonlar parçacıkların etkileşime girişini ortaya çıkarıyor
Sonraki İçerikKlasik Bilgisayarlar ve Kuantum Bilgisayarlar Arasındaki Farklar
Avatar
QTurkey, Türkiye’deki kuantum teknolojileriyle ilgili faaliyetler için bir iletişim ve işbirliği ağıdır. “Kuantum Programlamaya Giriş” çalıştayları düzenliyor, ilgili konulardaki ilgili öğrenciler için çalışma grupları ve toplantılar organize ediyoruz ve ülke düzeyinde kuantum meraklıları için bir buluşma alanı oluşturabilme amacıyla hareket ediyoruz.

Yoruma kapalı.